سه‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱  |  Tuesday, 16 August 2022

دیباچه

کد خبر: ۱۷۴۵
تاریخ انتشار : ۴۲ : ۰۸ - ۱۶ مهر ۱۳۹۴
حمید رضا نوربخش گفت: شهرداری تهران با اختصاص یارانه ای مناسب، امکان حضور هنرمندان مستعد عرصه آواز ایرانی را که امکانات مالی خوبی ندارند را فراهم کرده و این اتفاق خوبی است.

دیباچه :

باغ موزه هنری ایرانی شب گذشته شاهد آیین افتتاح مکتب خانه آواز ایرانی بود. در این مراسم هنرمندانی چون عبدالوهاب شهیدی، لوریس چکناوریان، حسن ناهید، اسماعیل تهرانی، هنگامه اخوان، داریوش پیرنیاکان، بیژن بیژنی، اکبر محمدی، حسن ریاحی، سامان احتشامی، فاضل نظری، هادی آزرم، مهدی آذرسینا، وارطان ساهاکیان، محمد گلریز، رشید وطن دوست، فریدون شهبازیان، پری ملکی حضور داشتند.


حمایت از استعدادهای آواز


بابک ربوخه مدیر مرکز موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اولین سخنران این مراسم بود. او ضمن اشاره به آغاز فعالیت های آموزشی فرهنگسراها، گفت: هدف ما از تاسیس این مکتب خانه در باغ موزه هنرهای ایرانی بر این مبنا قرار دارد که بتوانیم صداهای ماندگاری را در طول سه سال آموزشی آموزش و پرورش دهیم و از این فضای مکتب خانه ای خوانندگان خوش صدایی را به موسیقی ایرانی معرفی کنیم. ضمن اینکه حمایت از این استعدادهای ناب و مستعد آواز ایرانی جزو وظایف دیگر ما بعد از پایان دوره آموزشی است که امیدواریم هرچه زودتر محقق شود.


دیباچه - ایرانی


تاسیس مکتب خانه آواز ایرانی


حمیدرضا نوربخش مدیر عامل خانه موسیقی ضمن اشاره به مراسمی که امشب در تالار وحدت تهران برگزار می شود، گفت: در همین ابتدای صحبت ها لازم است یادی از هموطنان تازه درگذشته ام در فاجعه مصیبت بار منا داشته باشم که مظلومانه در حرم امن الهی و در روز عید قربان هنگامی که دوربین ها و هلیکوپترهای دولت سعودی به صورت کامل آنها را مونیتورینگ می کرد، جان خود را در منطقه منا از دست دادند.


وی افزود: متاسفانه ندانم کاری و سفاحت میزبانان که می بایست میزبان خوبی باشند شرایط مصیبت باری را برای ما رقم زد که همه ما هنرمندان را داغدار کرد. به همین منظور پنجشنبه شب شانزدهم مهر ماه با همکاری هنرمندان عرصه سینما، تئاتر و موسیقی برای ابراز همدردی با داغداران این مصیبت و اعلام اعتراض به این اتفاق ناگوار در تالار وحدت گردهم جمع می شویم تا مراتب تاسف و تاثر خود نسبت به این فاجعه دلخراش را بیان کنیم.


این خواننده موسیقی سنتی در ادامه با اشاره به فعالیت های آتی مکتبخانه آوازی تهران گفت: شهرداری تهران در حوزه موسیقی این نهاد فرهنگی اتفاقات ناگواری افتاد که در نهایت منجر به تعطیلی کامل موسیقی در فرهنگسراهای شهر تهران نشد . البته جناب مختاباد به عنوان رییس کمیته هنر شورای اسلامی شهر تهران به اتفاق هیات مدیره خانه موسیقی اقدامات و پگیری های زیادی را برای حل مساله انجام دادند و در حالیکه این پیگیری ها از جانب آقای عبدالحسینی معاون هنری سابق و کنونی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم برای برگرداندن آموزش موسیقی انجام شد  اما هیچ وقت هم از سوی ریاست وقت سازمان دلیل مشخصی نیز به جامعه موسیقی ارائه نشد.


