پنجشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  Thursday, 22 April 2021

دیباچه

کد خبر: ۴۶۶۲۸
تاریخ انتشار : ۵۲ : ۱۰ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۶
شب گذشته اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم شهر در برج میلاد برگزار شد.


به گزارش خبرنگار سینمایی دیباچه، آیین اختتامیه «ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر» شامگاه شنبه چهاردهم مرداد ماه نود وشش در برج میلاد با حضور سینماگران، اصحاب رسانه و به همراهی محمدباقر قالیباف شهردار تهران برگزار شد.

تقدیر از کندوی عسل سینما و تولد بانو ژاله علو در اختتامیه جشنواره فیلم شهر


محمدباقر قالیباف در مراسم اختتامیه این رویداد سینمایی گفت: از اینکه همه هنرمندان عزیز و همه اهالی هنر در شرایطی که زندگی شهری مخصوصا در کلان‌شهرها که با پیچیدگی و سختی‌هایی شهروندان زندگی می‌کنند و نیازمند خصلت‌هایی است که بتوان زندگی و کیفیت زندگی را ارتقا دهیم. خصلت‌هایی چون کرامت و مدارا و ... در این روحیات بیش از هرچیز نیازمند یک روح لطیف و فهم بالا هستیم و برای رسیدن به این خصلت‌ها هنر و هنرمندان نقش برجسته‌ای دارند. 

او ادامه داد: امروز در همه کلان شهرهای دنیا آسیب‌ها و مشکلاتی چون فقر، بیکاری، اعتیادو حاشیه نشینی را می‌بینیم که چالش‌هایی جدی هستند و بخش اعظمی از این چالش‌ها ریشه در فقر فرهنگی دارد و برای حل این‌ها هنر و هنرمند است که می‌تواند با اثر خودش جهان را زیباتر کند و انسان را داناتر نشان دهد. 

شهردار تهران افزود: ما در شهر و کلان شهرها آسیب ها و چالش هایی را می بینیم که بخش اعظم آنها ریشه در فقر فرهنگی و محرومیت اجتماعی دارد برای همین هم حل اینها نیازمند حضور هنر و هنرمندانی است که می توانند نگاه ما به جهان را زیباتر کنند. بنده به عنوان خدمتگزار شما در مجموعه مدیریت شهری از آغاز فعالیتم درسال ۸۴ تاکنون مبنای کار در شهرداری تهران را بر رویکرد فرهنگی و اجتماعی گذاشتم و خدا را شاکرم که در این مدت زیرساخت های فرهنگی هنری شهرداری تهران را ارتقا دادیم. به طور مثال ما امروز ۷۵ کتابخانه شبانه‌روزی داریم که به آن باید باغ کتاب را هم اضافه کنیم.

 جوایز این مرسم نیز به ترتیب زیر به برندگان اهدا شد:


بهترین فیلم کوتاه در بخش سینمای بین الملل به فرنوش عابدی تعلق گرفت. عابدی گفت: وحید نصیریان همکارم و استادم بود این جایزه را به مرحوم نصیریان تقدیم می کنم.


تندیس و دیپلم افتخار این بخش به همراه جایزه نقدی به مستند کوتاه ویدا به کارگردانی "دانیال یاپز" و "کریستین مجیا گوستا" از کشورهای اکوادر و کلمبیا تعلق گرفت.


در بخش فیلم کوتاه داستانی دیپلم افتخار و تندیس به همراه جایزه نقدی به"فابریک براکیو" برای فیلم " تمام دنیا برای یک دنیای کوچک" از کشور فرانسه رسید.


جایزه بهترین فیلم مستند در این بخش به  محمد کارت" برای فیلم "آوانتاژ" از کشور ایران رسید.


بهترین کارگردانی این بخش به" فابریزیو کتانی" برای فیلم "شرح یک عشق" از ایتالیا تعلق گرفت. بهترین فیلمنامه به "کامبوزیا پرتویی" برای فیلم " فراری "از کشور ایران  و جایزه بهترین بازیگری به  "والریا چانگتینی " برای فیلم " شرح یک عشق" از کشور ایتالیا اهداء شد.
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی برای بهترین بازیگری مرد به محسن تنابنده برای بازی در فیلم فراری اهداشد این در حالی بود که وی در سالن حضور نداشت تا جایزه اش را دریافت کند.


