سه‌شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲  |  Tuesday, 26 September 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۳۰۳۸
تاریخ انتشار : ۵۰ : ۱۳ - ۲۹ مرداد ۱۴۰۲
مدیرعامل انجمن هنر‌های نمایشی ایران به دیباچه گفت

معصومه شمسینی غیاثوند: هنرمندان و گروه‌های تئاتر خیابانی در همه دنیا مورد توجه هستند و از طرف شهرداری‌ها و نهادهای دیگر کمک می‌گیرند تا آسیب‌ها و معضلات اجتماعی جامعه را از راه هنرِ نمایش برطرف کنند. بنظر می رسد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حمایت از تئاتر خیابانی را در دستور کار خود قرار داده است و اداره‌کل هنرهای نمایشی، بودجه مشخصی برای تئاتر خیابانی در نظر گرفته که با تشکیل کانون‌های تئاتر خیابانی در استان‌ها، از این گونه ی نمایشی حمایت شود.

اسرافیل فرج‌اللهی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در رابطه با بودجه‌ اختصاصی تئاتر خیابانی در سال جاری به دیباچه می‌گوید: بودجه ی در نظر گرفته شده برای تئاتر خیابانی موجب پیشرفت این گونه نمایشی می‌شود. شهرداری‌ها و مراکز غیردولتی هم باید تئاتر خیابانی را حمایت کنند و نقش اصلی آن‌ها در این حوزه همین حمایت است.

فرج‌اللهی تصریح کرد: بودجه کانون تئاتر خیابانی در بودجه امسال حوزه تئاتر دیده شده است و اعتبارات در قالب استانی در نظر گرفته شده است. بر اساس بودجه ابلاغ شده حوزه نمایش، سهمی به تئاتر خیابانی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص پیدا می‌کند.

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران گفت: نمایش‌های خیابانی می‌توانند با مطرح کردن مشکلات و معضلات اجتماعی و شهری، کمک کنند تا متولیان با استفاده از نتایج این آثار نمایشی که از متن جامعه الهام گرفته است، در مسیر رفع مشکلات اقدام کنند. لذا ضروری است که مسئولان فرهنگی از نمایش‌های خیابانی حمایت کنند و بخشی از اعتبارات فرهنگی و اجتماعی در این مسیر هزینه شود.
 
بودجه اختصاصی موجب پیشرفت تئاتر خیابانی در کشور می‌‌شود/ کانون تخصصی تئاتر خیابانی طی یک سال احیا شده است

فرج‌اللهی درباره نحوه حضور نمایش‌های خیابانی در جشنواره‌های تئاتر استانی و کشوری خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که همزمان با برگزاری جشنواره‌های استانی تئاتر و در کنار بخش صحنه‌ای، نمایش‌های خیابانی رقابت کنند و برگزیدگان آن در بخش منطقه ای و جشنواره فجر با یکدیگر به رقابت بپردازند.

مدیرعامل انجمن هنر‌های نمایشی ایران با بیان اینکه کانون تخصصی تئاتر خیابانی یک سال است احیا شده، گفت: اقدامات شایسته‌ای صورت گرفته و قرار است کانون در تمام استان‌ها فعالیت داشته باشد. به همین منظور نمایندگان همه استان‌ها در نخستین نشست تخصصی کانون‌های تئاتر خیابانی استان‌ها و مناطق آزاد کشور که در مشهد برگزار شد، حضور پیدا کردند و در این برنامه، کارگاه‌های تخصصی در حوزه‌های آموزش و پژوهش برگزار شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
مظفر شفیعی، خواننده و مدرس آواز در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

فعالیت هنرمندان موسیقی سنتی و کلاسیک محدود شده است | وظیفه هنرمند این نیست که برای برگزاری کنسرت به دنبال تهیه کننده باشد!

۱۶:۳۶  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با ناصر عطاپور، خواننده و سرپرست گروه موغام

«هفت شهر عشق» در تبریز به صحنه می‌رود

۱۴:۱۲  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان جوانِ فیلم کوتاه «ژیان»

مسئولان سینمایی، موانع را از سر راه فیلمسازان جوان بردارند

۱۳:۴۹  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
در گفت و گو دیباچه با کارگردان مجموعه انیمیشن "دشت پرماجرا" مطرح شد

مخاطبان، تفاوت‌های قابل توجهی را در انیمیشن « دشت پرماجرا » مشاهده می کنند!

۱۷:۰۱  -  ۱۹ شهريور ۱۴۰۲