پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹  |  Thursday, 29 October 2020

دیباچه

کد خبر: ۴۵۹۲۸
تاریخ انتشار : ۰۴ : ۱۶ - ۲۱ تير ۱۳۹۶
درباره فیلمی از استنلی کوبریک به مناسبت سی سالگی اثرش
از ساخت «غلاف تمام فلزی» یکی از آخرین ساخته های استنلی کوبریک سی سال گذشت. این فیلم یکی از مهمترین آثار سینمای جنگ محسوب می شود و مخاطب را با روند زندگی سربازانی آشنا می کند که داوطلبانه به جنگ رفته اند و به قاتلانی خشن و تندخو تبدیل شده اند.

به گزارش خبرنگار سینمایی دیباچه، سی سال از تولید فیلم «غلاف تمام فلزی» یکی از آثار مطرح استنلی کوبریک کارگردان مطرح سینما گذشت.

«غلاف تمام فلزی» فیلمی ضد جنگ است که بخشی از روند زندگی سربازان داوطلب ارتش آمریکا در جنگ ویتنام را به تصویر می کشد و از مصائب های روحی و روانی آنها می گوید.

«غلاف تمام فلزی» فیلمی که آدمها را از جنگ متنفر می کند!

کوبریک در این فیلم توانسته با شخصیت پردازی های درخشان مخاطب را به همزاد پنداری با سربازان فیلم وا دارد.

او  توانسته بی پرده، و بدون هر شعار زدگی زندگی آدمهایی را به تصویر بکشد که داوطلبانه در جنگی خونبار شرکت کرده اند؛ واقعه ای که زندگی سربازان را تحت تأثیر قرار می دهد و آنها را به قاتلانی تبدیل می کند که تا مرز جنون پیش می روند.

«غلاف تمام فلزی» که برداشتی است از رمان «رفتنی ها» نوشته هرفورد، مانند دیگر آثار استنلی کوبریک مورد تحسین منتقدان و استقبال مخاطبان قرار گرفت و نامزد اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد.

«غلاف تمام فلزی» تنها فیلم کوبریک درباره جنگ است و با توجه به فیلمنامه درخشان و کارگردانی منحصر به فرد استنلی کوبریک یکی از مهمترین آثار این ژانر به شمار می رود.

در فیلم «غلاف تمام فلزی»، هارتمن، گروهبان سخت گیری است که بر اساس ظاهر و روحیات سربازان برای آنها اسم تعیین می کند و تلاش دارد آنها را سربازانی خشن و کاربلد بار بیاورد. در این میان، مخاطب شاهد روند تغییرات و اتفاقاتی است که زندگی سربازان را تحت تأثیر قرار می دهد. آنها پس از طی دوران آموزشی هرکدام به سویی می روند و برخی از آنها یکدیگر را پس از مدتی در موقعیتی خطرناک در خط مقدم ملاقات می کنند.

«غلاف تمام فلزی» در سال 1987 جزو آخرین فیلمهای استنلی کوبریک به حساب می آید. کوبریک پس از ساخت این فیلم، در سال 1999 «چشمان کاملأ بسته» را ساخت و پس از آن از دنیا رفت.

«کشیش پرنده»، «روز نبرد»، «هراس و هوس»، «دریانوردان»، «بوسه قاتل»، «کشتن»، «راه های افتخار»، «اسپارتاکوس»، «لویتا»، «دکتر استرنجلاو»، «اودیسه فضایی 2001»، «پرتقال کوکی»، «بری لیندون»، «درخشش» فیلمهایی هستند که استنلی کوبریک طی سالهای زندگی اش آنها را ساخته است.


نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده