جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  Friday, 07 May 2021

دیباچه

کد خبر: ۳۹۵۳
تاریخ انتشار : ۲۳ : ۰۸ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۴
رویداد فرهنگی «هنر ضد خشونت و افراطی گری» به دبیری مهدی نادری روز گذشته ۳۰ دی ماه در مجتمع چارسو برگزار شد

دیباچه :


رویداد هنری «هنر ضد خشونت و افراطی گری» به دبیری مهدی نادری چهارشنبه ۳۰ دی ماه در مجتمع چارسو برگزار شد. پیش از برگزاری رسمی مراسم افتتاحیه، پرفورمنس سازهای ناکوک به سرپرستی علیرضا امین مظفری برگزار شد.


دیباچه - هنر ضد خشونت و افراطی گری


مهر نوشت پس از اجرای این پرفورمنس، آنیما احتیاط سرپرست اجرای پرفورمنس های این رویداد هنری گفت: یکی از جذابیت های پرفورمنس آرت این است که مشارکت های پیش بینی نشده مردم در آن دخیل است و سرنوشت اجرا را تغییر می دهد، مثل اتفاقی که در این اجرا رخ داد.


امین مظفری هم طی سخنان کوتاهی اظهار کرد: هنرضد خشونت اتفاقی نیست که مختص یک یا چند روز باشد. نیاز است تا مدام به آن فکر کنیم و هنر یکی از راه هایی است که می توان علیه خشونت و افراطی گری حرف زد.


پس از آن مراسم افتتاحیه در سالن شماره ۱ پردیس چارسو برگزار شد. در ابتدای مراسم مهدی نادری دبیر این رویداد فرهنگی پشت تریبون حاضر شد و گفت: جمع شدن و برگزاری چنین رویداد فرهنگی به گمان من نیازمند عواطف و احساساتی است که یقین دارم در همه شما عزیزان هست.


وی افزود: خیر مقدم می گویم به پدر مهربان جمع ما و هنرمند بزرگوار جمشید مشایخی عزیز مرد بزرگی که تنها با یک تماس تلفنی حاضر شد درکنار ما باشد و کامبیز درم بخش که احساس بزرگ او در این کار باعث شد تا یکی از طرح های بی نظیرشان را به ما هدیه بدهند و همینطور نادر مشایخی که ایده های بی نظیری برای این رویداد فرهنگی ارائه داد و ما را به اجرای برنامه دلگرم تر کرد.


نادری ادامه داد: در امضای پوستر این رویداد فرهنگی من جمله ای نوشتم که «امروز، رویاها به واقعیت می پیوندد» واقعا برگزاری این رویداد چیزی شبیه رویا بود و با خودم فکر می کردم چطور می شود هنرمندان درجه یک این کشور دور هم جمع شوند و خوشحالم که این اتفاق افتاد و همه از این جریان غیر انتفاعی حمایت کردند.


وی عنوان کرد: در سه روز برگزاری این رویداد هنری، پرفورمنس، نمایش فیلم های کوتاه، رویداد شنیداری، شعر خوانی و هنرهای متفاوتی اجرا خواهد شد. امیدوارم این گروه همچنان با هم همراه باشند و به زودی دوباره دور هم جمع شویم.


دبیر این رویداد فرهنگی با اشاره به هنرمندان حاضر در مراسم افتتاحیه از جمله آیدا پناهنده، کامبیز درم بخش، جمشید مشایخی، محمد آزرم، جمشید مشایخی، یاسر خاسب و... از همه هنرمندانی که این رویداد هنری را حمایت کردند تشکر کرد.


بعد از صحبت های نادری فیلم کوتاه «احساس» ساخته تیام یابنده به نمایش درآمد. سخنرانی جمشید مشایخی حامی معنوی این رویداد هنری، بخش دیگری از این مراسم بود. او چند دقیقه ای با حاضران در مراسم صحبت کرد و گفت: می خواهم خاطره ای تعریف کنم که به موضوع این رویداد ارتباط دارد. سال ها پیش مطلبی از پاریزی در روزنامه «امرداد» خواندم  در این مطلب نوشته بود: در جوانی در شهری در کرمان یک خانواده زرتشتی مورد اهانت قرار می گیرند، پدر استاد خانه بزرگی داشت و بخشی از این خانه را دراختیار این خانواده قرار داده بود. یک شب توفان شدیدی می آید و استاد که در سنین جوانی بود، صدای وحشتناکی می شنود، می بیند یک درخت قطور شکسته و این خانم زرتشتی کنار این درخت نشسته است و گریه می کند و دعا می خواند. استاد دلیل گریه او را می پرسد و این خانم در جواب می گوید: یک موجود زنده از دنیا رفت.


کامبیز درم بخش سخنران بعدی این مراسم بود. درم بخش در سخنان کوتاهی گفت: دوست داشتم آدم های بیشتری را در این جمع می دیدم و طبعا شروع هر اتفاق تازه ای سخت است. طرحی که من برای پوستر این رویداد هنری انتخاب کردم مربوط به ۴۰ سال پیش است، صدها طرح مشابه دارم که همگی علیه خشونت است.


وی افزود: به نظر من خشونت همیشه وجود داشته اما این اواخر بیشتر شده است و متاسفانه ما به این خشونت عادت کردیم. مثلا شام می خوریم و تلویزیون می بینیم که برخی سر می برند و ما نباید بی تفاوت باشیم. خوشحالم که نادری این حرکت را آغاز کرد.


شعر محمد آزرم و تقدیر ازعوامل اجرایی از دیگر بخش های مراسم بود. اجرای قطعه موسیقی توسط نادر مشایخی و نمایش فیلم کوتاه و اجرای پرفورمنس یاسر خاسب پایان بخش افتتاحیه این رویداد هنری را رقم زد.


رویداد هنری «هنر ضد خشونت و افراطی گری»از ۳۰ دی ماه تا ۲ بهمن ماه در مجتمع چارسو برگزار می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
«فقیهه سلطانی»، بازیگر تلویزیون، تئاتر و سینما در گفتگو با دیباچه گفت:

تحمل ریتم کُند سریال‌های اخیر را ندارم | تصویری که از زن در سریال‌ها به نمایش در می‌آید را نمی‌پسندم!

۱۰:۴۰  -  ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
«اصغر پیران»، خواننده و بازیگر سینما و تئاتر در گفتگو با دیباچه گفت:

بامداد افشار می‌گوید " جنس صدای من با آهنگسازی او سازگارتر است | من نه سبک دارم و نه تعزیه­ خوان هستم!

۱۲:۵۴  -  ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
گفتگو «دیباچه» با لیلا صبوحی نویسنده «نیوتن زیر دختر گردو»

 خودسانسوری در زنان نویسنده بیشتر است | این روز‌ها مشغول بازنویسی خاطره‌های پدرم هستم!

۱۱:۰۴  -  ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار