سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲  |  Tuesday, 03 October 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۳۱۰۳
تاریخ انتشار : ۲۳ : ۱۲ - ۱۸ شهريور ۱۴۰۲
تهیه کننده و مجری نمایش «از سقیفه تا شام» در گفت‌وگو با دیباچه:
تهیه کننده و مجری نمایش «از سقیفه تا شام»  از اجرای این نمایش در سالن آمفی تئاتر برج آزادی خبر داد.

معصومه شمسینی غیاثوند: اثرِ سرودی نمایشی «از سقیفه تا شام» از ۱۳ تا ۲۰ شهریورماه در سالن آمفی تئاتر برج آزادی به نویسندگی و کارگردانی «حسین میرزائیان» در حال اجرا است و بیش از ۳۵ نوجوان از گروه «نور مشکات» در اجرای این نمایش  حضور دارند.

محمدرضا عابدی،  تهیه کننده و مجری نمایش «از سقیفه تا شام» با اشاره به اهمیتِ نمایش‌های آیینی و دینی در جامعه به دیباچه می‌گوید: بزرگان دینی معتقد هستند که  روایت‌های دینی  در قالب ابزار هنر، ماندگاری بیشتری در جامعه خواهد داشت و آثار هنری که به این شکل اجرا می‌شود از ده‌ها منبر اثرگذاری بیشتری دارد.

  نمایش «از سقیفه تا شام» در برج آزادی در حال اجر است/ مفاهیم دینی تنها برای نشان دادن غصه و تراژدی نیست

تهیه کننده و مجری نمایش «از سقیفه تا شام» با تاکید بر استفاده از ابزار هنری برای انتقال مفاهیم دینی و آیینی گفت: در شرایطِ امروزِ جامعه ی ما، واقعیت  این است که باید با زبانی دیگر با نسل جدید صحبت کرد و هنر نقش مهم و تاثیرگذار و برای نوجوانان جذابیت بیشتری دارد.

عابدی در رابطه با اجرای این نمایش توسط تیم هنری که بیشتر آن‌ها نوجوانان گروه سنی ۱۱ تا ۱۶ سال هستند، گفت:  همیشه نباید برای نمایش از سلبریتی‌ها استفاده کرد و برای اجرای این نمایش از افراد آماتور استفاده شده است. گروه سرودِ «نور مشکات» منطقه ۱۱ تهران، اجرا‌هایی در قالب سرود داشت و برای اولین بار به این جمع بندی رسیدبم از نوجوانان این مجموعه برای نمایش هم استفاده شود. همچنین اجر‌اهایی در شکل «پرفورمنس آرت» داشتیم.  

تهیه کننده و مجری نمایش «از سقیفه تا شام» با انتقاد از اینکه نباید تنها در ایام عزاداری و ماه محرم و صفر از مفاهیم دینی در هنر نمایش استفاده کرد، عنوان کرد: مفاهیم دینی را می‌توان در قالب هنر به بهترین شکل نملیش داد. مفاهیم دینی تنها برای نشان دادن غصه و تراژدی نیست و اگر مفاهیم دینی را در ایام شادی به نمایش بگذاریم تاثیرگذاری آن بیشتر خواهد بود.

وی با تاکید بر امر تبیین واقعیت‌های نهفته در تاریخ اهل بیت (ع) گفت: این اثر ماجرای تاریخی غدیر را آغاز می‌کند و در پهنه مطالب نهفته، خود را به دل ماجرای حضرت زهرا ( س ) و شهادت شان و بعد ماجرای مظلومیت حضرت علی (ع) و در مرحله پایانی به مسئله امام عصر (عج) خود را می‌رساند.

عابدی  با اشاره به نوع اجرا و تاثیر پذیری نمایش «از سقیفه تا شام» گفت: این اثرِ درخشان با هفت اثر سرود و نمایش توسط نوجوانان و دهه هشتادی و نودی «سرودنورمشکات»  تنظیم شد و به روی صحنه می‌رود تا بیان نوجوانان جهاد تبیین مدنظر رهبر معظم انقلاب در بیان واقعه کربلا با استفاده از ابزار هنری انجام پذیرد و به یقین این نمایش دارای تاثیرات مثبتی  بر روی مخاطبان خواهد داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار