دوشنبه ۰۴ تير ۱۴۰۳  |  Monday, 24 June 2024

دیباچه

کد خبر: ۲۳۷۸۳
تاریخ انتشار : ۳۴ : ۱۳ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۵
دیباچه:مژگان ربانی گفت: وقتی نقش اشرف پهلوی به من پیشنهاد شد مطمئن بودم که از پس ایفای آن بر می‌آیم و از آنجا که اولین بار بود نقشی به این بزرگی به من پیشنهاد شد برای ایفای آن بسیار خوشحال و راغب بودم.

مژگان ربانی بازیگر سینما و تلویزیون که در سریال «معمای شاه» در نقش اشرف پهلوی ظاهر شده است در گفتگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون دیباچه اظهار داشت: پیش از اینکه به من بازی در مجموعه «معمای شاه» پیشنهاد شود هیچ شناختی از شخصیت اشرف پهلوی نداشتم تا اینکه محمدرضا ورزی به عنوان کارگردان بازی در این مجموعه تلویزیونی را به من پیشنهاد داد.

دیباچه - مژگان ربانی

ربانی در ادامه خاطرنشان کرد: وقتی محمدرضا ورزی بازی در نقش اشرف پهلوی را به من پیشنهاد داد یک توصیف کلی از این شخصیت به من ارائه شد که آقای ورزی به عنوان کارگردان خواندن چند کتاب را نیز به من پیشنهاد دادند. پس از اینکه حضورم در این مجموعه قطعی شد در اینترنت راجع به اشرف پهلوی بسیار تحقیق کرده و کتاب‌های بسیاری را برای مطالعه فراهم کردم.

وی افزود: حتی برای آشنایی بیشتر با اشرف پهلوی کتابهایی که در خارج از کشور چاپ شده بودند را نیز تهیه کرده و خواندم. یکی از اصلی‌ترین کتاب‌ها که مطالعه کردم «خاطرات اشرف پهلوی» بود که در سال 1359 به قلم خودش نوشته شده بود. حتی کتاب «خاطرات فرح پهلوی» را نیز مطالعه کردم و در واقع هر کتابی که مربوط به شخصیت اشرف پهلوی می‌شد و در ایران منتشر شده بود را تهیه کرده و خواندم. کتاب «این سه زن» اثر مسعود بهنود که یکی از شخصیت‌های اصلی کتابش اشرف پهلوی بود را مطالعه کردم، حتی یک کتاب در نیویورک منتشر شده که دو خبرنگار راجع به مادر محمدرضا شاه نوشته‌اند و آن کتاب را هم مطالعه کردم و در واقع می‌توانم بگویم در مدتی که بین انعقاد قرارداد بازی‌ام در «معمای شاه» و حضورم جلوی دوربین به طول انجامید همه کتاب‌های مربوط به خانواده پهلوی را خواندم و حتی در زمان تصویربرداری نیز کتاب‌های بسیاری را تهیه کردم.

بازیگر مجموعه تلویزیونی «کیف انگلیسی» در ادامه اظهار داشت: فیلم‌های کوتاه بسیاری نیز از اشرف پهلوی در مراسم‌های مختلف و سخنرانی‌اش تهیه کرده و دیدم. سعی من بر این بود که با شخصیتی که قرار بود آن را بازی کنم کاملاً آشنا شوم و خودم را به نقش نزدیک می‌کردم.

ربانی خاطرنشان کرد: وقتی شخصی کتابی درباره خودش می‌نویسد مطمئناً از خود شخصیت بدی در کتاب نمی‌سازد و کمتر کسی پیدا می‌شود که احساسات شخصی خود را نیز در کتاب زندگینامه‌اش عنوان کند. اشرف پهلوی برای حفظ سلطنت پهلوی کارهای بسیاری کرده که هیچ کدام از آنها را نمی‌توان کاری کاملاً انسانی دانست. او با سیاست کارهایش را انجام می‌داد و هر کار می‌کرد تا میراث خانوادگی‌اش را حفظ کند. اشرف پهلوی به شدت پول‌پرست و قدرت طلب بود و حتی برخی مواقع بر سر برادرش محمدرضا شاه فریاد می‌زد. من سعی کردم همه رفتارهای او را از بعد انسانی ببینم و قبل از هر چیز با شخصیتش ارتباط و آشنایی پیدا کنم، اشرف پهلوی یک آدم بود و قبل از اینکه به جایگاه سیاسی‌اش توجه داشته باشم باید او را به عنوان یک شخصیت در ذهنم بررسی می‌کردم.

