دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸  |  Monday, 17 February 2020

دیباچه

کد خبر: ۴۹۶۷۹
تاریخ انتشار : ۵۲ : ۱۱ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۸

آذر رجبی : کسب و کارهای خانگی از جمله مشاغلی است که می تواند در زمان تحریم و محدودیت واردات و صادرات، بخشی از بار اقتصادی کشور را به دوش کشیده و رقم بالایی از بیکاری را کاهش دهد چرا که در فضای خانگی این خانواده است که در کنار یکدیگر مشغول تولید کالا هستند و این نوع از کسب و کار نه نیاز به علم وفناوری دارد و نه نیازمند تامین فضا است لذا خبرنگار دیباچه پیرامون این موضوع با کارشناس اقتصادی و نماینده سابق مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی به گفتگو نشسته است.

دکتر جعفر قادری در گفتگو با خبرنگار دیباچه پیرامون کسب وکارهای خرد گفت:  به نظر می رسد در شرایط فعلی کشور بهترین فرصت و امکان برای پرداختن به کسب و کارهای خرد است. چرا که این نوع کسب و کارها هم از لحاظ اجتماعی، هم اقتصادی و هم فرهنگی می تواند برای جامعه مفید باشد.

دلیلی ندارد که مانند گذشته محیط کار افراد در کنار یکدیگر باشد | ادامه فعالیت کسب و کار‌های خرد در گرو تامین تسهیلات توسط دولت

نماینده مردم شیراز در مجلس نهم ادامه داد: تاثیرات اجتماعی کسب و کارهای خانگی این است که از فضا به محیط خانواده و مشارکت اعضای خانواده در انجام فعالیت‌ها می توان استفاده کرد و در عین حالی که یک کالا و خدمتی تولید می شود مشارکت اعضای خانواده منجر به افزایش روحیه نشاط، تقویت شادابی در خانواده شده و کمک می کند همه به نوعی خود را با این کسب و کارها درگیر کنند و امکان حضور در این فعالیت ها را داشته باشند.

وی ادامه داد: دومین نکته این است که نیاز به احداث فضای جدید و احداث ساختمان و هزینه های گزاف برای تامین مکان وجود ندارد و از فضاهای خالی و خانگی می شود در جهت انجام این فعالیت ها استفاده کرد. سوم اینکه آسیبی به زندگی خانوادگی نمی زند و ارتباطات اعضای خانواده را با یکدیگر مستحکم تر می کند و به فرد کمک می کند که در محیط خانواده فعالیت و کار خود را انجام دهند و به ارتباطات خانوادگی هم لطمه‌ای وارد نکرده و در حوزه ‌های اجتماعی و فرهنگی نیز می تواند فعالیت داشته باشد.

قادری ادامه داد: مطلب دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که این فعالیت ها نیاز به ارز و تکنولوژي های بالا ندارد و می تواند بخش عمده‌ای از نیازهای جامعه را تامین کند بنابراین در شرایط کنونی کشور که محدودیت ارزی و نقل و انتقال منابع ارزی به خارج  وجود دارد با کسب و کارهای خرد امکان این فرصت فراهم می شود.

عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه تصریح کرد: به نظر می رسد کسب و کارهای خانگی به ارتقای دانش و سطح علم و فناوری اعضای خانواده نیز کمک کرده و آنها را درگیر بحث تولید می کند لذا به تبع آن درگیری اعضای خانواده با مشاغل خانگی  موجب افزایش نشاط و شادابی در خانواده  توام با تعامل و همکاری اثر گذار در محیط اجتماعی و در حقیقت تامین کننده تعلق افراد به خانواده است و از هر منظر می توان دریافت که بسیاری از مشکلات اشتغال و درآمد و خدمات اجتماعی را خانواده ها می توانند تامین کنند.

قادری در پاسخ به سوال خبرنگار که آیا مشاغل خانگی در برند سازی و بومی سازی صنعت کسب و کارهای خرد می تواند مفید باشد یا خیر، گفت: قطعا ؛ به نظر می رسد اگر زنجیره‌های بعدی برای توزیع کالایی که در خانواده ها تولید می شود وجود داشته باشد و بتواند این تولیدات را به بازار برساند و اقدام به برند سازی کند می تواند در بازار برندهای تعریف شده و مشخصی، زمینه را برای معرفی کالا به جامعه و حتی کشورهای دیگر فراهم کند.  

وی ادامه داد: در حال حاضر دلیلی ندارد که مانند گذشته محیط کار افراد در کنار یکدیگر باشد، افراد می توانند هر کدام در خانه خود کار را انجام داده وبخشی از تولید و این زنجیره را در جهت ورود به بازار داخلی و خارجی بر عهده گرفته و تولیدات خود را معرفی و به بازار عرضه کنند و از این نظر برای مصرف کنندگان اطمینان ایجاد کرده و زمینه را برای اعتمادهای بعدی مردم برای خود فراهم سازند.

وی در ادامه با اشاره به نقش دولت و مدیران در حمایت از کسب  و کارهای خرد و خانگی افزود: تبعا تامین زیر ساختها توسط دولت که شامل تسهیلات مالی و تسهیلات بازاریابی است در بازار های داخلی و خارجی و همینطور شبکه توزیع و پستی که بتواند تولیدات خانگی را به بازارها عرضه کند و از طرفی مجموعه هایی باشند که بتوانند مواد اولیه این کسب و کارها را تامین کنند و در مجموع  اگر تمام نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری این مجموعه و کسب و کارها تامین شود، از ظرفیت فضاها و امکانات و منابع بلااستفاده که در خانواده ها وجود دارد قطعا به شکل بهتر و موثری می توان استفاده کرد.

منبع: دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر

حرف‌های کارگردان افغانی سینمای ایران که دختر ۹ ساله‌اش شناسنامه ندارد

۱۳:۰۱  -  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر

ناگفته‌هایی از پشت صحنه پر خطر «خروج» حاتمی‌کیا

۱۲:۵۶  -  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
گپ خودمانی دیباچه با « هوشنگ توکلی» بازیگر و کارگردان بنام تلویزیون و سینمای ایران

فکر می کنم شهاب حسینی ، در آینده تهیه کننده موفق تری خواهد بود! | دایی رضا رفت و در خاطره ها باقی ماند!

۱۱:۲۵  -  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر:

سام قریبیان از دلایل خداحافظی پدرش از سینما گفت

۱۱:۱۹  -  ۲۱ بهمن ۱۳۹۸
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر:

پانته‌آ پناهی‌ها چگونه در فیلم جدید حاتمی‌کیا جانشین فاطمه معتمدآریا شد؟

۰۹:۵۸  -  ۲۱ بهمن ۱۳۹۸
« فریده سپاه منصور» بازیگر سریال «  نون. خ» در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

همیشه گفتم: کُردی باشم که تهرانی حرف می زند نه تهرانی که کُردی حرف می زند! | من رویم نمی شد بگویم که من کرد نیستم!

۱۸:۰۲  -  ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
گفتگو با «مائده طهماسبی» بازیگر نقش «خاله پوری» در سریال «از سرنوشت»:

خاله پوری زن قوی است

۱۵:۱۰  -  ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
نگاهی متفاوت و بررسی نکاتی که اُسکار امسال را متفاوت کرد

اُسکار جهانی می‌شود؟

۱۶:۵۴  -  ۲۲ بهمن ۱۳۹۸
برنامه مدیا در حاشیه جشنواره فجر

حاتمی‌کیا چه کسی را دلیل گم شدن آرای فیلمش می‌داند؟ دولت یا خانه سینما؟

۱۵:۰۵  -  ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
پربازدیدها
پرطرفدار ترین ها