پنجشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۸  |  Thursday, 24 October 2019

دیباچه

کد خبر: ۴۵۴۹۸
تاریخ انتشار : ۵۶ : ۱۲ - ۰۷ تير ۱۳۹۶
به مناسبت سی امین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت
امروز 7 تیرماه سالگرد بمباران شیمیایی سر دشت است، فاجعه ای که منجر به مرگ تعداد زیادی از کوردهای غیر نظامی شد؛ اما عکاس آن روزهای پر التهاب کسی نبود جز مهدی منعم؛ هنرمندی که از نام و شهرت می گریزد.

به گزارش خبرنگار سینمایی دیباچه، امروز 7 تیرماه سالگرد بمباران شیمیایی سر دشت است؛ فاجعه ای که منجر به شهادت بیش از 100 غیرنظامی شد و 8000 هزار نفر را در معرض گازهای کشنده و سمی قرار داد.

سردشت از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی است که در جنوب غربی این استان و امتداد جنوبی ارومیه قرار دارد و با شمال کشور عراق و اقلیم فدرال کردستان عراق همسایه‌است.

شهر سردشت نخستین قربانی بمبهای شیمیایی است و حال پس از 30 سال تنها عکس های به جامانده از این واقعه گویای عمق فاجعه ای است که منجر به مرگ تعداد زیادی از هموطنان کرد شد؛ اما عکاس آن روزهای سخت چه کسی است؟مهدی منعم! 

عکاس فاجعه سردشت چه کسی بوده است؟

به راستی نمی توان از جنگ سخن گفت و از مهدی منعم نامی به میان نیاورد، زیرا او یکی از نخستین عکاسانی است که به قربانیان شیمیایی، معلولان جنگی و حادثه دیده گان مین پرداخته است.

مهدی منعم را شاید عکاسان نسل جدید نشناسند؛ اما او یکی از قدیمی های عکاسی است؛ او سال 1357 به صورت اتفاقی با سیف الله صمدیان(عکاس و فیلمساز) آشنا می شود و پس از آن به واحد عکس خبرگزاری جمهوری اسلامی می رود و سپس با حضور در مناطق جنگی و عملیاتی عکاس جنگ می شود و حال سالهاست در این عرصه به فعالیت مشغول است

عکاس فاجعه سردشت چه کسی بوده است؟

مهدی منعم با حمایت کمیته بین المللی صلیب سرخ در سال 1387 کتاب «قربانیان جنگ» را منتشر کرده است؛ مجموعه‌ای از عکس‌های قربانیان غیرنظامی جنگ عراق - ایران را که عضوی از بدنشان را در بمباران‌های شیمیایی و انفجار مین، از دست داده‌اند، به نمایش گذاشته و داستان زندگی این قربانیان را بعد از این وقایع روایت می‌کند.

عکاس فاجعه سردشت چه کسی بوده است؟

منعم در مقدمه کتابش با عنوان «قربانیان جنگ» چنین نوشته است: «من سال‌ها با صحنه‌های تلخی رو به رو شدم که با دوربین عکاسی آنها را مستند کردم. این عکس‌ها حاصل احساس ناخوشایندی است که از کابوسی به نام جنگ در ذهن دارم. با همه وجود تلاش کرده‌ام این احساس را به همه جهانیان منتقل کنم، برای آنکه همه به زندگی همراه با صلح و آرامش فکر کنیم. شک ندارم که تصاویر عکاسی قادر است جهانیان را در راه رسیدن به تفاهم انسانی و زندگی در صلح و آرامش یاری دهد و این یعنی معجزه تاثیر گذاری عکس، که به آن ایمان دارم».

با اینکه سالها از جنگ گذشته اما مهدی منعم همچنان دغدغه جنگ دارد. این عکاس تاکنون چندین نمایشگاه عکاسی با موضوع جنگ برگزار کرده و نام او در کنار بزرگانی چون کاوه گلستان، آلفرد یعقوب زاده و علی فریدونی قرار دارد.


عکاس فاجعه سردشت چه کسی بوده است؟


نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
کمپین ترامپ بدون کوئین !
اخبار موسیقی جهان در هفته ای که گذشت

کمپین ترامپ بدون کوئین !

۱۰:۳۳  -  ۲۸ مهر ۱۳۹۸
ضعیف‌ترین «داستان اسباب‌بازی‌ها»، اما همچنان جذاب و دیدنی!
نقد فیلم به روایت دیباچه

ضعیف‌ترین «داستان اسباب‌بازی‌ها»، اما همچنان جذاب و دیدنی!

۱۱:۱۸  -  ۲۵ مهر ۱۳۹۸
گوشه منزلم « سقاخانه»  درست کردم و اغلب شمعی روشن می کنم و احساس خوبی می­ گیرم! | از آقای« یاری » خواهش کردم آن نقش را بازی نکنم!
« عباس غزالی» بازیگر سریال پناه آخر در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

گوشه منزلم « سقاخانه» درست کردم و اغلب شمعی روشن می کنم و احساس خوبی می­ گیرم! | از آقای« یاری » خواهش کردم آن نقش را بازی نکنم!

۱۱:۲۷  -  ۲۴ مهر ۱۳۹۸
طرح درجه‌بندی سنی فیلم‌ها در ایران قابل اجرا نیست !
رئیس انجمن سینماداران در گفتگو با دیباچه مطرح کرد:

طرح درجه‌بندی سنی فیلم‌ها در ایران قابل اجرا نیست !

۱۰:۱۴  -  ۲۳ مهر ۱۳۹۸
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها