پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰  |  Thursday, 23 September 2021

دیباچه

کد خبر: ۶۷۳۲
تاریخ انتشار : ۵۶ : ۲۱ - ۰۳ فروردين ۱۳۹۵
مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری تاکید کرد: آژانس‌ها حق ندارند از مسافران گروکشی کنند و مدارک هویتی آن‌ها را نزد خود نگه دارند.

دیباچه:

ولی تیموری  با یادآوری این نکته که نظارت بر فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی براساس آیین‌نامه‌ی مصوب سال 1384 هیات دولت، صورت می‌گیرد که مطابق آن، ضوابط مشخصی برای فعالیت این مراکز وجود دارد، درباره‌ی آژانس‌هایی که کارشان محدود به گرفتن ویزا آن‌هم با وعده‌های تضمینی شده است،‌ توضیح داد:‌ هیچ آژانسی انحصارا مسؤولیتی در بخش دریافت ویزا ندارد، یعنی اصلا مرجع مشخصی وجود ندارد که مجوز خاصی در این زمینه به آژانس‌ها بدهد. معمولا دفاتری که از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجوز بند ب (اجرای تور) گرفته‌اند، امور مربوط به ویزا را هم انجام می‌دهند.

ایسنا نوشت او با اشاره به تضمین‌های صد درصدی که برخی آژانس‌ها برای گرفتن ویزای برخی کشورها می‌دهند، گفت: ویزا موضوعی کاملا حاکمیتی و مطابق قوانین کشورها است، وقتی مقامات عالی‌رتبه کشوری نمی‌توانند درباره‌ی صدور ویزای سایر کشورها تضمین بدهند، پس آژانس هم نمی‌تواند قول صد درصد بدهد، برای همین ما از آن‌ها (دفاتر خدمات مسافرتی) می‌خواهیم توقعی ایجاد نکنند که ویزای مسافر را حتما دریافت می‌کنند.

دیباچه- آژانس مسافرتی

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری همچنین تاکید کرد: اگر مشکلی در روند کار پیش آمد، آژانس حق ندارد مدارک هویتی مسافر را نزد خود نگه دارد و گروکشی کند. این موضوع در قرارداد تیپ (سازمان میراث فرهنگی و گردشگری) ذکر شده است، اما اگر مسافر به هر دلیلی از انجام سفر خود منصرف شد، آژانس این حق را دارد که برای لغو ویزای صادر شده اقدام کند، چرا که در مواردی مسافر اعلام انصراف کرده، ویزا را گرفته و سفر به کشور مقصد را انجام داده، اما به ایران بازنگشته است، همین مساله باعث شده نام آژانس به فهرست سیاه سفارتخانه‌ی متبوع وارد شود. در چنین شرایطی برای آژانس حقوق و اختیاراتی تعیین شده که در همان قرارداد تیپ لحاظ شده است.

او با بیان این‌که تنظیم قرارداد تیپ بین مسافر و آژانس از جمله بندهای آن مصوبه است، اظهار کرد: آژانس‌ها موظف‌اند مراجعه‌کنندگان‌شان را از وجود این قرارداد مطلع و برای تکمیل کردن، ترغیب کنند. در این قرارداد حقوق مسافر تا حدی لحاظ شده و آژانس نیز مکلف است طبق این قرارداد عمل کند.

تیموری از مسافرانی که برای سفر از تور استفاده می‌کنند، درخواست کرد: این قرارداد را جدی بگیرند، چون وقتی چنین قراردادی باشد آژانس نمی‌تواند دست به تهدید بزند و رفتار سلیقه‌ای داشته باشد. مسافر هم وقتی با مشکل مواجه شد می‌تواند طبق این قرارداد پیگیر حقوق حقه خود شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
«بهنام صبوحی»، موسیقی دان و ترانه سرای کودک در گفتگو با "دیباچه" مطرح کرد:

آهنگسازان ما از اینکه بگویند آهنگساز کودک هستند واهمه دارند | آخرین خبر‌ها از ساخت موسیقی پروژه " شهر گربه‌ها "

۱۰:۰۰  -  ۳۱ شهريور ۱۴۰۰
گفتگو دیباچه با «مسعود صابری» جراح مغز و اعصاب و خواننده موفق این روز‌های موسیقی ایران

توانایی در تلفیق معنادار موسیقی سنتی و پاپ، انقلابی بزرگ در عرصه موسیقی کشور است | « دکتر مسعود » بزودی در دسترس مخاطبان قرار می گیرد

۱۳:۰۴  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
گفتگو دیباچه با «عباس غزالی» به بهانه ساخت فیلم جدید کوتاهش

"لبخند ماسک" نگاهی به قربانیان معضلات اجتماعی دارد | پلتفرم‌ها در ایران به لطف کرونا خیلی زود رونق گرفتند!

۱۰:۰۳  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
وقتی ایلیا منفرد دیگر به اوج خود برنگشت

آهنگ مشهور «گل ارکیده» چگونه ساخته شد؟

۱۸:۰۷  -  ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
حامد تأملی طراح و تولیدکننده اسباب‌بازی در گفتگو با پایگاه خبری دیباچه بیان کرد:

شورای نظارت بر اسباب‌بازی باید به عنوان یک نهاد کاملا مستقل عمل کند | بازی و اسباب بازی مختص رده بندی سنی کودک و نوجوان نیست!

۱۵:۲۶  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
انتقاد‌های تند فیلمساز و منتقد جوان سینما در خصوص کیفیت آثار کمدی حال حاضر

بهارلو: فیلمِ وحشت می‌سازند، به جای ترساندن، مخاطب را به خنده می‌اندازد | آثاری نظیر «مردم معمولی»، «دراکولا» اثر فرهنگی نیستند!

۱۶:۴۳  -  ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار