شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱  |  Saturday, 01 October 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۲۰۶۸
تاریخ انتشار : ۰۹ : ۱۳ - ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
داوود رسولیان "بازیگر، تهیه کننده و مدیر جلوه های ویژه سینما به دیباچه گفت

زهرا فرود: "داوود رسولیان "بازیگر، تهیه کننده و مدیر جلوه های ویژه سینما است که تاکنون علاوه بر تهیه کنندگی و بازی در آثار سینمایی و تلویزیونی ،مدیریت و اجرای جلوه های ویژه بصری و میدانی تولیدات بسیاری را در سینمای کشور به نام خود ثبت کرده است. فیلمهایی چون "ستاره سربی" ،"شب برهنه"،" رازمینا" و"مردی شبیه باران" از جمله آثاری هستند که داوود رسولیان مسئول جلوه های ویژه آنها بوده است. همچنین او که کار جلوه‌های ویژه میدانی فیلمهای "پایان‌نامه" و "صدای پای من" را در سینما بر عهده داشته، بازی در آثاری همچون "ماجرای نیمروز"، "معمای شاه" ،" بلمی به سوی ساحل"، "پناهنده" و "خط آتش" را در کارنامه کاری خود ثبت نموده است، اجرای جلوه های ویژه تولیداتی دیگر ازجمله "بدرود بغداد"،" فرزند خاک "،"شب حورا"، "وقتی همه خواب بودند"،" ازدواج به سبک ایرانی"، "آقای رئیس جمهور"، "ازدواج در وقت اضافه" و" آمین خواهیم گفت" در سینمای کشور از دیگر فعالیت‌های او به شمار می رود . " رسولیان" که به دلیل شباهت زیاد چهره به شهید بهشتی در سریال "معمای شاه" ساخته "محمدرضا ورزی" و فیلم سینمایی "ماجرای نیمروز" به کارگردانی" محمدحسین مهدویان" نقش این شخصیت بزرگوار را ایفا نموده و قرار بود در سریال "راز ناتمام "نیز در همین نقش مقابل دوربین قرار گیرد می‌گوید: مجموعه "راز ناتمام" به لحاظ کاراکتر شهید بهشتی نمی‌تواند آنچنان که باید با مخاطب ارتباط گیرد، چرا که معتقدم عدم شباهت و فاصله زیاد ظاهری یک بازیگر با چهره شخصیتی که قرار است ایفاگر نقش آن باشد، زمینه باور پذیری را در بیننده به ویژه مخاطبانی که آن شخصیت را دیده و با وی آشنا بوده اندرا ایجاد نمی‌کند، بنابراین چنین عملکردی به ناچار ضعف شخصیتی را در داستان یک اثر به دنبال خواهد آورد.

قرار بود نقش شهید بهشتی دوباره به من برسد؛ اما نمی‌دانم چه شد!

"داوود رسولیان "که در چهارمین دوره جشن خانه سینما برای فیلم سینمایی" سهراب" موفق به دریافت تندیس زرین در بخش جلوه های ویژه شده و همچنین برای فیلم" به کبودی یاس" ساخته "جواد اردکانی" موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه گشته به خبرنگار دیباچه گفت :از آنجا که به لحاظ شباهت چهره به شهید بهشتی دردو، اثر "معمای شاه" و "ماجرای نیمروز" توفیق بازی در نقش شخصیت ایشان را داشتم، قبل از تولید سریال" راز ناتمام" برای بازی در نقش این شهید بزرگوار ، ضمن صحبت با بنده قرار شد ظرف دو روز آینده بعد از آن صحبت اولیه ،در راستای گفتگوهای بیشتر پیرامون نقش و تست گریم تعاملاتی صورت گیرد اما این اتفاق رقم نخورد.

او ادامه داد:پس از طی حدود ۱۰ روز از زمانی که قرار شد با بنده جهت حضور در سریال راز ناتمام تماس گرفته شود، اخباری در رسانه‌ها مبنی بر انجام تست گریم شخصی دیگر برای بازی در نقش شهید بهشتی در این سریال منتشر شد و واقعا نمی‌دانم دلیل این عملکرد چه بود البته به دنبال پاسخ چرایی آن هستم و برایم جالبه که بدانم پای چه مسئله‌ای به میان آمد که اینگونه رقم خورد .

شباهت چهره در باور پذیر بودن یک نقش تاثیر بسزایی دارد

"داوود رسولیان" که به تازگی کار جلوه‌های ویژه میدانی یک مجموعه ده قسمتی به کارگردانی" اصغر نعیمی" را برای پخش در هفته نیروی انتظامی برعهده داشته بیان کرد: پخش تیزر سریال "روز های ناتمام" به نظرم آمد بازیگر نقش شهید بهشتی با وجود گریم آنطور که باید به چهره آن شخصیت شبیه نشده است و من معتقدم شباهت چهره در باور پذیر بودن یک نقش تاثیر بسزایی دارد ،به ویژه در آثاری که قرار است ایفاگر نقش شخصیت هایی باشی که بسیاری از مردم با آن آشنا بوده یا هستند چرا که در اینصورت کاراکتر به راحتی به لحاظ شخصیتی برای مخاطب قابل لمس خواهد شد و بیننده را با خود همراه خواهد نمود.

قرار بود نقش شهید بهشتی دوباره به من برسد؛ اما نمی‌دانم چه شد!

او در پایان اظهار داشت با وجود اینکه بیشتر کارشناسان هنری بنده را به لحاظ چهره به شهید بهشتی شبیه تر می دانند اما حضورم در سریال "رازناتمام" و بازی در نقش این شهید نادیده گرفته شد آن هم بدون هیچ دلیل خاصی. به هر حال امیدوارم این سریال به لحاظ داستان بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند ولی همچنان معتقدم "راز ناتمام" در انتخاب بازیگر نقش شهید بهشتی با ضعف روبرو خواهد شد.

گفتنی است: هم اکنون "مسعود رحیم پور" نقش شهید بهشتی را در این سریال برعهده دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
در گفت و گو دیباچه با "سید محمدرضا خوشرو "مدیر شبکه نسیم مطرح شد

شبکه نسیم بزودی پربار می‌شود / «خندوانه» تا پایان سال ۱۴۰۱ به روی آنتن نمی‌رود / « دورهمی و کتاب باز » هرگز تعطیل نمی شوند

۱۶:۳۶  -  ۰۶ مهر ۱۴۰۱
نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیباچه:

اخلاق حرفه‌ای در سینما از اهمیت زیادی برخوردار است/ سیمرغ‌ها در جشنواره‌ها باید معنای واقعی پیدا کند

۱۶:۲۸  -  ۲۳ شهريور ۱۴۰۱
گزارش تصویری دیباچه

شاهکار بچه‌های معلول و ناشنوا در تئاتر شهرزاد

۱۱:۲۶  -  ۲۱ شهريور ۱۴۰۱
گفتگو دیباچه با داریوش مؤدبیان

تئاتر تلویزیونی حیثیت تولید تلویزیونی است / من همیشه خود را یک پژوهشگر می‌دانم

۱۷:۰۷  -  ۲۰ شهريور ۱۴۰۱
«دیباچه» در گزارشی بررسی کرد؛

چرا « یاغی » را اثری فاخر و باورپذیر برای معرفی کُشتی نمی‌دانیم؟

۱۷:۲۵  -  ۲۳ شهريور ۱۴۰۱