يکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱  |  Sunday, 29 January 2023

دیباچه

کد خبر: ۱۶۲۶۰
تاریخ انتشار : ۳۵ : ۰۵ - ۲۱ تير ۱۳۹۵
دیباچه: اجرا-چیدمان «برگرد مرا ببین» از یکم تا سی‌ویکم مردادماه هر شب ساعت 21 در خانه وارطان واقع در میدان فلسطین روی صحنه می‌رود.

دیباچه- خانه وارطان (1)

به گزارش خبرنگار تئاتر دیباچه؛ خانه وارطان با عنوان خانه گفتمان شهر و معماری واقع در میدان فلسطین این روزها میزبان تمرین نمایشی با عنوان «برگرد، مرا ببین» است. این اثر خوانشی آزاد از کتاب «قطعاتی از یک سخنرانی عاشقانه» نوشته رولن بارت با ترجمه مریم شریف است که در قالب یک اجرا-چیدمان نمایش داده خواهد شد.

بازنویسی، طراحی و کارگردانی «برگرد، مرا ببین» توسط شیرین فرشباف، نسیم ریاضی و سعید بهنام‌خانیکی صورت گرفته است که از اول مرداد در خانه گفتمان شهر و معماری واقع در میدان فلسطین روی صحنه می‌رود.

طراحان در این اجرا با رویکرد به تئوری  اثر هنری فراگیر سعی کرده‌اند تا بار دراماتیک و روایی اثر را با به کارگیری مجموعه‌ای از فرم‌های هنری گوناگون به شکل متفاوتی ارائه دهند. این گوناگونی در اجرا علی‌رغم مسئولیت سنگینی که برای گروه اجرایی در ارائه مناسب بخش‌های مختلف ایجاد می‌کند، می‌تواند طیف بیشتری از مخاطبان را شامل شده و سلیقه‌های متفاوت هنری را هدف قرار دهد.

به گفته طراحان به دلیل نگاه چند رسانه‌ای در این اثر، مکان‌های اجرایی متعارفی مثل سالن‌های تئاتری به تنهایی نمی‌توانند تمامی بخش‌های متفاوت نمایشی، تجسمی یا ویدئویی اثر را به طور هم‌زمان پوشش دهند. بنابراین تصمیم گرفته شد تا با نگاه به شیوه نمایش محیطی، اجرا به گونه‌ای طراحی شود که قابلیت تطبیق با مکان‌های مختلف را داشته باشد.

با در نظر گرفتن مولفه‌های ذکر شده، مکان‌های متعددی بررسی شد و در نهایت، خانه‌های قدیمی شهر تهران با توجه به معماری خاص و فضاهای متعدد آن‌ها به عنوان گزینه مناسب مطرح شدند. در انتها خانه وارطان با توجه به موقعیت جغرافیایی، معماری و اهدافی که در اساسنامه آن مبنی بر تعریف مکانی برای گفتگو، تبادل اندیشه و ایجاد گفتمان در عرصه‌های متفاوت ذکر شده است، به عنوان مکان اصلی اجرا در نظر گرفته شد.

در اجرای این پروژه بانیپال شومون، مارال عبادی، نیلوفر ندایی و محسن رستگار به عنوان بازیگر، بهارک خاوری تهیه‌کننده، شیما میرحمیدی طراح لباس، پریا روشن طراح گریم و مصطفی اسفندیاری به عنوان طراح نور همکاری می‌کنند.

اجرا–چیدمان «برگرد مرا ببین» از یکم تا سی و یکم مرداد ماه هر شب ساعت ۱۱ روی صحنه می‌رود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیر تولید وتهیه کننده گروه هوروش باند، در گفتگو با دیباچه گفت

امیدواریم "زانکو"طلسم محجوریت کنسرت‌ها را در هم بشکند!

۱۷:۴۰  -  ۰۲ بهمن ۱۴۰۱
در آستانه برگزاری متفاوت ترین رویداد سینمایی ایران!

وقتی با سکوت خبری روابط عمومی، اعضای هیات انتخاب جشنواره فجر ۴۱، بالاخره معرفی شدند!

۱۰:۳۷  -  ۲۸ دی ۱۴۰۱
کاپیتان سابق تیم‌ملی والیبال در گفت وگو با «دیباچه»

حضور داورزنی در فدراسیون خلاف قانون است/ پیکان شانس بیشتری برای قهرمانی دارد

۱۵:۲۳  -  ۲۵ دی ۱۴۰۱
پشت پرده سپرده بیشتر  و سود بیشتر ! سرمایه مردم و کشاکش بانک ها 

برخورد با بانک‌های متخلف توسط بازرسان بانک مرکزی / مدیریکی از شعب بانک آینده: سیستم این بانک با بانک‌های دیگر متفاوت است

۱۶:۵۳  -  ۲۱ دی ۱۴۰۱
نوازنده پیشکسوت سنتور در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

هنر روز به روز بیشتر در انزوا فرو می‌رود!

۱۷:۰۱  -  ۱۸ دی ۱۴۰۱
پربازدیدها