شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹  |  Saturday, 23 January 2021

دیباچه

کد خبر: ۹۵۲۳
تاریخ انتشار : ۱۸ : ۰۸ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۵
بهروز غریب‌پور از آماده‌سازی «گلی سوری خنانی» به موازات اپراتئاتر «خیام» خبر داد

Dibache Behrooz Gharibpoor Asl

دیباچه: بهروز غریب‌پور از آماده‌سازی «گلی سوری خنانی» به موازات اپراتئاتر «خیام» خبر داد

بهروز غریب‌پور؛ نویسنده، کارگردان تئاتر و سرپرست گروه تئاتر عروسکی «آران» که این روزها سرگرم آماده‌سازی اپرای عروسکی خیام است، درمورد برنامه‌های آینده این گروه خبر داد: با وجود تمام مشکلاتی که بر سر راه «آران» قرار دارد و معضلاتی که برای تامین بودجه اپراتئاترهای ما وجود دارد، برای این‌که میزان امیدواریم به حیات گروه تئاتر «آران» و این نکته که این راه را تا به آخر خواهم رفت را اعلام می‌کنم، امسال پس از سال‌ها کار و تحقیق، قصد دارم یک اپرای کردی را نیز اجرا کنم. مقدمات این کار انجام شده است. این اثر بر اساس افسانه‌ای کردی به نام «گلی سوری خنانی» یعنی «گل سرخ خون‌آلود» اجرا می‌شود.

غریب‌پور ضمن اعلام این مطلب که «گلی سوری خنانی» نخستین اپرای کردی دنیا است، افزود: این افسانه به نظم درآمده است اما به دراماتورژی نیاز دارد که ان‌شاءاله انجام می‌شود.. الان گروه کوچکی از همکاران «آران» به موازات اپراتئاتر «خیام» بر روی متن این اپرای کردی کار می‌کنند تا بتوانیم در سال 1396  نخستین اپرای کردی در جهان را روی صحنه ببریم.

غریب‌پور در پایان گفت: امیدوارم «آران» به تعطیلی کشانده نشود چون اگر این اتفاق بیفتد، تالار فردوسی بسته می‌شود، یک گروه 30 نفره از هم می‌پاشد، ما با داشتن یک مکان آموزشی دائم در حال پرورش نیرو هستیم؛ اعم از عروسک‌ساز، بازی دهنده عروسک و یا حتی در زمان ضبط قطعات موسیقی، خواننده اپرا تربیت می‌کنیم. درواقع جمعیتی بالغ بر 100 نفر، کارشان تعطیل می‌شود. بنابراین این تعطیلی اصلا خوش‌آیند نیست و من هم تا آنجاکه در توانم باشد، مقاومت می‌کنم اما به هر حال من هم همچون هر هنرمند دیگری، حدی از ظرفیت و مقاومت دارم و امیدوارم که شرایط بیرونی باعث نشود که تسلیم شرایط نامطلوب شوم و «آران» تعطیل شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
در پی آتش سوزی بامداد امروز رخ داد

وارد شدن خسارت جدی به سالن « هادی حجازی فر »

۱۴:۳۱  -  ۰۸ آذر ۱۳۹۹
در دومین سال نبود جمشید مشایخی ،نادر مشایخی از پدر گفت

بهترین هدیه عمرم را از پدرم گرفتم

۱۰:۰۶  -  ۰۶ آذر ۱۳۹۹