سه‌شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲  |  Tuesday, 26 September 2023

دیباچه

کد خبر: ۴۷۳۸۳
تاریخ انتشار : ۲۴ : ۱۵ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۶
خانه عباسیان کاشان یکی از اماکن گردشگری کاشان است که به دلیل ساخت بی نظیرش مورد استقبال زیادی قرار گفته است.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه دیباچه، کاشان یکی از زیباترین شهرهای استان اصفهان و ایران، به لحاظ جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی است. به خصوص در فصل بهار که این شهر و شهرهای اطراف آن مثل قمصر، میزبان گردشگرانی هستند که برای مراسم گلابگیری به این شهرها سفر می‌کنند.

 اما جاذبه‌های گردشگری مهم در شهر کاشان، خانه‌های تاریخی این شهر هستند. در این مطلب با هم سری به یکی از دیدنی‌ترین خانه‌های تاریخی شهر کاشان می‌زنیم. این خانه زیبا که به خانه عباسیان یا عباسی‌ها مشهور است به شماره ۲۰۲۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

این بنای تاریخی در سال ۱۲۰۲ هجری شمسی (۱۲۴۵ هجری قمری و ۱۸۲۳ میلادی) ساخته شده است.

احداث این خانه ۲۰ سال طول کشیده و توسط مرحوم سید ابراهیم تاجر کاشانی ساخته شده است.

پنج حیاط گودال باغچه، تزیینات گچ بری و نقاشی، تزیینات معماری اسلام نظیر رسمی بندی، یزدی بندی، قطار بندی (مقرنس) و گره سازی در اوج زیبایی و ظرافت، از بارزترین ویژگی‌های این بنای با ارزش تاریخی است.

وسعت زمین این خانه حدود ۵ هزار متر مربع است.به دلیل تعدد طبقه‌ها، زیربنای آن ۷ هزار متر مربع است.کل مجموعه شامل پنج حیاط بیرونی، اندرونی، باغ، خدمه و حوضخانه است.

خانه عباسیان کاشان را بیشتر بشناسیم

بخش بیرونی به عنوان مهمانپذیر و محل پذیرایی از مهمانان تجاری به شمار می‌رفته که شامل اتاق آیینه، تالار سرپوشیده، ایوان، اتاق‌های سه دری، پنج دری و سایر فضاها است.

خانه عباسیان دارای تقارن در معماری است که اگر در وسط هر ضلع خطی فرضی ترسیم شود، طرفین کاملا قرینه هستند.

با توجه به شرایط اقلیمی کاشان، خانه دارای قسمت‌های تابستان نشین و زمستان نشین بوده و در هر فصل از سال از بخش‌های خاصی از بنا، متناسب با وضعیت آب و هوایی آن فصل استفاده می‌شده است. این بنا از روح معماری درون‌گرا بهره جسته و بر خلاف بناهای مدرن امروزی که ظاهر بنا تزیینات بسیاری دارد، در معماری سنتی، ظاهر بنا بسیار ساده و دارای تزیینات کم بوده و داخل آن بسیار باشکوه و زیبا است.

این بنای ارزشمند به شماره ۲۰۲۰ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است و در حال خاضر در مالکیت شهرداری کاشان است. اگر شما هم قبلا از این خانه زیبا دیدن کرده‌اید،

دلایل ساخت بنا به این شکل:

استفاده از آب قنات: در گذشته به علت استفاده از آب قنات و به جهت تامین فشار آب برای جریان داشتن در قسمت های مختلف بنا، آنرا نسبت به سطح کوچه عمیق تر می ساخته اند.

استفاده از خاصیت عایق بودن خاک در مقابل حرارت و برودت در گرما و سرما برای خنک سازی و گرم کردن بنا در تابستان و زمستان.

استفاده از خاک گود برداری برای تامین مصالح به کار رفته در بنا.

ویژگی‌های معماری خانه عباسیان:

قرینه سازی: در هر ضلع این بنا اگر خطی فرضی در وسط ضلع ترسیم شود، طرفین ضلع کاملاً قرینه می‌باشد.

تنوع فصلی: بنا دارای قسمت‌های تابستانی و زمستانی نشین بوده و در هر فصل از سال از قسمت‌های خاصی از بنا، متناسب با وضعیت آب و هوایی آن فصل، استفاده می‌شده است.

معماری درونگرا: بر خلاف بناهای امروزی که ظاهر بنا دارای تزئینات بسیار می‌باشد. در بناهای قدیمی، ظاهر بنا بسیار ساده و دارای تزئینات کم می باشد و بالعکس درون بنا بسیار با شکوه و زیبا می باشد.

معماری محجّبه یا نقاب‌دار: به علت آنکه معماری دوران قاجار یک معماری مذهبی است و شهر کاشان نیز از دیر باز به دارالمومنین معروف است، رعایت مسائل مذهبی در معماری خانه عباسیان بسیار مشهود می‌باشد. از مصادیق این امر، تقسیم بنا به دو بخش اندرونی و بیرونی، اتاق‌های تو در تو و متعدد، جدایی محل سکونت آقایان و خانمها در تالارها، وجود دیوار حجاب در اطراف فضای بام برای گرفتن دید همسایه به داخل بنا و... می باشد. حتی برای کوبة درب‌ها نیز دو دستگیره با صداهای متفاوت تعبیه شده که از طریق صدای کوبه می‌شده به جنسیت فردی که پشت درب است پی برد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
مظفر شفیعی، خواننده و مدرس آواز در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

فعالیت هنرمندان موسیقی سنتی و کلاسیک محدود شده است | وظیفه هنرمند این نیست که برای برگزاری کنسرت به دنبال تهیه کننده باشد!

۱۶:۳۶  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با ناصر عطاپور، خواننده و سرپرست گروه موغام

«هفت شهر عشق» در تبریز به صحنه می‌رود

۱۴:۱۲  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان جوانِ فیلم کوتاه «ژیان»

مسئولان سینمایی، موانع را از سر راه فیلمسازان جوان بردارند

۱۳:۴۹  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
در گفت و گو دیباچه با کارگردان مجموعه انیمیشن "دشت پرماجرا" مطرح شد

مخاطبان، تفاوت‌های قابل توجهی را در انیمیشن « دشت پرماجرا » مشاهده می کنند!

۱۷:۰۱  -  ۱۹ شهريور ۱۴۰۲