این بازیگر در ادامه افزود: اشرف پهلوی برخورد خیلی خشنی داشت و من هیچوقت چنین خشونتی در خود نمی‌بینم، او همیشه از بالا به مردم نگاه می‌کرد و حتی خود را در جایگاه شاه می‌دید که این نگاه‌ها و رفتار‌ها در شخصیت من نیست، به همین دلیل ابراز این ابعاد از شخصیت اشرف پهلوی برای من آزاردهنده بود و سخت‌ترین کار من در «معمای شاه» ایفای ابعادی از نقش اشرف پهلوی بود که اصلاً در من وجود نداشت.

وی افزود: بخش دیگر از سختی‌های کار لباس‌های سنگین و گرمی بود که باید می‌پوشیدم و جلوی دوربین قرار می‌گرفتم که بسیار سخت بود اما الآن که به این سختی‌ها فکر می‌کنم برایم شیرین است. وقتی «معمای شاه» را می‌بینم و در کنار اینکه اشکالات کار خود را نیز پیدا می‌کنم به این نتیجه می‌رسم که چقدر در ایفای نقشم صبور بودم و چه شرایط سختی را تحمل می‌کردم.

بازیگر مجموعه تلویزیونی «کلاه پهلوی» خاطرنشان کرد: وقتی این نقش به من پیشنهاد شد مطمئن بودم که از پس ایفای آن بر می‌آیم و از آنجا که اولین بار بود نقشی به این بزرگی به من پیشنهاد شد برای ایفای آن بسیار خوشحال و راغب بودم. پیشنهاد بازی در نقش اشرف یکی از بزرگترین هدیه‌های خداوند بود و از آقای ورزی نیز بابت اعتمادشان به من ممنونم.

ربانی در پایان اظهار داشت: در فیلم سینمایی «قاتل اهلی» به کارگردانی مسعود کیمیایی نیز نقشی کوتاه ایفا کردم که در دو سکانس به پایان رسید. اینکه در فیلمی به کارگردانی مسعود کیمیایی بازی کردم برای من بسیار حائز اهمیت است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
صحبت‌های عبدالحسین مختاباد پس از ۶ سال دوری از صحنه و در حاشیه اجرای ارکستر ملی ایران

فضای کار در بنیاد رودکی موسیقیایی، جدی و دوستانه است / در همه جای دنیا، ارگان‌های دولتی از ارکستر‌ها حمایت می کنند

۱۱:۲۶  -  ۲۰ خرداد ۱۴۰۳
ملی‌پوش قایقرانی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

علم مربیان داخلی بالاست/ قول مدال المپیک را نمی‌دهم

۱۱:۰۱  -  ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
گفت و گو دیباچه با معاون فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش

روایتی از اقدامات شهید آیت الله رئیسی در حوزه تربیتی چند روز قبل از شهادتشان

۱۳:۲۰  -  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

امیدوارم که رئیس جمهور بعدی، راه شهید جمهور را ادامه بدهد

۱۶:۲۳  -  ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش

کار سنجش نزدیک به ۲۰ هزار نوآموز عشایری انجام شده است!

۱۶:۳۵  -  ۱۲ خرداد ۱۴۰۳
گزارش دیباچه از نشست خبری رئیس پلیس راهور تهران بزرگ

تمهیدات ترافیکی  سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) اعلام شد

۱۶:۱۲  -  ۱۲ خرداد ۱۴۰۳
پربازدیدها
آخرین اخبار