نوربخش در ادامه حضور مدیریت جدید در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران را اتفاقی مبارک دانست و اظهار کرد: خوشبختانه با ورود آقای صلاحی در سمت ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و پیگیری هایی که از همه جوانب صورت گرفت فضا تغییر پیدا کرده و ورود این مدیر شد. خوشبختانه تاسیس مکتب خانه آواز ایرانی هم مزید بر علت شده که ما از این پس شاهد اتفاقات خوبی در حوزه موسیقی فرهنگسراها باشیم. البته باید به این نکته هم اشاره کنم که سطح نازل آموزش در فرهنگسراها نیازمندی یک بازنگری اساسی است که بتواند به سطح کیفی مورد نظر دست پیدا کند.


وی خاطر نشان کرد: طرح تاسیس مکتب خانه در انواع و اقسام رشته های هنری طرح بسیار خوبی است که خوشبختانه اولین آن با محوریت قرار دادن موضوع آواز تاسیس شده است . همین موضوع می تواند به خودی خود مقدمه خوبی برای توجه بیشتر به آواز ایرانی باشد زیرا همه ما می دانیم که در بحث آواز با یک چالش بسیار جدی رو به رو هستیم که باید برای برطرف کردن این چالش اقدامات مهمی را انجام دهیم.


نوربخش خاطرنشان کرد: به هر ترتیب آنچه من از تاسیس این مکتب خانه آوازی اطلاع پیدا کردم بنا بر این است که شهرداری تهران با اختصاص یارانه ای مناسب، امکان حضور هنرمندان مستعد عرصه آواز ایرانی را که امکانات مالی خوبی ندارند فراهم کرده و این اتفاق خوبی است که با توجه به حضور استادان صاحب نام عرصه موسیقی در این مکتب خانه ها می تواند سرمنشا خدمات ارزشمندی باشد.


مدیر عامل خانه موسیق در بخش دیگری از این مراسم دریافت هزیه های مادی از سوی اداره اماکن نیروی انتظامی را اجحاف در حق گروه های موسیقی دانست و گفت: متاسفانه این موضوع تبدیل به مشکلی جدی در عرصه برگزاری کنسرت ها در فرهنگسراهای شهر تهران شده و لازم است مقداری روی این فضای پیش امده جدی تر باشیم. من طی روزهای اخیر شنیده ام که اداره اماکن عمومی ناجا برای برگزاری کنسرت در فرهنگسراها مبلغ گزافی را طلب می کند که به اعتقاد من هیچ توجیهی ندارد و اگر این موضوع جدی باشد باید فاتحه موسیقی را خواند.


نوربخش ادامه داد: اگر این مبلغ برای برگزاری کنسرت در جایی مانند تالار بزرگ وزارت کشور از گروه های اجرایی طلب می شد شاید توجیه داشت که به نظر من آن هم ندارد. آیا رواست که با این مبلغ از گروه های برگزار کننده کنسرت در فرهنگسراها پولی را طلب کنیم که واقعا دریافت آن نیست؟ من امیدوارم  آقای قالیباف به عنوان شهردار تهران این صحبت های من را بشنوند و برای رسیدگی به این طلب جدی اهالی موسیقی رسیدگی کنند.ما نیروی انتظامی را بیگانه نمی دانیم بلکه این عزیزان را ضابط می دانیم که باید در کنار ما بدون طلب پولی حضور داشته باشند و باعث امنیت و آرامش ما شوند.


دیگر آوازخوان نداریم


عبدالحسین مختاباد رییس کمیته هنر شورای اسلامی شهر تهران دیگر سخنران این مراسم بود. او نیز در سخنانی گفت: متاسفانه ما طی سال های اخیر در شرایطی به سر می بریم که می توان گفت دیگر آوازخوان نداریم و متاسفانه کسی برای آواز خواندن و شنیدن وقت نمی گذارد. متاسفانه خیلی از افراد هم اکنون در موقعیتی به سر می برند که بر این باورند آواز ایرانی و چه چه زدن های آن به چه دردی می خورد؟ آنها دیگر می خواهند همه چیز سطحی و ساندویچی شده به مخاطبان ارائه شد و اتفاقا در همین جاست باید به فکر چاره کار باشیم.  البته این بحران ما نیست بلکه یک بحران بین المللی است که تمام گونه های آوازی دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است.


