جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲  |  Friday, 01 March 2024

دیباچه

کد خبر: ۲۳۲۷۱
تاریخ انتشار : ۵۵ : ۱۶ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۵
دیباچه: سیروس الوند کارگردان باتجربه سینمای ایران که توانست با فیلم «یک‌بار برای همیشه» سیمرغ بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر را ببرد و توانایی‌اش را اثبات کند، پس از «این سیب هم برای تو» که با استقبال منتقدان و مخاطبان هم همراه نبود، تصمیم به ساخت فیلم تازه‌اش گرفته است: «آن‌جا، همان ساعت»...

روایت سیروس الوند از «آن‌جا، همان‌ ساعت» را در ادامه می‌خوانید.

دیباچه-سیروس الوند

سیروس الوند درباره «آن‌جا، همان ساعت» به خبرنگار سینمایی دیباچه می‌گوید: «زمانی در تهران، جنوب شهر و شمال شهر کاملا متفاوت بودند: گویش مردم، پوشش مردم، وضعیت اقتصادی آدم‌ها و... حتی به لحاظ فرهنگی، آدم‌های جنوب و شمال شهر تهران کاملا متفاوت و متمایز از یک‌دیگر بودند.

در حال حاضر _ به‌خصوص از لحاظ ظاهری _ مردم شمال و جنوب شبیه به هم شده‌اند و گویش آدم‌ها و ادبیات محاوره‌ای تقریبا یکی شده است. امروزِ روز توی جنوب شهر، عده‌ای چه مشروع و یا حتی غیرمشروع پول‌دار شده‌اند و دیگر تفاوتی که سال‌های دور وجود داشت از بین رفته است.

چراییِ اتفاقی که در طول سالیان رخ داده، دلیل‌های مفصل خود را دارد و مسائلی مثل اقتصاد تاثیر بسزایی در این میانه داشته که در حال حاضر‌ند که موضوع مورد نظر ما نیست اما نکته دیگر: شهر تهران در این سال‌ها از غرب و شرق ورم کرده و بزرگ شده است. مهاجرت‌های بی‌هدف به تهران دلیل اصلی این اتفاق است. تهران صاحب یک قشر بی‌هویت شده است که در مناطق غربی و شرقی تهران زندگی می‌کنند. مهاجرانی که یا در خانه‌‌های کوچک ساکن شده‌اند و یا خودسرانه خانه ساخته‌اند و به اصطلاح زورآبادی یک محله کوچک را پس از درگیری‌های بسیار با شهرداری و اماکن شکل داده‌اند.

تحقیق‌ها نشان می‌دهد که آدم‌های که به تهران مهاجرت کرده‌اند، شغل مشخصی ندارند. خیلی‌هاشان خلافکار می‌شوند و عده‌ای‌شان در خوشبینانه‌ترین حالت، دستفروشی می‌کنند.»

سیروس الوند که اوایل دهه هشتاد هم با فیلم «برگ برنده» سراغ این قشر رفته بود، می‌گوید: «همیشه دوست داشتم به این قشر که سال‌های زیادی از سکونت‌شان در تهران نمی‌گذرد، بپردازم. در فیلم «برگ برنده» به این فضا نزدیک شدم و سعی کردم به روابط و مناسبات مردم این مناطق نزدیک شوم.

«آن‌جا، همان ساعت» هم در همان حال و هواست: قصه زن و شوهری جوان و بی‌پول که پس از مهاجرت به تهران، نمی‌توانند در شهر ساکن شوند. آن‌ها اجبارا به حاشیه شهر نقل مکان کنند و در محله‌ای کهنه‌ساخت بین تهران و کرج ساکن می‌‌شوند...»

کارگردان شصت‌وهفت ساله سینمای ایران صحبت‌های‌اش را این‌گونه به پایان می‌رساند: «هنوز برای پروانه ساخت اقدام نکرده‌ا‌م، اما به زودی این کار را انجام می‌دهم «آن‌جا، همان ساعت» را برای جشنواره فیلم فجر امسال آماده می‌کنم.»

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
صحبت های صریح آرمین رحیمیان، بازیگر و فیلمساز خوش آتیه ی سینمای ایران در گفتگو با ویژه برنامه مدیا

قشر متوسط در حال از بین رفتن است / پدرم با حقوق کارمندی برادرهایش را داماد کرد، اما امروز یک کارمند، با نشان ندادن دست تنگی‌اش، شاهکار کرده است!

۱۳:۴۱  -  ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
متفاوت‌ترین گفتگوی ملیکا شریفی نیا در مصاحبه با ویژه برنامه ویدئویی «مدیا»

از استرس‌های شبانه سر پروژه «پروین» تا حواشی بامزه برنامه «کودک شو»!

۱۳:۳۳  -  ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با دبیر بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر

بین الملل؛ بخشِ تازه نفسِ جشنواره مد و لباس امسال

۱۲:۳۳  -  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
گفت و گو ویدئویی ویژه برنامه مدیا با تینو صالحی بازیگر نقش شهید احمد کاظمی در فیلم احمد

بدلیل فشار کار فیزیکی زیاد،  پارگی همسترینگ  گریبان گیرم شد / وقتی به دفاتر سینمایی مراجعه می کردم و می فهمیدند که تئاتری هستم، نقشی به من نمی‌دادند!

۱۶:۵۸  -  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با امین میری بازیگر سینما

"نپتون" ترسیم گر موضوع انسانیت است/ دوست دارم گریمی متفاوت داشته باشم که شناخته نشوم!

۱۸:۱۱  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
ملی‌پوش دوچرخه سواری ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

لیاقت این را دارم که در المپیک رکاب بزنم/ باشگاه از من حمایت میکند ولی نه برای المپیک!

۱۴:۱۶  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
صحبت‌های متفاوت آزیتا حاجیان درباره جدایی از محمدرضا شریفی نیا در گفتگو با «مدیا»

۲۰ سال زندگی خیلی خوبی داشتیم / طلاق یک زمانی برا ما تابو وحشتناکی بود!

۱۹:۱۶  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
سکوت « اسکندر کوتی»  گزارشگر قدیمی فوتبال در گفتگو با ویژه برنامه ویدئویی « مدیا » شکست

تلویزیون پولم را به موقع پرداخت نمیکرد و به این خاطر از سال ۸۵ قطع همکاری کردم / هنوز توان گزارشگری دارم / « عادل»، نیروی مستعدی برای صدا وسیما بود

۱۸:۵۰  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو ویدئویی ویژه برنامه « مدیا » با بهروز شعیبی

کارگردانی در زمان حاضر اولویت بیشتری برایم پیدا کرده تا بازیگری / قطعا من از سفارش پرهیز نمی‌کنم!

۰۹:۳۰  -  ۲۶ بهمن ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار