شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲  |  Saturday, 30 September 2023

دیباچه

کد خبر: ۴۷۲۴۰
تاریخ انتشار : ۲۸ : ۱۷ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۶
به یاد سید علی طباطبایی
دو سال از درگذشت سید علی طباطبایی بازیگر جوان سینما و تلویزیون می گذرد.

با توجه به سالگرد فوت سید علی طباطبایی فرزند سید کمال طباطبایی (تهیه کننده) خبرنگار دیباچه، با پیمان عباسی نویسنده و یکی از دوستان صمیمی علی طباطبایی انجام داده ایم که می توانید در ادامه بخوانید.

شهاب عباسی : مرحوم علی طباطبایی رفتار کاملا حرفه ای داشت

شما با مرحوم طباطبایی در فیلم های مشترکی حضور داشته اید،کمی برایمان از ایشان بگویید.

رابطه من با علی به دور از رابطه کاری یک دوستی فوق العاده بود که متاسفانه او را از دست دادم، اما آنقدر باهم صمیمی بودیم که هر زمان ایده و فکر جدیدی به ذهنم می رسید با علی درمیان می گذاشتم و از آنجایی که قسمتی از فیلمنامه هایم از زندگی شخصی خودم ناشی می شود، دوست داشتم همیشه آن نقش را علی بازی کند چرا که بیش از اندازه شبیه من بود.

باتوجه به کارنامه سیدکمال طباطبایی برایمان از حرفه ای بودن علی طباطبایی بگویید.

متاسفانه فرزندانی که پدرشان کاراکتر شناخته شده ای در حوزه فعالیتشان است همیشه برچسب می خورند. اینکه به دلیل فرزند آن پدر بودن وارد این رشته شده اند و ... اما ، علی حرفه ای بود و علاقه اش بازیگری بود، توانایی های زیادی در این خصوص داشت. تا به امروز کسی نبوده که بتواند به خوبی علی نقش یک پسر مظلوم را مانند او بازی کند ، البته که هیچ وقت نقش بازی نمیکرد و مظلومیت جزو خصوصیت هایش بود.

یک خاطره از همکاری هایتان برایمان بگویید.

خاطرم هست که در سریال «بچه های نسبتا بد» در سکانسی که علی باید یک مسیر خیلی ناهموار را پا برهنه میدوید در حین دویدن انگشتش شست پایش برگشت و شکست. خواستم به او کمک کنم اما اشاره کرد که اتفاقی نیافتاده و ادامه می دهد. این سکانس را چهار مرتبه گرفتیم و علی با همان وضعیت بدون کمترین تغییری در میمیک صورتش ادامه داد و این تنها نشان دهنده این موضوع بود که علی عاشق کارش بود و به راحتی توانست با این درد چند سکانس زندگی کند.

لازم به ذکر است، اولین کار او بازی در سالاد فصل محصول سال 1383 به تهیه کنندگی سید کمال طباطبایی، نویسندگی و کارگردانی فریدون جیرانی بود. او در سریال های «باجناق ها» ، ترانه ی مادری ، آشپزباشی ، قلب یخی و بچه های نسبتا بد نیز بازی کرده بود. او در فیلم سینمایی گور به گور شده نیز به ایفای نقش پرداخت. وی در تاریخ ۸ شهریور ۱۳۹۴ به علت ایست قلبی درگذشت.


نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
مظفر شفیعی، خواننده و مدرس آواز در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

فعالیت هنرمندان موسیقی سنتی و کلاسیک محدود شده است | وظیفه هنرمند این نیست که برای برگزاری کنسرت به دنبال تهیه کننده باشد!

۱۶:۳۶  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با ناصر عطاپور، خواننده و سرپرست گروه موغام

«هفت شهر عشق» در تبریز به صحنه می‌رود

۱۴:۱۲  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان جوانِ فیلم کوتاه «ژیان»

مسئولان سینمایی، موانع را از سر راه فیلمسازان جوان بردارند

۱۳:۴۹  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
آخرین اخبار