سه‌شنبه ۰۵ تير ۱۴۰۳  |  Tuesday, 25 June 2024

دیباچه

کد خبر: ۲۱۵۰۹
تاریخ انتشار : ۳۵ : ۱۳ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
دیباچه: نصیر حیدریان در توضیحی جالب درباره سمفونی شوبرت اظهار کرد: بر خلاف آنچه در همه دنیا شایع شده است سمفونی شماره هشت شوبرت وجود خارجی ندارد و سمفونی ناتمام شوبرت سمفونی شماره هفت است و در کشورهای دیگر هم این اشتباه را می‌کنند.نصیر حیدریان، رهبر یکی از اجراهای ارکستر سمفونیک تهران با ارکستر جوانان جهان در گفت‌و‌گو با خبرنگار موسیقی دیباچه گفت: اینکه بچه‌های ارکستر سمفونیک قراردادهایشان را گرفته‌اند واقعا من را خوشحال کرد و فکر می‌کنم مهم‌ترین اتفاق 30 سال گذشته بوده است. من همچنان امیدوار هستم آنقدر وضعیت مزایا و تامین مالی‌شان مطلوب شود که فقط در ارکستر شاغل باشند.

حیدریان درباره قطعاتی که قرار است در کنسرت مشترک اجرا کنند توضیح داد: قطعاتی که قرار است اجرا کنیم واقعا آموزشی هستند و بسیار کمک می‌کنند که سطح نوازندگان ارتقا پیدا کند چرا که لیتراتور(ادبی) هستند.

دیباچه-نشست خبری ارکستر سمفونیک تهران

 

رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران در پاسخ به این سوال که چه فرد یا افرادی قطعات را انتخاب کرده‌اند و ارتباط ارگانیک میان قطعاتی که در این فستیوال اجرای مشترک روی صحنه می‌روند چیست خاطرنشان کرد: هرکدام از سه رهبر یعنی من، مایسترو لوریس چکناواریان و مایسترو جورانو قطعاتی که اجرا می‌کنیم را خودمان انتخاب کرده‌ایم یعنی قطعات شب سوم را خودم انتخاب کرده‌ام، شب دوم را چکناواریان، و شب نخست را جورانو برگزیده‌اند.

او ادامه داد: به خصوص در شب سوم 3 قطعه از بلینی، شوبرت و شومان گنجانده‌ام که هم از لحاظ تکنیکی و هم از نظر فرم موسیقی شباهت‌های زیادی دارند و اما فصل مشترک همه قطعات این سه شب، این است که از نظر انسانی بسیار درونی بوده‌اند به همین دلیل است که امیدواریم این قطعات از استقبال بسیار خوبی برخوردار شوند. از نظر فرم و حتی سازها قطعات هیچ تغییری نمی‌کنند و تنها در اوورتور یک تغییر کوچک وجود دارد و ساز هارپ (چنگ) داریم که در دیگر قطعات این ساز نیست.

نصیر حیدریان در توضیحی جالب درباره سمفونی شوبرت اظهار کرد: بر خلاف آنچه در همه دنیا شایع شده است سمفونی شماره هشت شوبرت وجود خارجی ندارد و سمفونی ناتمام شوبرت سمفونی شماره هفت است و در کشورهای دیگر هم این اشتباه را می‌کنند که آن را با عنوان شماره هشت اجرا می‌کنند در حالی که اینچنین نیست.

این نوازنده و آهنگساز ایرانی ساکن اتریش درباره دیگر قطعه‌ای که قرار است اجرا کنند توضیح داد: این برای اولین بار است که قرار است در ایران سمفونی شماره 4 شومان اجرا شود و نواختن آن بسیار دشوار است و نواختن این سمفونی برای نوازندگان کمرشکن است و آمادگی بسیار بالایی می‌طلبد. خواهید دید که ارکستر در اجرای این قطعه بسیار عالی عمل خواهد کرد.

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
علیرضا اسحاقی نویسنده، کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

فیلمنامه فصل دوم سریال خاطره انگیز"بهترین تابستان" تحویل سیما فیلم شد / در حوزه رسانه و برنامه سازی تلویزیون، معتقد به تولد و مرگ برنامه‌ها هستیم!

۱۴:۱۲  -  ۰۴ تير ۱۴۰۳
ملی پوش والیبال ساحلی در گفتگو با دیباچه «مطرح» مطرح کرد؛

امید زیادی برای کسب سهمیه المپیک داریم / روز‌های سختی را گذراندیم، اما از حضور در کنار مردم لذت بردیم!

۱۲:۴۱  -  ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صحبت‌های عبدالحسین مختاباد پس از ۶ سال دوری از صحنه و در حاشیه اجرای ارکستر ملی ایران

فضای کار در بنیاد رودکی موسیقیایی، جدی و دوستانه است / در همه جای دنیا، ارگان‌های دولتی از ارکستر‌ها حمایت می کنند

۱۱:۲۶  -  ۲۰ خرداد ۱۴۰۳
ملی‌پوش قایقرانی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

علم مربیان داخلی بالاست/ قول مدال المپیک را نمی‌دهم

۱۱:۰۱  -  ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
گفت و گو دیباچه با معاون فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش

روایتی از اقدامات شهید آیت الله رئیسی در حوزه تربیتی چند روز قبل از شهادتشان

۱۳:۲۰  -  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

امیدوارم که رئیس جمهور بعدی، راه شهید جمهور را ادامه بدهد

۱۶:۲۳  -  ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش

کار سنجش نزدیک به ۲۰ هزار نوآموز عشایری انجام شده است!

۱۶:۳۵  -  ۱۲ خرداد ۱۴۰۳
گزارش دیباچه از نشست خبری رئیس پلیس راهور تهران بزرگ

تمهیدات ترافیکی  سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) اعلام شد

۱۶:۱۲  -  ۱۲ خرداد ۱۴۰۳
پربازدیدها
آخرین اخبار