دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳  |  Monday, 22 July 2024

دیباچه

کد خبر: ۱۰۸۳۴
تاریخ انتشار : ۱۹ : ۱۰ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۵
توضیحات آهنگساز ایرانی حاضر در بی‌ینال ونیز :
دیباچه:کارن کیهانی که امسال به همراه دو آهنگساز دیگر در شتصمین بینال موسیقی ونیز حضور می یابد ، از ارائه موسیقی دستگاهی ایران به عنوان سنت در مقابل موسیقی معاصر در این رخداد هنری خبر داد.کارن کیهانی آهنگساز و نوازنده سنتور که امسال برای اولین بار در بی‌ینال موسیقی ونیز حضور دارد، در این باره به خبرنگار موسیقی دیباچه گفت: این فستیوال اصولاً با تمرکز بر موسیقی کلاسیک معاصر فعالیت می‌کند و در اساس، فستیوالی، آهنگساز محور است. در بینال شصتم نیز رپرتوار، کاملاً معاصر بوده و آثار آهنگسازانی از سراسر جهان در آن به اجرا در می‌آید.

این آهنگساز و نوازنده در ادامه ضمن اشاره به بزرگان حاضر در فستیوال تصریح کرد: در این دوره نیز همچون دوره‌های گذشته، آهنگسازان بزرگی چون پاسکال دوساپن، کایا ساریاهو و سالواتوره شارینو (برندۀ شیر طلایی امسال) به سفارش بی‌ینال، آثار جدیدی نوشته‌اند که در این فستیوال برای نخستین بار اجرا می‌شود. در نهایت، بی‌ینال امسال در 26 کنسرت، شاهد 46 اجرای نخست خواهد بود که در نوع خود فوق العاده است.

دیباچه - کارن کیهانی 1

کیهانی درباره راه‌یابی اثری از خودش به این بی‌ینال هم کفت: امسال آنسامبل دیورتیمنتو بود که پروژه خود را به بی‌ینال معرفی کرد و بنده هم به عنوان بخشی از آن پروژه به بی‌ینال راه پیدا کردم. چند ماه قبل آقای فرهنگ در تماسی بنده را در جریان پروژه مهدی خیامی و دیورتیمنتو قرار دادند و از من خواستند تا قطعه « نقطه‌ای بود و دگر هیچ نبود» را جهت بررسی برای آقای خیامی و آنسامبل بفرستم. تا این زمان ابدا موضوع بینال مطرح نبود و قرار بود دیورتیمنتو آنسامبل در برنامه سالیانه خود کنسرتی از آهنگسازان معاصر ایرانی اجرا کند و تا جایی که  مطلع هستم آثار آهنگسازان زیادی را نیز بررسی کرده بودند.

این نوازنده سنتور توضیح داد: در نهایت قطعه من مورد پسند کمیته آنسامبل قرار گرفت و قرار شد که زمان و مکان اجرا مورد بررسی قرار بگیرد. مدتی بعد من از طریق مهدی خیامی مطلع شدم که در میانِ پروژه‌های متعدد آنسامبل دیورتیمنتو، پروژۀ موسیقی ایران، بسیار مورد توجه بی‌ینال قرار گرفته و آن را در برنامه 10 روزه خود قرار داده‌اند. طبیعتا پس از انتشار رسمی برنامه بینال 2016 از اینکه روز اختتامیه را به این کنسرت اختصاص داده‌اند مفتخر شدیم.

 

دیباچه - کارن کیهانی 2

کیهانی در خاتمه گفت: نام پروژه‌ای که ما در این بی‌ینال اجرا می کنیم « موسیقی ایران از گذشته تا امروز» است که بخش اول این کنسرت با تمرکز بر موسیقی معاصر آهنگسازانِ ایرانی و بخش دوم آن با تمرکز بر موسیقی کلاسیکِ دستگاهی ایران اجرا خواهد شد و نتیجتاً موسیقی دستگاهی به عنوانِ سنت در مقابل موسیقی معاصر به عنوانِ موسیقی امروز، شنیده خواهند شد. طبیعی است که در بخش موسیقی کلاسیک ایرانی، تمرکز بر شکل سنتیِ این نوع موسیقی، صورت خواهد گرفت. درواقع در بخش اول برنامه ، هریک از سه آهنگساز با توجه به تفسیر و استنباطِ شخصی و هنریِ خود آثاری را خلق کرده اند و در قسمت دوم

گروه موسیقی مهرآیین متشکل از سامان صمیمی نوازندۀ کمانچه، میلاد محمدی نوازندۀ تار، محمدرضا رییسی نوازنده سازهای کوبه‌ای و کارن کیهانی سرپرست گروه و نوازنده سنتور، به اجرای موسیقی دستگاهی ایرانی خواهند پرداخت.

شصتمین دورۀ  بینال موسیقی ونیز مهرماه امسال در حالی برگزار می شود که برای نخستین بار آثار مهدی خیامی، علیرضا فرهنگ و کارن کیهانی سه آهنگساز ایرانی در این فستیوال اجرا می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
۱۰ ماه سخت برای بازیگرفیلم سینمایی «سفر سنگ»

خبر‌های نگران کننده دختر سعید راد، هنرمند پیشکسوت کشورمان درباره روند درمان پدرش!

۱۳:۱۳  -  ۳۱ تير ۱۴۰۳
عضو تیم ملی تنیس روی میز ایران به دیباچه پاسخ داد:

تنیس روی میز ایران چه زمانی در المپیک تاریخ ساز می شود؟

۲۰:۵۲  -  ۲۵ تير ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با شیوا ایوبی بازیگر نمایش «دریاکنار»

بیشترین شاخصه ی " دریاکنار" توجه به خانواده و ارزش نهادن به این بستر تربیتی است

۱۷:۲۰  -  ۲۳ تير ۱۴۰۳
ملی پوش ریکرو ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

حضور در المپیک رویای هر ورزشکاری است/مطمئن بودم سهمیه می‌گیرم

۱۷:۵۶  -  ۲۱ تير ۱۴۰۳