چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳  |  Wednesday, 24 July 2024

دیباچه

کد خبر: ۲۰۲۸۴
تاریخ انتشار : ۵۳ : ۰۹ - ۰۶ مرداد ۱۳۹۵
دیباچه: یک پژوهش‌گر موسیقی نواحی و نوازنده گفت که مسئولان اهمیتی به موسیقی نواحی نمی‌دهند و دعوت از گروه‌های نواحی با دستمزدهای نازل، فقط برای پر کردن بیلان کار است.محسن حیدریه نوازنده و پژوهشگر موسیقی مقامی بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی دیباچه اعلام کرد: متاسفانه نوازندگان موسیقی مقامی در بوشهر درآمد بسیار ناچیزی دارند، چرا که باید خود گروه‌ها برای خودشان هزینه کنند که ریسک بسیار بالایی دارد، از سوی دیگر در جشن‌ها نیز به علت ازدیاد تعداد گروه‌ها دستمزد نوازندگان به شدت پایین آمده است و ارقام دستمزد پرداختی به نوازندگان خجالت آور است.

این فعال موسیقی نواحی در ادامه افزود: به عنوان مثال در خود بوشهر برای اجرا در یک جشن برای کل گروه دستمزدی معادل سه میلیون تومان را پرداخت می‌کنند که اگر این مبلغ میان نوازندگان تقسیم شود بسیار ناچیز می‌شود.

وی در ادامه اضافه می‌کند: جشن‌هایی که برخی ارگان‌ها به عنوان مثال در عسلویه برگزار می‌کنند کمی از این مبلغ بیشتر پرداخت می‌کنند، اما آن هم با توجه به هزینه‌های حمل و نقل بسیار کم است. جالب است آنها که گروه‌ها را دعوت می‌کنند برایشان کیفیت هیچ اهمیتی ندارد و فقط در اعلانشان میگویند «با اجرای موسیقی نواحی» تا برایشان در حکم یک بیلان باشد، اما قیمت‌های بسیار نازلی را برای گروه‌های بی‌تجربه و ناشناخته می‌پردازند تا سرانجام گروه‌های حرفه‌ای و شناخته شده و حرفه‌ای هم مجبور شوند با همان مبالغ، اجرا در چنین مراسمی را قبول کنند.

این نوازنده بوشهری تصریح کرد: زمانی که وضعشان خوب است می‌روند و از پایتخت گروه‌های موسیقی را دعوت می‌کنند و مبالغ 40 تا 50 میلیون تومانی به آنها می‌پردازند، اما به گروه‌های بوشهری که می‌رسند سه یا چهار میلیون تومان هم نمی‌توانند هزینه کنند. اسمش هم این است که از بچه‌های بوشهر و موسیقی محلی حمایت می‌کنند، در حالی که احترام و ارزشی برای برای موسیقی بومی قائل نیستند.

دیباچه - محسن حیدریه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
غمی که برای سینمای ایران پایان ندارد

سعید راد، هنرمندی که غریبانه از میان ما رفت!

۱۴:۴۰  -  ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۱۰ ماه سخت برای بازیگرفیلم سینمایی «سفر سنگ»

خبر‌های نگران کننده دختر سعید راد، هنرمند پیشکسوت کشورمان درباره روند درمان پدرش!

۱۳:۱۳  -  ۳۱ تير ۱۴۰۳
عضو تیم ملی تنیس روی میز ایران به دیباچه پاسخ داد:

تنیس روی میز ایران چه زمانی در المپیک تاریخ ساز می شود؟

۲۰:۵۲  -  ۲۵ تير ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با شیوا ایوبی بازیگر نمایش «دریاکنار»

بیشترین شاخصه ی " دریاکنار" توجه به خانواده و ارزش نهادن به این بستر تربیتی است

۱۷:۲۰  -  ۲۳ تير ۱۴۰۳