بهترین دست آورد فنی از آن "دودو میراندو"  برای فیلم برداری  فیلم " دادگاه داخلی "از کشور برزیل شد. جایزه ویژه جشنواره برای بهترین فیلم داستانی به " فابریزیو کتانی" برای فیلم " شرح یک عشق" از کشور ایتالیا رسید.


وی طی سخنانی گفت: تشکر می کنم برای این جشنواره و شهر زیبا به نظر من شهر شما بی نظیر است.
در ادامه مراسم توسط مترجم حاضر در سالن بیانیه هیت داوران خوانده شد و جایزه ویژه هیت داوران به محمد کارت برای فیلم مستند آوانتاژ تعلق گرفت.


بنابراین گزارش نوبت به جوایز بخش پویانمایی رسید که در بخش فیلم‌های پویانمایی کوتاه و نیمه‌بلند- دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به همراه جایزه نقدی برای بهترین جان بخشی به سارا آیت‌الهی، لاله ضیایی،سیامک تکلو حجت عزم پور برای فیلم داش آکل  اهدا شد.
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی در بخش بهترین  کارگردانی به حسین ملایمی برای کارگردانی فیلم پویانمایی بدو رستم بدو رسید و جایزه بهترین فیلم نیز به امیرهوشنگ معین که تهیه کنندگی فیلم درخت پرتقالی را که محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است بر عهده داشت اهدا شد.


در ادامه مراسم تقدیر از محمود کلاری آغاز شد. او فیلمبردار شناخته شده عرصه سینما است.

در این بخش حسین جعفریان فیلمبردار شناخته شده سینما و محمود صلاحی برای تقدیر از کلاری روی صحنه حاضر شدند.
جعفریان گفت: در ارتباط با هنر محمود هرچقدر صحبت شود باز هم کم است در یک جمله می توانم درباره او بگویم که محمود یک دوست خوب است. 

کلاری نیز با تشویق های حاضرین روی سن آمد و اظهار کرد: اصرار داشتم که اگر فیلمی در مورد من می سازید تو را خدا از این فیلم ها نباشد که سراسر تعریف است چون کار من سخت می شود. این حشنواره اتفاق خوبی است. سال گذشته در جشنواره بوسان داور بودم که قبل از هر بخشی در آن جشنواره کلیپی در ارتباط با زنده یاد عباس کیارستمی کارش را آغاز می کرد. ما چنین جایگاهی در سینما داریم. در فستیوال ها این موارد لحاظ می شود که به تناسب جشنواره و مضمونش نباید فلان فیلم جایزه بگیرد ولی امروز به فیلمی که در ارتباط با کارتن خواب ها است جایزه تعلق می گیرد آن هم در جشنواره فیلم شهر این یک اتفاق ویژه است.

او در ادامه افزود: نام فردی در این میان جاماند کسی که بنده فیلمبرداری را از او آموختم. تورج منصوری کسی بود که در ابتدای کارم از او بسیار آموختم.

در ادامه مراسم تابلویی برای یادبود کلاری تدارک دیده شده بود که از آن رونمایی شد. همچنین کلیپی از مهران مدیری پخش شد که صحبت هایی از تجربه همکاری اش با محمود کلاری در فیلم سینمایی ساعت 5 عصر بود و گفت: کلاری همچون یک کندوی عسل است قبل از همکاری با او فکر می کردم رنگ و نور را به خوبی می شناسم اما در ادامه متوجه شدم چیزی نمی دانم.

در ادامه مراسم نوبت به فیلم‌های کوتاه و نیمه بلند داستانی - رسید که تندیس جشنواره دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی در بهترین فیلمنامه به آرمان خوانساریان برای فیلمنامه فیلم‌های سبز کله غازی و قرص برنج اهدا شد.

همچنین در ادامه این بخش جایزه دیپلم افتخار و جایزه نقدی به همراه تندیس جشنواره برای بهترین دستاورد فنی یا هنری به میلاد و سجاد ستوده نیا و مرتضی هدایی برای فیلم بیماری تعلق گرفت.

جایزه بهترین کارگردانی نیز به درناز حاجی‌ها برای کارگردانی فیلم  مرضیه رسید. جایزه بهترین فیلم به مستانه مهاجر برای تهیه کنندگی فیلم  مرضیه رسید او از تدوین گران شناخته شده عرصه سینما نیز است. او این جایزه به یاد ناصر فرهادی به خانواده او تقدیم کرد.
بهترین اثر با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری به آرمان خوانساریان  برای فیلم  سبز کله غازی رسید.

در ادامه جایزه ویژه هیات داوران به خورشید چراغی پور برای نقش آفرینی در فیلم کوتاه داستانی وقت ناهار تعلق  گرفت.

بنابر این گزارش برگزیدگان ششمین جشنواره فیلم شهر در بخش مستند- بهترین تحقیق یا پژوهش به ابوالفضل سروش مهر برای فیلم گراند هتل تعلق گرفت. در ادامه در بخش بهترین دست آورد فنی  یا هنری به انسیه ملکی برای  فیلم مانکن های قلعه حسن خان رسید.

جایزه بهترین کارگردانی مستند کوتاه و نیمه بلند به حامد کلجه‌ای برای کارگردانی فیلم مستند حامی رسید و بهترین کارگردانی مستند بلند به حسام اسلامی برای کارگردانی فیلم مستند بلند به متهمین دایره بیستم تعلق گرفت.

همچنین جایزه ویژه هیئت داوران به مستند مادرم زمین به تهیه کنندگی مجتبی میرتهماسب رسید و جایزه و دیپلم افتخار بهترین فیلم به سام کلانتری برای تهیه کنندگی فیلم مستند مانکن‌های قلعه حسن خان رسید او گفت: فراموش نکنیم این سال ها سالهای سینمای مستند است و به آنهایی که افتخار می کنیم مانند مهدویان از عرصه سینمای مستند وارد سینمای داستانی شده اند کمی به اکران آثار مستند توجه داشته باشیم.

دیپلم افتخار و جایزه نقدی به همراه تندیس جشنواره برای بهترین اثر با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری به هادی آفریده برای فیلم مستند  باغ های گمشده اهداشد.

تقدیر از کندوی عسل سینما و تولد بانو ژاله علو در اختتامیه جشنواره فیلم شهر
در ادامه نوبت به برگزاری مراسم بزرگداشت ژاله علو هنرمند شناخته شده عرصه سینما رادیو و تلویزیون رسید برای اجرای این بخش جمشید مشایخی و محمد باقر قالیباف شهردار تهران روی صحنه حاضر شدند. 


نکته قابل توجه که برای حاضرین غافلگیر کننده بود همزمانی تولد 90 سالگی ژاله علو با مراسم بزرگداشتش بود.

ژاله علو گفت ضمن تقدیر و تشکر شعری که سروده خودش بود را تقدیم حاضرین کرد و گفت: من کشورم را دوست دارم و به آن احترام می گذارم و همیشه به عشق آن کار کرده ام.
همچنین با همراهی حاضرین از تابلوی مزین شده برای ژاله علو رونمایی شد که نمایانگر تصویر خودش بود.

 دیپلم افتخار و تندیس جشنواره در بخش بهترین فیلمنامه  فیلمهای ویدیویی به سید روح اله حجازی برای فیلمنامه فیلم سپید به رنگ مروارید رسید.
او طی سخنانی خواستار چاپ عکس های محمود کلاری شد چرا که عکس های ویژه ای که نربوط به تاریخ ما است توسط وی به ثبت رسیده است. او اشاره داشت بخشی از این عکس ها مربوط به حضرت امام خمینی (ره) است.
بهترین دستاورد فنی یا هنری به امیر موسوی برای تصویربرداری فیلم سپید به رنگ مروارید به رضا بازی برون برای ایفای نقش کاراگاه در فیلم جاده تباهی اهداشد.
دیپلم افتخار و تندیس جشنواره در بخش بهترین کارگردانی به یاسر طالبی برای کارگردانی فیلم  فرزندان رسید. همچنین در بخش پایانی فیلمهای ویدیویی- جایزه و دیپلم افتخار به همراه تندیس جشنواره برای بهترین فیلمبه میترا روحی منش برای تهیه کنندگی فیلم  فرزندان رسید.


نوبت به برگزیدگان ششمین جشنواره فیلم شهر در بخش فیلمهای سینمای ایران رسید.
در این بخش تندیس و دیپلم افتخار برای - بهترین فیلمنامه به کامبوزیا پرتوی برای فیلمنامه فیلم سینمایی فراری اهدا شد و جایزه بهترین بازیگر زن ضمن تقدیر از ترلان پروانه به پردیس احمدیه  برای ایفای نقش در  فیلم سینمایی لاک قرمز رسید.

در بخش انتخاب بهترین بازیگر مرد نیز ناصر هاشمی برای ایفای نقشی در  فیلم سینمایی برادرم خسرو توانست تندیس و دیپلم افتخار جشنواره را از آن خود کند.  دیپلم افتخار و تندیس بهترین دستاورد فنی یا هنری نیز به مهرداد میرکیانی و عبدالله اسکندری برای چهره‌پردازی فیلم سینمایی لانتوری اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی محمدحسین مهدویان برای کارگردانی فیلم  سینمایی ماجرای نیمروز توانست دیپلم افتخار و تندیس این بخش را به دست آورد. مهدویان گفت: خوشحالم که نامم در کنار اسامی و بزرگان دیگر بود ولی باید تشکر ویژه از محمود رضوی برای همراهی اش در ساخت این فیلم داشته باشم.

جایزه ویژه هیت انتخاب به احسان بیگلری برای فیلم برادرم خسرو رسید‌. بیگلری نیز گفت: هر فیلمی که ساخته می شود گروه سازنده اش هم مهم هستند برای همین منظور از همه عوامل فیلمم تشکر می کنم اما این جایزه را به زنده یاد خسرو شکیبایی تقدیم می کنم.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم به سعید ملکان برای تهیه کنندگی فیلم  سینمایی ابد و یک روز رسید و همچنین در ادامه جایزه بهترین اثر با محوریت تهران نگاری به بهمن کامیار و محسن قرائی  برای تهیه کنندگی و کارگردانی فیلم  سینمایی سد معبر به آنها اهدا شد. در پایان اهدای جایزه ویژه دبیر جشنواره به منیر قیدی برای ساخت فیلم سینمایی ویلایی ها رسید در این بخش همسر شهید پیرانی نیز روی صحنه حضور داشت. اجرای این مراسم بر عهده فرزاد حسنی بود .

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
حسین تبریزی کارگردان سریال « صبح آخرین روز » در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

شبکه یک بناست ،«صبح آخرین روز» را اواخر اردیبهشت ماه روانه آنتن کند | قصد دارم یک سریال برای ماه محرم و صفر بسازم!

۱۰:۲۷  -  ۳۰ فروردين ۱۴۰۰
تهیه‌کننده «بزرگراه» در گفتگو با دیباچه :

«بزرگراه» یکی از حقوق از قلم افتاده زنان ایران را به چالش کشیده است !

۱۰:۱۶  -  ۲۹ فروردين ۱۴۰۰
« بامداد افشار» آهنگساز سریال " قورباغه" در گفتگویی با دیباچه گفت :

ایده ساخت موسیقی سریال « قورباغه » بر مبنای موسیقی کوچه بازاری شکل گرفت | قرار است در رابطه با موسیقی افغانستان کار کنم!

۱۰:۳۷  -  ۲۸ فروردين ۱۴۰۰
گفتگو اختصاصی دیباچه با فاطمه گودرزی بازیگر نقش حورا در سریال حورا

ما بازیگران  بیشتر در معرض آسیبیم! | برخی مواقع، تصمیمات ما در بازیگری، موجب ناراحتی بعضی از نویسنده‌های آماتور می شود!

۱۱:۵۲  -  ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
کارگردان فیلم «تو مشغول مردنت بودی» در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

ایده «تو مشغول مردنت بودی» از یک ماجرای واقعی می‌آید | محدودیت‌هایی که زنان برای حل مشکلات خود دارند!

۱۱:۳۵  -  ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
حسین علیشاپور خواننده موسیقی اصیل ایرانی در گفت و گو اختصاصی با دیباچه مطرح کرد:

دست بحران مشروعیت را باید از گلوی موسیقی بردارند

۱۵:۰۳  -  ۲۵ فروردين ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها