شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹  |  Saturday, 23 January 2021

دیباچه

کد خبر: ۹۶۰۶
تاریخ انتشار : ۵۴ : ۰۸ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۵
وحید تاج درباره آلبوم تازه‌اش و همکاری با سیروس جمالی توضیح داد که به دلیل شناخت و آشنایی با جمالی از این همکاری استقبال کرده است.دیباچه: وحید تاج درباره آلبوم تازه‌اش و همکاری با سیروس جمالی توضیح داد که به دلیل شناخت و آشنایی با جمالی از این همکاری استقبال کرده است.

وحید تاج، خواننده درباره همکاری‌اش با سیروس جمالی در آلبوم «رفته‌ای که باز آیی» به خبرنگار ما گفت: من سیروس جمالی را مدت‌هاست که می‌شناسم. ایشان هم موزیسین خیلی خوب و شاعر بسیار توانایی هستند. اشعار بسیاری از موسیقی‌هایی که می‌شنویم و با آنها ارتباط برقرار کرده‌ایم، متعلق به ایشان است. به عنوان مثال شعر فارسی قطعه معروف «ساری‌گلین» سروده ایشان است با این مطلع که «دامن‌کشان ساقی می خواران از کنار یاران / مست و گیسو افشان می‌گریزد».

تاج در این باره افزود: البته قبلا در پروژه عبدالقادر و همکاری‌هایی که با همایون شجریان و محمدرضا درویشی داشتند، با ایشان آشنا شده بودم. یک آلبوم هم با مهیار شادروان داشتند. تا اینکه به من پیشنهاد کار دادند و من کار را شنیدم و بنا بر علاقه‌ای که خودم به دستگاه چهارگاه داشتم و همچنین نظم و انضباط و دقتی که آقای جمالی در کار داشت و موسیقی و چیدمان سازها و تنظیمی که کرده بود ارزشمند است کار را پذیرفتم.

چهارگاه فقط مختص حماسه نیست

این خواننده در ادامه افزود: بر عکس اینکه تصور می‌شود در دستگاه چهارگاه فقط مضامین حماسی می‌گنجد، می‌تواند اینچنین نباشد. مثلا می‌گویند دستگاه دشتی برای فضاهای غم‌انگیز است ولی شما سرود ای ایران را می‌شنوید که حماسی است اما در دستگاه دشتی جای می‌گیرد. در این آلبوم هم کتمان نمی‌کنم که رنگ‌و‌بوی حماسه در این آلبوم هست اما شعرهای عاشقانه و تغزلی در اثر وجود دارد که کار را از صرف حماسه خارج می‌کند.

تاج درباره خواندن شعر بیدل هم خاطرنشان کرد: خواندن شعر بیدل به هم به علت تصویری بودن شعر سبک هندی و هم به علت نوع کلماتی که در اشعارش استفاده کرده است دشواری‌های خاص خودش را دارد و به همین علت هم هست که آهنگسازان و خوانندگان موسیقی ایرانی کمتر به سراغ بیدل رفته‌اند. وقتی کلمات موسیقایی نباشد موسیقی ساختن و آواز خواندن بر روی شعر دشوار می‌شود و بیدل هم به این گونه است.

او اضافه کرد: سیروس جمالی خیلی خوب از پس کار برآمده‌اند و به همین دلیل هم من مشکل زیادی برای خواندن قطعات نداشتم.

آلبوم موسیقی «رفته ای که بازآیی» به سبک آوازی با صدای «وحید تاج» و آهنگسازی «سیروس جمالی» توسط انتشارات «سازآواز» تهیه شده و در اسفندماه 1394 منتشر شده است. «وحید تاج» دارای مدرک کارشناسی ارشد آهنگسازی و از شاگردان استاد محمدرضا شجریان است.

این آلبوم موسیقیایی سنتی شامل هفت قطعه از جمله «مقدمه ی چهارگاه», «تک نواری کمانچه»، «ترانه ی دستی دور»، «تار»، «رنج هستی» ، «رفته ای که بازآیی» و «یار دیگر» می باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
در پی آتش سوزی بامداد امروز رخ داد

وارد شدن خسارت جدی به سالن « هادی حجازی فر »

۱۴:۳۱  -  ۰۸ آذر ۱۳۹۹
در دومین سال نبود جمشید مشایخی ،نادر مشایخی از پدر گفت

بهترین هدیه عمرم را از پدرم گرفتم

۱۰:۰۶  -  ۰۶ آذر ۱۳۹۹