دوشنبه ۰۴ تير ۱۴۰۳  |  Monday, 24 June 2024

دیباچه

کد خبر: ۲۴۵۹۶
تاریخ انتشار : ۳۹ : ۱۲ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۵
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
دیباچه: «علي جنتي» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، به مناسب آغاز شانزدهمين جشنواره بين‌المللي نمايش عروسكي تهران- مبارك پيام داد.

به گزارش دیباچه از ستاد خبري شانزدهمين جشنواره بين‌المللي نمايش عروسكي تهران- مبارك، جنتي در اين پيام آورده است:هنر عروسک‌گردانی از هزاران سال پیش معمول بوده اما کسی به درستی نمی داند با چه نیتی، در کجا و در چه زمانی به وجود آمده است. آنچه مسلم است مشرق زمین خاستگاه نمایش عروسکی است و رد پای آن در تاریخ هنر ایران، هند و چین به وضوح مشهود است.

دیباچه-علی جنتی1


هیچ ایرانی با نمایش عروسکی احساس بیگانگی نمی کند چرا که با نگاهی گذرا به نقاط مختلف ایران، رابطه مردم با هنر نمایش عروسکی به خوبی دیده می شود. نمایش عروسکی در ایران از محبوبیت فوق العاده‌ای برخوردار بوده و هست. با این همه، امروزه در محافل هنری کمتر شاهد اجرای آن هستیم ولی مشتاقانه در انتظار ظهور موفقیت‌آمیز آن در صحنه‌های نمایش این مرز و بوم خواهیم بود.

وي در ادامه عنوان كرده: به گواه تاریخ نمایش عروسکی از قرن ششم و هفتم هجری در ایران رواج داشته و جاافتاده ترین شکل آن خیمه‌شب‌بازی است که در عین سادگی و بی‌پیرایگی، تاثیرگذار و جذاب است. خیمه‌شب‌بازی اغلب توسط نمایشگران دوره‌گرد و با عناصری ساده، شخصیت‌هایی عام و قصه‌هایی عامیانه، سرگرم کننده و البته آموزنده به اجرا در می آمده است و هنوز هم بیش و کم ادامه دارد.این هنر دیرینه و ریشه‌دار در فرهنگ ایران نباید فراموش شود باید همه زوایا و جوانب آن – همان‌گونه که پیش از این بوده است – متناسب با آیین‌های بومی هر منطقه شناسایی و مستند شود.

برگزاری جشنواره نمایش عروسکی در همین مسیر گام بر می دارد و امیدوار است بتواند به عنوان قوه محرک و پیشتیبان نمایش عروسکی در جای جای ایران هنرپرور عمل کند.

جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران که اینک شانزده سالگی خود را جشن می گیرد، رویدادی است که به زنده کردن و حفظ سنت‌های این هنر دیرینه همت گماشته است. این جشنواره با فراهم کردن بستر حضور و همراهی اساتید، صاحب نظران و هنرمندان این شاخه از هنر نمایش و گرد آوردن نسل‌های مختلف نمایشگران عروسکی از سراسر کشور، ظرفیت‌های این هنر ریشه‌دار را شناسایی و برای شکوفایی و فعالیت آنها تلاش می‌کند.

وزير در پايان عنوان كرده است: یکی از جنبه‌های مهم برگزاری این جشنواره، جنبه آموزشی و انتقال تجربیات است. اساتید و دانشجویان، پیشکسوتان و جوانان و هنرمندان داخلی و خارجی حول این رویداد کنار هم گرد می‌آیند و به تماشای آثار یکدیگر می‌نشینند، با یکدیگر مشاوره و مباحثه می کنند و در حقیقت تجربه‌ها و نکته‌های آموزشی هنر آیینی نمایش عروسکی را با هم مبادله و از فرهنگ و سنت‌های نمایش عروسکی در دیگر نقاط ایران و جهان مطلع می‌شوند. با تکیه به همین نکات آموزشی و تجربه‌های ذی‌قیمت است که هنر نمایش عروسکی غنا می‌یابد و محتوای آن هر سال بهتر از سال گذشته ارائه می‎‌شود.

از همه هنرمندان شرکت کننده در این دوره، دبیر محترم جشنواره و میهمانان داخلی و خارجی که رونق‌افزای این رویداد مهم هنری شدند سپاسگزاری می‌کنم و امیدوارم این جشنواره با تحقق کامل اهدافش، گام مهم دیگری در معرفی و شکوفایی هنر والای ایران زمین بر دارد.

 

 

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
صحبت‌های عبدالحسین مختاباد پس از ۶ سال دوری از صحنه و در حاشیه اجرای ارکستر ملی ایران

فضای کار در بنیاد رودکی موسیقیایی، جدی و دوستانه است / در همه جای دنیا، ارگان‌های دولتی از ارکستر‌ها حمایت می کنند

۱۱:۲۶  -  ۲۰ خرداد ۱۴۰۳
ملی‌پوش قایقرانی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

علم مربیان داخلی بالاست/ قول مدال المپیک را نمی‌دهم

۱۱:۰۱  -  ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
گفت و گو دیباچه با معاون فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش

روایتی از اقدامات شهید آیت الله رئیسی در حوزه تربیتی چند روز قبل از شهادتشان

۱۳:۲۰  -  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

امیدوارم که رئیس جمهور بعدی، راه شهید جمهور را ادامه بدهد

۱۶:۲۳  -  ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش

کار سنجش نزدیک به ۲۰ هزار نوآموز عشایری انجام شده است!

۱۶:۳۵  -  ۱۲ خرداد ۱۴۰۳
گزارش دیباچه از نشست خبری رئیس پلیس راهور تهران بزرگ

تمهیدات ترافیکی  سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) اعلام شد

۱۶:۱۲  -  ۱۲ خرداد ۱۴۰۳
پربازدیدها
آخرین اخبار