چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹  |  Wednesday, 23 September 2020

دیباچه

کد خبر: ۲۷۵۸۰
تاریخ انتشار : ۰۹ : ۱۰ - ۱۶ شهريور ۱۳۹۵
دیباچه: روز گذشته در جشنواره ونیز از امیر نادری فیلمساز پرافتخار ایرانی با اهدای جایزه افتخار فیلمساز تقدیر به عمل آمد.



به گزارش خبرنگار سینمایی دیباچه برگزارکنندگان جشنواره فیلم ونیز روز دوشنبه در مراسمی در سالا گرانده (پلاتزو دل سینما)، با اعطای جایزه "افتخار فیلمساز ژیگر لوکولتر" از امیر نادری کارگردان ایرانی تقدیر کردند.

دیباچه-امیر نادری

پس از مراسم تقدیر از نادری، فیلم "کوهستان" (Monte) تازه‌ترین ساخته او که تولید مشترک ایتالیا، آمریکا و فرانسه است، در بخش خارج از مسابقه نمایش داده شد.

"کوهستان" در لوکیشن‌هایی در ایتالیا در کوه‌های آلتو آدیجه و مناطق فریولی فیلمبرداری شده است. داستان در سال 1350 میلادی روی می‌دهد و درباره مردی به نام آگوستینو است که تمام تلاش خود را می‌کند تا نور خورشید را به دهکده کوچک خود در دل کوهستان بیاورد، جایی که خانواده‌اش به خاطر تاریکی غالب سخت می‌توانند زنده بمانند. "مونته" با بازی آندرا سارتورتی و کلودیا پوتنزا اولین فیلمی است که نادری در ایتالیا ساخته است.

جایزه افتخار فیلمساز به هنرمندی تعلق می‌گیرد که نقشی بدیع در سینمای معاصر داشته است. پیش‌ از این آنیس واردا، مانی راتنام، عباس کیارستمی، سیلوستر استالونه، آل پاچینو، اسپایک لی و سال گذشته برایان دی‌پالما این جایزه را گرفته‌اند. افتخار فیلمساز نخستین بار به تاکشی کیتانو فیلمساز ژاپنی اعطا شد و نام جایزه نیز از یکی از فیلم‌های او گرفته شده است.

امیر نادری فیلمساز موج نوی سینمای ایران است که همچون کیارستمی کار خود را در مرکز فیلمسازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد. این فیلمساز با ساختن آثاری چون خداحافظ رفیق، تنگسیر و ساخت ایران جریانی بیرون از سینمای تجاری ایران پیش از انقلاب به وجود آورد و پس از انقلاب نیز با فیلم هایی چون دونده و آب باد خاک یکی از نخستین سینماگرانی بود که در جشنواره های جهانی سینمای نوین ایران را به دنیا شناساند.

این فیلمساز در اواخر دهه 60 به صورت خود خواسته به امریکا مهاجرت کرد و در آنجا به کار فیلمسازی ادامه داد. منهتن از روی شماره، منتهتن از روی الفبا ، دیوار صوتی ، وگاس و کات از دیگر ساخته های او به زبان انگلیسی در امریکا هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
پربازدیدها
آخرین اخبار