آواز در هنر ایرانی دارای اصالتی ارزشمند است


محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به بازگشایی کلاس های موسیقی فرهنگسراها گفت: خوشبختانه هم اکنون بیش از 16 فرهنگسرا در مناطق مختلف شهر تهران آموزش موسیقی را شروع کرده اند و امیدوارم این تعداد در ماه های آینده نیز افزایش پیدا کند. این در حالی است که ما در حوزه موسیقی روز پنجشنبه میزبان علاقه مندان موسیقی پاپ در فرهنگسرای بهمن تهران با برگزاری کنسرت غلامرضا صنعتگر هستیم که تمامی عواید کنسرت به این خواننده که طی روزهای آینده عمل جراحی دارد، تعلق خواهد گرفت.


صلاحی ادامه داد: آواز یکی از جلوه های هنر است. آواز در هنر ایرانی دارای اصالتی ارزشمند است که از نسل گذشته به ما رسیده و ما نیز باید آن را به نسل بعد انتقال دهیم. به هر ترتیب برای زنده نگه داشتن این هنر ناب ایرانی و تربیت نسل جوان تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت و در این راه نیز آمادگی کامل داریم. به طور حتم جلوه های هنری قالبی است که اگر فرهنگ در آن ریخته شود حتما ماندگار می شود.


تجلیل از خوانندگان موسیقی سنتی


به گزارش فارس، در این مراسم از نادرگلچین، کریم صالح عظیمی، علی جهاندار، علی رستمیان، صدیق تعریف، حمیدرضا نوربخش، عبدالحسین مختاباد، قاسم رفعتی، بهرام باجلان و سالار عقیلی تجلیل شد.


 
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو دیباچه با تهیه‌کننده و کارگردان نماهنگ مسافران خورشید

ساخت نماهنگ تاریخی همانند فیلم تاریخی پرهزینه‌ است/ استفاده از تابلوی ظهر عاشورای مرحوم استاد اسماعیل زاده در نماهنگ

۱۵:۵۰  -  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
تاسوعا و عاشورای حسینی در قاب تصویر دیباچه؛

وقتی باران اشک، موسیقی زمین و آسمان می‌شود

۱۲:۴۸  -  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
دبیر فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

وزارت میراث فرهنگی نگاه حمایتی به بافت تاریخی یزد داشته باشد/ سازه‌های خشتی یزد در معرض خطر سیل قرار دارد

۱۰:۳۵  -  ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
معرفی کتاب به روایت دیباچه

واقعه عاشورا و شخصیت والای امام حسین (ع) در قلم نویسندگان

۱۰:۴۱  -  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
نسل طلایی شعر و موسیقی، بازهم ستاره ای را از دست داد

« سایه » ادبیات رفت

۱۰:۲۰  -  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
علیرضا زرین ‌دست فیلمبردار مطرح سینمای کشورمان در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

فیلم های مناسبی برای انتخاب و شرکت در اسکار داریم / موقعیت مهدی در اسکار مورد توجه قرار نمیگیرد / با سکانس هایی از فیلم « قهرمان» ارتباط برقرار نکردم

۲۰:۴۴  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱
روز شمار محرم به روایت دیباچه / ششم و هفتم محرم در قاب تصویر

اینجا ثانیه‌ها به سوگ نشسته اند

۲۰:۰۲  -  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
تحلیل صادق ورمزیار و فرزاد آشوبی درباره موفقیت مربیان خارجی

گزارش دیباچه | هندوانه در بسته‌ای به نام لیگ بیست و دوم!

۲۰:۲۹  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار