جمعه ۰۸ مرداد ۱۴۰۰  |  Friday, 30 July 2021

دیباچه

کد خبر: ۱۹۰۸۰
تاریخ انتشار : ۲۳ : ۱۲ - ۰۱ مرداد ۱۳۹۵
دیباچه: اصغر خلیلی اعلام کرد که پرونده نمایش «راپورت‌های شبانه دکتر مصدق» در وحدت بسته نمی‌شود.

دیباچه- راپورت های شبانه دکتر مصدق (1)

به گزارش خبرنگار تئاتر دیباچه؛ اصغر خلیلی که به عنوان نویسنده، کارگردان و طراح صحنه نمایش «راپورت‌های شبانه دکتر مصدق» را در تالار وحدت روی صحنه برده است، درباره طراحی صحنه این نمایش گفت: به‌غیر از آثار خودم که کار طراحی صحنه آنها را انجام می‌دهم، طراح صحنه آثار بسیاری از کارگردان‌های مطرح نیز بوده‌ام و در نتیجه با مواجهه مخاطب با طراحی صحنه آشنا هستم. «راپورت‌های شبانه دکتر مصدق»، نمایشی پر پرسوناژ است درنتیجه نگاهی ویژه‌تر در طراحی صحنه نیاز دارد.

وی در ادامه افزود: چون در این نمایش داستان در چند لوکیشن اتفاق می‌افتد، چند مکان همچون میدان بهارستان، میدان توپ‌خانه، خانه نخست‌وزیر و ... را با یکدیگر ترکیب کردیم و به این طراحی صحنه رسیدیم. حتی استفاده از نوع مصالح و آکسسوآر صحنه همچون میز و صندلی‌ها و ... را نیز بر اساس همان نگرش در طراحی صحنه ساختیم. به عنوان مثال مخاطب در بدو ورودش به تالار وحدت، با یک لوکیشن خارج از صحنه اجرا مواجه می‌شود. نمایشنامه می‌طلبید که ما خط فرضی میان صحنه و تماشاگر را بشکنیم.

دیباچه- راپورت های شبانه دکتر مصدق (3)

خلیل ضمن اعلام اینکه آماده‌سازی نمایش «راپورت‌های شبانه دکتر مصدق» هزینه بسیار بالایی داشته است، گفت: دکور این نمایش بسیار سنگین است  و بار مالی زیادی را به گروه وارد کرد اما نمی‌شد از آن چشم‌پوشی کرد. همچنین طراحی لباس نمایش، گریم نیز بسیار سنگین بود و هزینه بالایی داشت.

کارگردان نمایش «اولیور توئیست» استقبال مخاطبان از نمایش «راپورت‌های شبانه ...» را خوب توصیف کرد و گفت: روز به روز استقبال مخاطبان از نمایش بیشتر می‌شود اما طبیعتا فروش گیشه نمایش، هزینه‌های گزاف آن را باز پس نمی‌دهد و ما امیدی به بازگشت سرمایه نداریم البته به دنبال بازگشت سرمایه نیز نبوده‌ایم چون سرمایه‌گذار نیز به مقاصد مالی نسبت به تولید نمایش اقدام نکرده بود.

دیباچه- راپورت های شبانه دکتر مصدق (2)

این نمایشنامه‌نویس و کارگردان در پایان اعلام کرد که پرونده نمایش «راپورت‌های شبانه دکتر مصدق» در تالار وحدت بسته نمی‌شود و گفت: برنامه‌های بلند مدتی برای این نمایش داریم و از ابتدای این نکته را مدنظر داشته‌ایم. به همین دلیل دکور را قابل حمل ساختیم و تمام قطعات دکور، از یکدیگر جدا می‌شوند. در برنامه‌مان اجرای نمایش در شهرستان‌ها را نیز مد نظر گرفته‌ایم. با توجه به تعداد بازیگران و دکور سنگین این نمایش، اگر سالن مناسبی برای اجرای نمایش‌مان پیدا شود، این اثر را به شهرستان‌ها می‌بریم.

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
تبعات بی‌احترامی به کتاب از نگاه « اسماعیل آذر» در گفت و گو با « دیباچه »

بی‌احترامی به کتاب یا فروش کیلویی آن کار ناروایی است که به نفع نظام و کشور ما نیست!

۱۴:۲۰  -  ۰۶ مرداد ۱۴۰۰
مجید کیانی نوازنده پیشکسوت سنتور در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

دلیل بی تفاوتی نسبت به موسیقی را نمی‌دانم | موسیقی فقط سرکوب می‌شود

۱۴:۵۳  -  ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
فریده سپاه‌منصور در گفتگو با دیباچه مطرح کرد؛

کاراکتر «محترم» در «دردسر‌های عظیم» نقش فریبنده‌ای بود | دوست داشتم واکسن ایرانی بزنم!

۱۳:۴۶  -  ۰۶ مرداد ۱۴۰۰
گفت و گو دیباچه با کیانوش عیاری ؛

میخواهم کسی را استخدام کنم تا به جای من نفس بکشد!

۲۱:۰۱  -  ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
تهیه کننده مجموعه رسم عشق با دیباچه مطرح کرد؛

تقاص با نگاهی به بازتاب عملکرد‌های انسانی درزندگی وسرنوشت مقابل دوربین خواهد رفت

۰۰:۴۳  -  ۳۱ تير ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار