دوشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۱  |  Monday, 26 September 2022

دیباچه

کد خبر: ۱۸۶۲۵
تاریخ انتشار : ۵۴ : ۱۲ - ۲۹ تير ۱۳۹۵
دیباچه: برنامه «یک حبه نقد» به تهیه کنندگی سید احمدرضا دانش به نقد آثار سینمایی ایرانی، خارجی و انیمیشن توسط نوجوانان می پردازد.

به گزارش دیباچه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ سید احمدرضا دانش تهیه‌کننده برنامه جدید «یه حبه نقد» در خصوص جزئیات این برنامه با اشاره به محوریت این برنامه گفت: برنامه «یه حبه نقد» با حضور تعدادی از نوجوانان به همراه مجری و منتقد به نقد فیلم‌های سینمایی که از قبل تعیین شده اند، می‌پردازد. در واقع نوجوانان محور اصلی کار ما هستند نه منتقدین. حضور منتقد به این دلیل است  که نوجوانان بتوانند نقد را اصولی تر و دقیق تر انجام بدهند.

دیباچه-مسعود فراستی


وی در پاسخ به این سوال که فیلم‌ها بر چه اساسی انتخاب می شوند، اظهار داشت: در ابتدا موضوع فیلم باید به گونه ای باشد که نوجوان بتواند با آن ارتباط برقرار کند. اگر شخصیت اول فیلم یک نوجوان باشد، آن فیلم در اولویت است. فیلم‌ها متنوع هستند و شامل آثار ایرانی، خارجی و انیمیشن می شوند. ضمن اینکه ما در این برنامه آیتمی به نام «کلاس نقد» با حضور معلمین نقد داریم. یکی از معلم‌های نقد در این برنامه مسعود فراستی است. البته معلم‌های دیگری هم هستند اما فقط حضور مسعود فراستی قطعی شده است و همگی در رده منتقدین پیشکسوت به عنوان معلم با نوجوانان صحبت می کنند.

تهیه کننده برنامه «یه حبه نقد» درباره دلیل حضور فراستی با همه حواشی پیش آمده توضیح داد: برنامه ما ناظر بر حاشیه سازی اطراف سینما نیست، بیشتر سواد مسعود فراستی در حیطه سینما و نقد مدنظر ماست. در رسانه ممکن است خیلی از افراد بحث‌ها و حاشیه‌هایی داشته باشند  که ما به هیچ عنوان به آن کاری نداریم و مبنای ما همان هدفی است که در برنامه داریم، به هر حال فراستی سواد نقد را دارد و خیلی از نوجوانان از حضور او استقبال کرده اند.

دانش با بیان هدف ساخت این برنامه تصریح کرد: هدف اولیه برنامه این است که به نوجوانان جرات نقد کردن بدهد. زیرا ممکن است برخی مسائل را نوجوانان بهتر درک کنند ولی به ادبیات و گفتمان نقد آگاه نباشند و شاید فکر کنند که نمی توانند راجع به آن حرف بزنند، یا اگر صحبتی کنند، مورد تمسخر قرار بگیرند. هدف اول ما این است که به نوجوانان بگوییم آن‌ها هم می توانند راجع به فیلم‌ها صحبت کنند. در کنار آن با منتقدان با تجربه روش بهتر فیلم دیدن و صحبت کردن راجع به فیلم در زوایای مختلف را می آموزند.

دانش درباره مطرح شدن ایده این برنامه عنوان کرد: ایده اولیه از طرف شبکه به من پیشنهاد شد، بعد از آن جلسات متعددی تشکیل شد و ایده‌های زیادی هم از آن جلسات بیرون آمد تا برنامه به این نقطه رسید. نا گفته نماند که ما از مدارس مختلف حدود دویست نفر از دانش‌آموزان با فرهنگ‌های مختلف را انتخاب کردیم و سعی داشتیم که در انتخاب‌هایمان یک قشر خاص را پوشش ندهیم و از همه اقشار استفاده کنیم.

احمدرضا دانش در پایان گفت: این برنامه در دو بخش مجزای دختران  و پسران، با رده سنی 13 تا 18 سال قرار است از هفته آینده از شبکه نوجوان پخش شود
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیباچه:

اخلاق حرفه‌ای در سینما از اهمیت زیادی برخوردار است/ سیمرغ‌ها در جشنواره‌ها باید معنای واقعی پیدا کند

۱۶:۲۸  -  ۲۳ شهريور ۱۴۰۱
گزارش تصویری دیباچه

شاهکار بچه‌های معلول و ناشنوا در تئاتر شهرزاد

۱۱:۲۶  -  ۲۱ شهريور ۱۴۰۱
گفتگو دیباچه با داریوش مؤدبیان

تئاتر تلویزیونی حیثیت تولید تلویزیونی است / من همیشه خود را یک پژوهشگر می‌دانم

۱۷:۰۷  -  ۲۰ شهريور ۱۴۰۱
«دیباچه» در گزارشی بررسی کرد؛

چرا « یاغی » را اثری فاخر و باورپذیر برای معرفی کُشتی نمی‌دانیم؟

۱۷:۲۵  -  ۲۳ شهريور ۱۴۰۱
روز‌های منتهی به اربعین/ ثانیه‌هایی که ما را به اربعین وصل میکند

حجت الاسلام سرلک در گفتگو با دیباچه: پیاده روی اربعین را از آمیزه‌های سلیقه‌ای خارج کنیم/ طهارت شرط افزایش رزق

۱۶:۵۹  -  ۱۹ شهريور ۱۴۰۱
مرتضی رزاق کریمی، تهیه کننده مجموعه تلویزیونی « بی نشان» در گفتگو با دیباچه مطرح کرد:

سریال « بی نشان » صدای ملت است

۱۵:۰۴  -  ۱۹ شهريور ۱۴۰۱
پربازدیدها