دوشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۸  |  Monday, 23 September 2019

دیباچه

کد خبر: ۴۹۵۸۱
تاریخ انتشار : ۰۳ : ۱۱ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

به گزارش دیباچه، این روزها چالش جدی سینمای ایران و بحث برانگیز ترین خبر پیرامون حضور فیلم مستند «در جستجوی فریده » به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار 2020 است ؛ فیلمی که در کمال تعجب و درحالی که کمتر کسی فکرش را می کرد توسط اعضا هیات انتخاب این رویداد مهم برگزیده شد تا اما و اگرها پیرامون انتخاب درست یا درست این فیلم در مراسم اسکار 2020 بالا بگیرد.

در همین رابطه شاید به دلیل ایجاد آرامش در فضای کلی سینما،  مسئولین سینمایی تصمیم گرفتند تا اکران های ویژه ای را برای فیلم مستند « در جستجوی فریده » در نظر بگیرند ؛ روز چهارشنبه 30 مرداد 98 جمعی از اهالی سینما و خبرنگاران در سالن سینماتوگراف موزه سینما به تماشای اثر « آزاده موسوی و کوروش عطائی » نشستند.

آزاده موسوی : « در جستجوی فریده » به عنوان اولین فیلم تاریخ سینمای ایران از طریق کمک های مردمی ساخته شده است!

آزاده موسوی، یکی از تهیه‌کنندگان و کارگردانان فیلم در این مراسم گفت: انتخاب «در جستجوی فریده» شورو شعفی در سینمای مستند ایجادکرده  که برای ما بسیار امیدبخش است و از آنجایی که مستند، قلب تپنده جامعه به شمار می رود ، رشد و بلوغ آن بسیار حائز اهمیت است.»

‏‎او تصریح کرد : فیلم مشترک من و کوروش عطائی، به جشنواره های خارجی زیادی رفته و تجربه دیدن فیلم با تماشاگران خارجی به ما نشان داد که فیلمی قابل فهم و تاثیرگذار برای آنها بوده است.این اولین فیلم تاریخ سینمای ایران است که از طریق کمک‌های مردمی ساخته شده است. ساخت این فیلم به ما نشان داد که اگر با انرژی مثبت دست به دست هم دهیم، اتفاق‌های بسیارخوبی می‌افتد.

در ادامه این مراسم ،‏‎‏‎کوروش عطائی، دیگر کارگردان و تهیه‌کننده  این فیلم مستند،  با اشاره به اینکه مخالف وجود مرزبندی در فیلم هاست گفت: «زمانی‌که با شخصیت فریده آشنا شدیم یکی از جذابیت‌ها لایه‌های دیگری بود که قصه با خود به همراه داشت که یکی از آنها تفاوت فرهنگی است، تفاوتی که شاید بین مرزها وجود داشته باشد اما مرزی میان انسان‌ها ایجاد نمی‌کند و ما در این فیلم می‌بینیم که آدم‌هایی با دو فرهنگ کاملاً متفاوت می‌توانند چقدر ارتباط عمیقی با یکدیگر برقرار کنند.»

او ادامه داد: «در نمایش‌های خارج از ایران برای ما این نکته مهم بود که آیاحسی که مخاطب ایرانی داشت آنها هم دارند که متوجه شدیم ارتباط عمیقی بین فیلم و مخاطبان خارجی ایجاد شده است.»

 موضوع مستند «در جستجوی فریده» کاملا انسانی است و ممکن است در همه جای دنیا اتفاق بیفتد و جهان شمول است.

همچنین رضا توکلی، بازیگر سینما و تلویزیون نیز گفت: «با این مستند سینمای ایران ارتقا پیدا کرد. ازته دل افتخار می‌کنم که سینمای ما چنین فیلمی دارد.»

عباس امینی، دیگر کارگردان سینما هم گفت: «به نظر من سینمای مستند مهجور نیست، زیرا فیلم‌های مستند چندین برابر فیلم‌های داستانی در جشنواره‌های خارجی جایزه کسب کرده‌اند.»

‏‎تینا پاکروان تهیه کننده و کارگردان جوان سینما در ادامه با تمجید از ساخت این فیلم مستند گفت: «از تماشای این فیلم بسیارخوشحال شدم و این فیلم را پسندیدم از برگزارکنندگان این مراسم تشکرمی‌کنم و امیدوارم بار دیگر زمانی که شما جایزه اسکار را گرفتید در همین جا شما را تشویق کنیم.»

‏‎سحر عصرآزاد، منتقد، هم گفت: «انتخاب «در جستجوی فریده» جزو اتفاق‌های خوب برای سینمای مستند است. سینمای ما به طور خاص مظلوم است و با وجود استعدادهای بالقوه نتوانسته ابعاد جهانی شدن را در حوزه مستند پیدا کند.»

‏‎در این مراسم، هنرمندانی چون رخشان بنی اعتماد، احترام برومند، همایون اسعدیان، امیر اسفندیاری، ‏‎ علیرضا شجاع‌نوری، بهروز افخمی، مونا زندی‌حقیقی، عزیز ساعتی، تینا پاکروان، علی اسدزاده، مائده طهماسبی، احسان کرمی، یلدا جبلی، کیوان کثیریان، مهران عباسی‌انارکی، عباس امینی، سپیده عبدالوهاب، محمد حیدری، مرجان شیرمحمدی، رضا توکلی، ارژنگ امیرفضلی، بهزاد خداویسی، آزیتا ترکاشوند، امیر حاج‌رضایی، محمد صوفی، محمدجعفر صافی، پوریا عالمی و ...حضور داشتند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
یک فیلم می تواند با بی احتیاطی تدوینگر در اختیار برخی افراد سودجو قرار بگیرد | هیچ تهیه‌کننده‌ای  فیلمش را به صورت قاچاق وارد بازار نمی کند!
مرتضی شایسته تهیه کننده «سربازهای جمعه» در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

یک فیلم می تواند با بی احتیاطی تدوینگر در اختیار برخی افراد سودجو قرار بگیرد | هیچ تهیه‌کننده‌ای فیلمش را به صورت قاچاق وارد بازار نمی کند!

۰۹:۴۸  -  ۲۷ شهريور ۱۳۹۸
دکتر تورج فرهادی : درآمد شهرداریها متکی به جرایمی است که از طریق ماده ۱۰۰ در حال اجرا است |  بگذارند شهر همینطوری اداره شود !
گپ دیباچه با مدیر کل امور اجرایی کمیسیون های ماده ۱۰۰ شهرداری

دکتر تورج فرهادی : درآمد شهرداریها متکی به جرایمی است که از طریق ماده ۱۰۰ در حال اجرا است | بگذارند شهر همینطوری اداره شود !

۱۱:۲۳  -  ۲۶ شهريور ۱۳۹۸
تئاتر نان ندارد به جایش عشق دارد | من نویسنده و نمایشنامه نویس ام اما به خاطر اینکه اجاره خانه بدهم فیلم بازی می کنم!
گفت و گو دیباچه با عزت الله مهرآوران بازیگر و نمایشنامه نویس

تئاتر نان ندارد به جایش عشق دارد | من نویسنده و نمایشنامه نویس ام اما به خاطر اینکه اجاره خانه بدهم فیلم بازی می کنم!

۱۵:۵۶  -  ۲۵ شهريور ۱۳۹۸
تعجب می‌کنم از اینکه جلوی اکران «رستاخیز» چنین فیلم با عظمتی را گرفتند | هرگز التماس نمی‌کنیم که به ما کار بدهند!
زهره حمیدی بازیگر پیشکسوت در گفتگو با دیباچه مطرح کرد:

تعجب می‌کنم از اینکه جلوی اکران «رستاخیز» چنین فیلم با عظمتی را گرفتند | هرگز التماس نمی‌کنیم که به ما کار بدهند!

۱۰:۲۰  -  ۲۵ شهريور ۱۳۹۸
پربازدیدها
آخرین اخبار