سه‌شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲  |  Tuesday, 28 November 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۳۱۹۵
تاریخ انتشار : ۱۳ : ۱۷ - ۲۱ مهر ۱۴۰۲
رئیس انجمن هنر‌های نمایشی استان ایلام در گفتگو با دیباچه:

به گزارش دیباچه ،  تئاتر استان ایلام از ظرفیت‌های بسیاری برخوردار است و تا کنون جشنواره‌های تاثیرگذاری در حوزه نمایش در این استان از جمله دومین جشنواره تئاتر طنز «تی‌تالی» برگزار شده است؛همچنین جشنواره ملی «تئاتر میدانی و خیابانی ۵۵ دقیقه‌ای زمین فوتبال چوار» تا پایان امسال برگزار خواهد شد.

سعید خیرالهی، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان ایلام با اشاره به برنامه‌های این استان در حوزه تئاتر به دیباچه می‌گوید: دومین جشنواره تئاتر طنز تی‌تالی استان ایلام، با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام، مؤسسه فرهنگی هنری دریچه روشن زاگرس، حوزه هنری انقلاب اسلامی، سازمان بسیج هنرمندان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ایوان و انجمن هنرهای نمایشی ایلام و ایرانی برگزار شد. در این جشنواره هنرمندان مطرح استان‌های کردستان، همدان، کرمانشاه و ایلام و محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتتند. 

تئاتر مثل معجزه‌ای مخاطبان را به خوش‌بینی و امید سوق می‌دهد/ «تئاتر میدانی و خیابانی ۵۵ دقیقه‌ای زمین فوتبال چوار» تا پایان سال برگزار می‌شود

کارگردان نمایش «روزی روزگاری جنگ» با اشاره به روش صحیح نگاه هنر به انقلاب و دفاع مقدس گفت: نگاه غیرکلیشه‌ای به هنر انقلاب و سال‌های دفاع مقدس برای معرفی آن نتیجه‌ بهتری دارد؛ زیرا مخاطب را برای دریافت اطلاعات و محتوای داستان ترغیب می‌کند. مسئله مهمی که با آن مواجه هستیم، محتوای داستان است که باید مورد توجه دقیق‌تر و گسترده‌تر قرار گیرد.

وی افزود: هنرِ تئاتر، معجزه‌ای است که می‌تواند مخاطبان را در بدترین شرایط ممکن به خوش‌بینی و امید به آینده سوق دهد. همان کاری که هنرمندان تئاتر کشور در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس در شهرها و جبهه‌ها برای مردم و رزمنده‌ها به ارمغان آوردند.

خیرالهی با انتقاد از اینکه بخشی از تئاتر امروز کشور برای پرداخت به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به نحوی محتوای را بیان می‌کند که به جای امید و خوش‌بینی روحیه مخاطب را تخریب می‌کند، گفت:  اولین ضربه تخریبی در تئاتر‌های به اصطلاح دفاع مقدسی و انقلابی شعارزدگی آن‌ها است. پرداخت به جنبه‌های منفی و دلسرد‌کننده دفاع مقدس از جمله خانواده شهدا و ایثارگران، کاری جز تخریب قهرمانان سال‌های دفع مقدس نمی‌کند. پس بهتر است با نگاه خوش‌بینانه به دنیای دفاع مقدس بپردازیم و به جای منفی‌نگری، زیبایی‌های آن را نشان دهیم.

وی تصریح کرد: کار رسانه‌ای برای انقلاب اسلامی و سال‌های دفاع مقدس باید مثبت و تاثیرگذار باشد و از رسانه‌‌هایی مثل هنر تئاتر باید به درستی استفاده شود، همان‌طور که شهید سید مرتضی آوینی با قلم و هنر خود اندیشه‌ها را مثبت به سوی انقلاب و دفاع مقدس هدایت می‌کرد و جریانی سازنده را راه‌اندازی کرد؛ با اینکه این روزها نیز جریان‌سازی‌های فرهنگی در حال انجام است اما کافی نیست و باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. 

رئیس حوزه هنری استان ایلام از برگزاری جشنواره ملی «تئاتر میدانی و خیابانی ۵۵ دقیقه‌ای زمین فوتبال چوار» خبر داد و گفت: جشنواره ملی تئاتر میدانی و خیابانی ۵۵ دقیقه‌ای زمین فوتبال چوار به صورت گسترده و با همکاری نهادهای فرهنگی از جمله وزارت ورزش و جوانان و بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام تا قبل از پایان سال جاری در استان ایلام برگزار می‌شود.

گفتگو از : معصومه شمسینی غیاثوند

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو دیباچه با مدیر اجرایی میز ملی گردشگری عشایر

میز ملی گردشگری عشایر می‌تواند اقتصاد را وارد زندگی  عشایر کند!

۱۶:۵۷  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
تیرانداز المپیکی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

خوشحالم که قرار است کنار بهترین‌های جهان تیر بزنم/ فکر نمی‌کردم روزی نفر دوم جهان شوم!

۱۱:۰۲  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
پس لرزه های یک مصاحبه تلویزیونی!

آب خوردن مثل صِغَرِسنی!

۱۸:۰۱  -  ۰۵ آذر ۱۴۰۲
آرامشی که دیگر در پرسپولیس وجود ندارد!

خانه پرسر و صدا!

۱۶:۳۹  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با تهیه کننده مجموعه پویانمایی« شکرستان »

دغدغه حفظ محیط زیست و بحران کم آبی، به شکرستان رسید!  

۱۵:۵۸  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
بهت جامعه سینمایی کشور از درگذشت بیتا فرهی

خداحافظی با بازیگر «هامون» و «بانو»

۱۵:۰۵  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با دیباچه:

جشنواره سرود فجر برگزار می‌شود/ سرود، قابلیت داشتن یک جشنواره بزرگ و مستقل را دارد!

۱۵:۴۱  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گزارش ویدئویی دیباچه

موجوداتی عجیب در صحنه تئاتر/ از اسفرود بی دم چه می دانید؟

۱۶:۴۶  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