شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱  |  Saturday, 13 August 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۱۶۵۹
تاریخ انتشار : ۰۳ : ۱۷ - ۲۰ فروردين ۱۴۰۱

به گزارش دیباچه ، احسان علیخانی در برنامه «هشتگ عصر جدید» با دعوت از پزشک معالج تارا صبی که در ویژه‌برنامه تحویل سال نوی «عصر جدید» گفته بود با استفاده از روش سلول‌های بنیادی، بعد از ۲۱ سال بینایی‌اش را به دست آورد، از اطلاعات غلطی که در آن برنامه منتقل شده بود گفت.

پنجشنبه شب برنامه «هشتگ عصر جدید» که معمولا با اجرای ایمان قیاسی روی آنتن می‌رفت و به مسابقه «عصر جدید» می‌پرداخت، با اجرای احسان علیخانی و با حضور دو مهمان پخش شد تا ادعاهای اشتباهی که در ویژه‌برنامه تحویل سال «عصر جدید» با حضور تارا صبی مطرح شده بود اصلاح و درباره ابهاماتی َ که به وجود آمده شفاف‌سازی شود. ماجرا چه بود و چه توضیحاتی در «هشتگ عصر جدید» مطرح شد؟

موج انتقاد‌ها در فضای مجازی از احسان علیخانی جواب داد / «هشتگ عصر جدید» آیا سوءتفاهم‌ها را برطرف کرد؟

معجزه بینایی با استفاده از سلول‌های بنیادی؟

یکی از مهمانان ویژه‌برنامه تحویل سال «عصر جدید»، دختر جوانی به نام تارا صبی بود که به همراه مادرش در این برنامه حضور داشت. آن‌ها ادعا کردند تارا با روش استفاده از سلول‌های بنیادی چشمش را جراحی کـرده و بعد از ۲۱ سال موفق شده بینایی‌اش را به دست آورد. در ایـام تعطیلات امـا کمپین معلولان مطلبی در رد ادعـاهـای مطرح شـده منتشر کـرد و نوشت درمان نابینایی از طریق سلول‌های بنیادی در حد پژوهش‌های آزمایشگاهی و دانشگاهی است و هنوز برای عموم روشندلان عملی نشده. «کم بینایی» صبی و نه «نابینایی مطلق» او و تکذیب عمل جراحی با استفاده از سلول‌های بنیادی روی چشمان او از سوی بیمارستان نیز موارد دیگری بود که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد.

اصـلاح ادعـاهـای قبلی در «هشتگ عصر جدید»

پس از اعتراض نابینایان راجع به مطرح شدن ادعاهای اشتباه در «عصر جدید» و دادن امید واهی به آن‌ها، احسان علیخانی در برنامه «هشتگ عصر جدید» به این موضوع پرداخت و با تارا صبی، دکتر کلانتری پزشک معالج او، دکتر لاشیئی فوق تخصص جراح شبکیه و دکتر عین‌اللهی وزیر بهداشت گفت‌وگو کرد. صبی همه صحبت‌های قبلی خود را اصلاح کرد و گفت: «کم‌بینا» بوده و آخرین عمل جراحی که انجام داده عمل «انحراف چشم» بوده تا ظاهر چشمش بهتر شود، اما این عمل باعث بهبود وضعیت دید او هم شده است. صبی همچنین توضیح داد که مادرش به عنوان فردی غیرمتخصص به اشتباه موضوع جراحی با سلول‌های بنیادی را مطرح کرده. این در حالی است که او نیز در برنامه تحویل سـال، سخنان مادرش را اصلاح نکرد. این مسئله از سوی اشکان آذرماسوله مجری و تهیه‌کننده برنامه رادیویی «شش نقطه» که مهمان علیخانی بود هم مورد انتقاد قـرار گرفت، اما پاسخ صبی این بود که به دلیل کمبود وقت امکان باز کردن موضوع و توضیح بیشتر را نداشته است!

حاشیه‌های حضور یاسی اشکی در «ماه عسل»

حواشی حضور تــارا صبی و مــادرش در «عصر جدید»، جنجال حضور یاسمن (یاسی) اشکی در «ماه عسل» احسان علیخانی را تداعی می‌کند. سال ۹۷، اشکی در این برنامه از بیماری ناشناخته خـود با علائمی مشابه بیماری ایـدز و ویـروس HPV صحبت کرد. او درباره واکسن این بیماری و نیاز به جمع‌آوری پول برای تولید انبوه واکسن HPV نیز توضیح داد. پس از این برنامه گروهی از پزشکان و استادان دانشگاه با انتشار بیانیه‌ای راجع به صحبت‌های او اعتراض کردند و مطالب مطرح شده را غیرعلمی، غیرمستند و خلاف واقع دانستند. سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهور وقت نیز اعلام کرد این واکسن در مرحله بالینی است و نیازی به جمع‌آوری پول نیست. احسان علیخانی هم در «ماه عسل» توضیح داد این موضوع از لحاظ علمی و تخصصی در وزارت بهداشت بررسی و به این برنامه پیشنهاد شده بوده و همه استعلام‌های لازم را انجام داده بودند. او همچنین مسئولان را به گفت‌وگو با یکدیگر دعوت کرد.

منبع : روزنامه خراسان

برچسب ها: احسان علیخانی
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
معرفی کتاب به روایت دیباچه

واقعه عاشورا و شخصیت والای امام حسین (ع) در قلم نویسندگان

۱۰:۴۱  -  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
نسل طلایی شعر و موسیقی، بازهم ستاره ای را از دست داد

« سایه » ادبیات رفت

۱۰:۲۰  -  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
علیرضا زرین ‌دست فیلمبردار مطرح سینمای کشورمان در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

فیلم های مناسبی برای انتخاب و شرکت در اسکار داریم / موقعیت مهدی در اسکار مورد توجه قرار نمیگیرد / با سکانس هایی از فیلم « قهرمان» ارتباط برقرار نکردم

۲۰:۴۴  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱
روز شمار محرم به روایت دیباچه / ششم و هفتم محرم در قاب تصویر

اینجا ثانیه‌ها به سوگ نشسته اند

۲۰:۰۲  -  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
تحلیل صادق ورمزیار و فرزاد آشوبی درباره موفقیت مربیان خارجی

گزارش دیباچه | هندوانه در بسته‌ای به نام لیگ بیست و دوم!

۲۰:۲۹  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