پنجشنبه ۰۷ مرداد ۱۴۰۰  |  Thursday, 29 July 2021

دیباچه

کد خبر: ۱۹۲۳۲
تاریخ انتشار : ۱۵ : ۱۰ - ۰۲ مرداد ۱۳۹۵
دیباچه: آهنگسازان ایرانی را از سرتاسر دنیا و مخصوصا ترکیه برای همکاری دعوت می‌کنند و به این دلیل ساده که چهره آهنگساز در سریال همچون بازیگر دیده نمی‌شود، نیاز به مهاجرت آهنگساز نیست و فقط این سرمایه معنوی هنرمندان ایرانی است که در خود ایران نمی‌ماند و از ایران خارج می‌شود.به گزارش دیباچه، این روزها بازار پیوستن به شبکه ماهواره‌ای «جم» داغ است و هنرپیشه‌ها و کارگردانان و دیگر مشاغل سینمایی و تلویزیونی که چندان در ایران قدرشان دانسته نمی‌شد و شاید به پایان دوران حرفه‌ای‌شان رسیده بودند یکی پس از دیگری بار سفر را می‌بندند و برای همیشه به ترکیه مهاجرت می‌کنند.

در این مسیر مشاغلی همچون آهنگسازی هم به نوعی مهاجرت خاموش روی آورده‌اند و اگر زودتر فکری به حال آهنگسازان پیشکسوت و برجسته سینما و تلویزیون ایران نشود، بعید نیست که از این روزها بشنویم نام‌های بزرگی از موسیقی ایران به «جم» پرواز کنند.

اگرچه هنوز نامی از آهنگسازانی که برای سریال‌های ترکیه‌ای آهنگ ساخته‌اند فاش نشده است اما از گوشه و کنار می‌شنویم که آهنگسازان ایرانی را از سرتاسر دنیا مخصوصا ترکیه برای همکاری دعوت می‌کنند و به این دلیل ساده که چهره آهنگساز در سریال همچون بازیگر دیده نمی‌شود، نیاز به مهاجرت آهنگساز نیست و فقط این سرمایه معنوی هنرمندان ایرانی است که در خود ایران نمی‌ماند و از ایران خارج می‌شود هیچ کس به فکر آن نیست و همه می‌خواهند بدانند کدام بازیگر به تازگی به «جم» پیوسته‌است. شاید هیچ آهنگسازی مجبور نشود مهاجرت کند اما چرا قدر آهنگسازانی که سالها در سینما و تلویزیون زحمت کشیده و موسیقی خلق کرده‌اند دانسته نمی‌شود؟

با خود این آهنگسازان که حرف می‌زنی می‌گویند این روزها پرکارترین آهنگسازان، پسرخاله فلان تهیه‌کننده و پسرعموی بهمان مدیرتولید هستند که یک سینتی سایزر خریده‌اند و با چند افکت سر و ته موسیقی یک فیلم یا سریال را هم می‌آورند. آهنگسازی سینما البته کمتر تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته است اما وضعیت آهنگسازی در تلویزیون و نمایش خانگی به این صورت درآمده است که هرکس بتواند ابزار الکترونیک را به خدمت بگیرد، به راحتی پروژه‌های بزرگ آهنگسازی را به او می‌سپارند بدون توجه به اینکه آیا استانداردهای این مسئله رعایت می‌شود یا خیر؟

این موضوع تبعات دیگری هم دارد که آهنگسازان بیشتری به سمت ساخت موسیقی برای فیلم‌ها و سریال‌های ترکیه‌ای سوق می‌دهد، و یکی از این تبعات پایین آمدن قیمت آهنگسازی برای تلویزیون و نمایش خانگی است. وقتی تازه‌کارها در کاری تعدادشان زیاد شود، مسلما نرخ‌های دستمزد نیز تنزل می‌کند و آنوقت است که آهنگسازان باسابقه بی کار می‌مانند.

باید منتظر ماند و دید آیا آهنگسازان دیگری هم شروع به همکاری با شبکه‌هایی همچون و «جم» و دیگر شبکه‌های ترکیه‌ای می‌کنند یا این موضوع خیلی در خصوص آهنگسازان مصداق نخواهد داشت و موج مهاجرت آهنگسازان شکل نخواهد گرفت.

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
تبعات بی‌احترامی به کتاب از نگاه « اسماعیل آذر» در گفت و گو با « دیباچه »

بی‌احترامی به کتاب یا فروش کیلویی آن کار ناروایی است که به نفع نظام و کشور ما نیست!

۱۴:۲۰  -  ۰۶ مرداد ۱۴۰۰
مجید کیانی نوازنده پیشکسوت سنتور در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

دلیل بی تفاوتی نسبت به موسیقی را نمی‌دانم | موسیقی فقط سرکوب می‌شود

۱۴:۵۳  -  ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
فریده سپاه‌منصور در گفتگو با دیباچه مطرح کرد؛

کاراکتر «محترم» در «دردسر‌های عظیم» نقش فریبنده‌ای بود | دوست داشتم واکسن ایرانی بزنم!

۱۳:۴۶  -  ۰۶ مرداد ۱۴۰۰
گفت و گو دیباچه با کیانوش عیاری ؛

میخواهم کسی را استخدام کنم تا به جای من نفس بکشد!

۲۱:۰۱  -  ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
تهیه کننده مجموعه رسم عشق با دیباچه مطرح کرد؛

تقاص با نگاهی به بازتاب عملکرد‌های انسانی درزندگی وسرنوشت مقابل دوربین خواهد رفت

۰۰:۴۳  -  ۳۱ تير ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار