سه‌شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳  |  Tuesday, 23 July 2024

دیباچه

کد خبر: ۲۱۷۱۷
تاریخ انتشار : ۴۰ : ۱۲ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۵
دیباچه: محمدرضا اصلانی یکی از مستندسازهای به‌نام سینمای ایران در گفت‌وگو باخبرنگار سینمایی دیباچه؛ از فعالیت‌های اخیر خود در حوزه ادبیات، ضعف فیلمسازی کارگردان‌های جوان و فضای تنگ مدیریتی در سال‌های گذشته سخن گفت.  

محمدرضا اصلانی در مورد چرایی دور شدن فیلمسازهای جوان از سینمای سال‌ها پیش که فیلم‌های ماندگاری مثل «گاو» و «ناخدا خورشید» _ هر دو فیلم اقتباس بوده‌اند _  درآن تولید شده ، می‌گوید: «استفاده از آثار ادبی به سواد فیلمساز برمی‌گردد. متاسفانه فیلمسازهای امروز، فیلمسازی را  کاملا تجربی آموخته‌اند و از بدنه فرهنگی وارد سینما نشده‌اند. از طرف دیگر ما در دوره‌ای چند ساله با انقطاع فرهنگی مواجه بوده‌ایم و پس از آن، ایدئولوژی جای فرهنگ می‌نشیند. این ایدئولوژی نسل درخشانی از فیلمسازان را از بین برد. از طرفی فیلمسازهای جدید هیچ شناختی از ادبیات ندارند.

21106

محمدرضا اصلانی در مواجه با این سوال: آیا نسل گذشته سینما در پرورش نسل جدید سینماگران سهیم بوده‌اند؟ به دیباچه می‌گوید: «به هیچ‌وجه نمی‌توانم قبول کنم که فیلمسازهای هم‌سن‌وسال من در پرورش ضعیف نسل‌های بعدی مقصر بوده‌اند زیرا ما را دور نگاه داشته بودند و هرگز اجازه ورود و فعالیت آزادانه به ما داده نشد. بگذاریید این‌طور بگویم: زنده بودن ما خار چشم بعضی از مدیران بخش فرهنگی‌ست. در دوره‌هایی به من و هم‌نسلان سینمایی‌ام فحش داده می‌شد. با این حال ما باز هم تلاش کردیم تا در این سینما بمانیم و فعالیت کنیم، اما فضای مدیریتی نگاه کاملا متفاوت دارد.

این فیلمساز باتجذبه در آخر از فعالیت‌ این روزهایش به دیباچه گفت: «مشغول کار روی کتابی هستم که بررسی ادبیات، نقاشی و معماری ایران از دوران کلاسیک تا امروز هستم. این مجموعه چندجلدی پژوهش بسیار مفصلی‌ست مه امیدوارم هرچه زودتر بتوانم آماده‌اش کنم.»

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
غمی که برای سینمای ایران پایان ندارد

سعید راد، هنرمندی که غریبانه از میان ما رفت!

۱۴:۴۰  -  ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۱۰ ماه سخت برای بازیگرفیلم سینمایی «سفر سنگ»

خبر‌های نگران کننده دختر سعید راد، هنرمند پیشکسوت کشورمان درباره روند درمان پدرش!

۱۳:۱۳  -  ۳۱ تير ۱۴۰۳
عضو تیم ملی تنیس روی میز ایران به دیباچه پاسخ داد:

تنیس روی میز ایران چه زمانی در المپیک تاریخ ساز می شود؟

۲۰:۵۲  -  ۲۵ تير ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با شیوا ایوبی بازیگر نمایش «دریاکنار»

بیشترین شاخصه ی " دریاکنار" توجه به خانواده و ارزش نهادن به این بستر تربیتی است

۱۷:۲۰  -  ۲۳ تير ۱۴۰۳