چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲  |  Wednesday, 31 May 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۲۴۵
تاریخ انتشار : ۴۳ : ۱۰ - ۲۶ آبان ۱۴۰۱
گفت و گو دیباچه با مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین

سید علی اکبر موسوی گفت:ما شرایطی را فراهم کردیم تا کودکان و نوجوانان در معرض کتابخوانی قرار گیرند.

سید علی اکبر موسوی مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین درخصوص برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان در این استان در گفت‌وگو با خبرنگار دیباچه گفت: به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی ، در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و گسترش این فرهنگ میان خانواده ها و دانش آموزان ، تصمیم گرفتیم تا اولین نمایشگاه تخصصی کتاب برای کودکان و نوجوانان را در کانون پرورش فکری در استان قزوین واقع در شهرک کوثر و در مرکز مجتمع اداره کل برگزار کنیم. از ناشران استان که در زمینه کتب کودکان و نوجوان فعالیت داشتند، دعوت کردیم تا آثار خود را در این نمایشگاه ارائه کنند.
او با اشاره به اینکه حدود چهارده ناشر در این نمایشگاه شرکت کردند، بیان کرد: ما از ناشر کانون پرورش فکری که در تهران فعالیت دارد و قسمت عمده آثار آن کتب کودک و نوجوان است هم دعوت کردیم تا در این نمایشگاه حضور یابند.
موسوی با اشاره به شعار نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان؛ « ما همانیم که می خوانیم» و ایجاد انگیزه برای کتابخوانی در میان دانش آموزان گفت: زمانی که کتاب را در معرض دید دانش آموزان ، کودکان و نوجوانان قرار می دهیم ، آنها کتاب را می بینند و با آن ارتباط برقرار می کنند و طبیعتاً تاثیر بیشتری خواهد داشت تا زمانی که در مدارس ، صدا و سیما و حتی در خانواده ها از فواید کتاب و کتابخوانی سخن بگوییم. وقتی نمایشگاه برگزار و کودک و نوجوان بصورت رو در رو با کتاب مواجه می شود، قطعا ولع بیشتری برای مطالعه آن کتاب پیدا می کند و همین مسئله سبب می شود تا کتاب را به دست بگیرد و آن را بخواند بنابراین این موضوع با زمانی که کودک و نوجوان از فواید کتاب و کتابخوانی می شنود، بسیار فرق می کند.

شرایطی را فراهم کردیم تا کودکان و نوجوانان در معرض کتابخوانی قرار گیرند
وی افزود: ما شرایطی را فراهم کردیم تا کودکان و نوجوانان در معرض کتابخوانی قرار گیرند . در کتابخانه های کانون پرورش فکری هم همین کار را انجام دادیم ، شانزده مرکز در سطح استان فعالیت دارند که کتابخانه داشته و تمامی کتابها در معرض دید اعضای ما قرار میگیرند ، این مسئله سبب می شود تا دانش آموز بدون محدودیتی کتاب را در دست بگیرد و آن را نگاه و تورق کند که باعث جذب و برقراری ارتباط راحت با کتاب می شود و این از مزیت های نمایشگاه است.
موسوی درخصوص برگزاری جشنواره یا نمایشگاهی برای تئاتر در کانون پرورش فکری خاطرنشان کرد: یکی از فعالیت های ما در کانون بخش نمایش خلاق است که مربیان با اعضا و دانش آموزان نمایش ها را کار و سعی می کنند از این طریق خلاقیت آن ها را پرورش دهند، ضمن اینکه در کنار این نمایشگاه کتاب ، در سالن آمفی تئاتر هر روز نمایش « درخت بخشنده» اجرا می شود و در روز افتتاحیه نمایشگاه با حضور ۱۵۰ نفر از دانش آموزان مدرسه مشکات این نمایش اجرا شد . نمایش « درخت بخشنده» نمایشی جذاب و درباره محیط زیست و استفاده صحیح از محیط زیست است که مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفت.

گفت و گو از : مینا قنبری 

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
یک کارشناس فوتبال در گفت‌وگو با ""دیباچه" مطرح کرد؛

جام ملت‌های آسیا، عیار قلعه نویی را مشخص می کند!

۱۰:۲۸  -  ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
«حمید گروگان» نویسنده در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

انتشار کتاب «قانون» برای جوانان/ نویسنده باید از زاویه دیدِ مخاطب به سوژه نگاه کند!

۱۴:۵۹  -  ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان نمایش «زوج ناجور»

کمدی را برای حال بهتر مردم انتخاب کردم/ کسی به آسیب‌های تئاترِ ایران اهمیت نمی‌دهد

۱۶:۴۸  -  ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
اما و اگر های خبر ممنوع الکاری برخی از خواننده های پاپ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخی قاطع به رسانه ها داد | رضا صادقی و امیر مقاره واکنش نشان دادند!

۱۷:۵۴  -  ۰۳ خرداد ۱۴۰۲
انتقاد‌های پر افتخارترین بوکسور ایران در گفتگو با دیباچه

دوستان روزی گفتند مربی خارجی می‌آورند، اما این ادعا در حد یک شو بود | «استکی» دیگر نمی‌تواند به بوکس ایران کمک خاصی کند

۱۰:۵۲  -  ۰۲ خرداد ۱۴۰۲
مقداد مومن نژاد از تهیه کنندگان رئالیتی شوی خوش نمک با دیباچه مطرح کرد؛

خنده بدون سلبریتی! /"خوش نمک" بدون اجرا و نقش آفرینی سلبریتی‌ها خنده می‌گیرد

۱۱:۲۲  -  ۰۳ خرداد ۱۴۰۲