پنجشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۱  |  Thursday, 07 July 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۱۹۰۲
تاریخ انتشار : ۳۲ : ۱۶ - ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

 معصومه شمسینی غیاثوند: قاب تلویزیون زمانی از محبوبیت‌ و جایگاه فراوان در بین مخاطبان همراه بود و با پخش سریال‌های پُر مخاطب، خیابان‌ها خالی می‌شد. روزگاری که همه اعضای خانواده برای پخش یک سریال تلویزیونی و یا یک برنامه ورزشی لحظه شماری می‌کردند اما در سال‌های اخیر شاهد ریزش مخاطبان برنامه‌های تلویزیون بوده‌ایم،  موضوعی که پیمان جبلی، رئیس سازمان صدا و سیما هم در دیدار با جمعی از هنرمندان به آن تاکید کرده است. این در حالی است که با افت کیفیت برنامه‌ها و سریال‌های صدا و سیما  بسیاری مخاطبان تلویزیون به شبکه‌های نمایش خانگی کوچ کرده‌اند.

جای‌خالی سریال‌های طنز و برنامه‌های ورزشی پُرمخاطب/ صدا و سیما با آدمای سفارش‌پذیر و کم‌تجربه کار می‌کند

شاهین شجری‌کهن، منتقد سینما و تلویزیون درخصوص علت کاهش مخاطبان تلویزیون به دیباچه می‌گوید: سازمان صدا و سیما در طول سال‌های گذشته به ویژه در تولید برنامه‌های سرگرم‌کننده و برنامه‌هایی که خانواده‌ها، مردم عادی و کوچه بازار به عنوان آثار مفرح تماشا می‌کنند، برنامه‌ریزی مفصل و دقیقی نداشته است. برنامه‌های تلویزیون رویکرد گزارشی-خبری پیدا کرده است و متکی به برنامه‌های لایو، مسابقه تلویزیونی است؛ همچنین از لحاظ دراماتیک افت شدید را در سریال‌ها شاهد هستیم که یک دلیل آن این است که افراد کاردان و افرادی که در این حوزه خودشان را ثابت کردند به دلایل نامشخص در تلویزیون حضور ندارند در حالی که شما وقتی سریال خوب بخواهید باید کارگردان و نویسنده خوب باشد.

این منتقد سینما و تلویزیون خاطرنشان کرد: صدا و سیما باید شرایطی فراهم کند که هنرمند، برنامه‌ساز و بازیگر برای انتخاب همکاری با شبکه‌های خانگی تردید داشته باشد اما الان در پلتفرم‌ها شاهد هستیم که بازیگران دستمزد بالاتری را دریافت می‌کنند و ممیزی از نظر تولید کننده کمتر است؛ شاید ساترا یا نهادهای نظارتی سانسور اعمال کنند اما تولید کننده همراه با گروه  تولید است. تولیدکننده باید برنامه‌هایی را بسازد که به ذائقه مردم نزدیک است و باید کار کارشناسی انجام دهد که مردم چه می‌خواهند و نباید همه امکانات را در اختیار افراد خاص قرار داد و از فرمول‌های تکراری و روی موضوعاتی کار کرد که برای مردم جذابیت ندارد.

شجری‌کهن گفت: واقعیت جامعه ما چیز دیگری است که در تلویزیون به آن پرداخته نمی‌شود و در سینما و شبکه خانگی بیشتر این واقعیت‌ها بازتاب پیدا می‌کند. طبیعی است که مردم به سمت رسانه‌ای می روند که حرف آن‌ها را بیان کنند، برای همین تلویزیون از زمانی که ماهواره‌ها آمدند قافیه را باخت و در یک رقابت غیرکارشناسی کار را به جایی رساند که بخش زیادی از مخاطبان از شبکه‌های ماهواره خوراک خبری و سرگرمی خود را دریافت می‌کنند در حالی که در سال‌های گذشته تلویزیون مرجعیت و مخاطبان میلیونی داشت.

این منتقد سینما و تلویزیون درخصوص مشکلات بودجه صدا و سیما و تاثیرگذاری آن برای ساخت سریال‌های بدون کیفیت، گفت: به نظر بحث کمبود بودجه مطرح نیست و بیشتر بحث عدم توازن بودجه مطرح است. در سینما و سریال‌های نمایش خانگی بودجه‌های بی‌حساب و کتابی وجود دارد و برخی از سلبریتی‌ها دستمزدهای نجومی دریافت‌می‌کنند که نظم بازار به هم ریخته است. اسپانسرها پول‌های چندین میلیارد تومانی را جابه جا می‌کنند. بازیگری که افتخار خاصی ندارد و شناخته شده نیست دستمزدی دریافت می‌کند که آدم تعجب می‌کند.

شجری‌کهن خاطرنشان کرد: یک واقیعت هم این است که صدا و سیما اولویت اولش تولید آثار نمایشی و سریال نیست. می‌خواهند یک کارهای را روی آنتن تلویزیون داشته باشند در حالی که یک زمانی اولویت صدا و سیما این بود که برای ساخت سریال‌های مناسبتی برنامه‌ریزی می‌کرد که در فصل‌های مختلف و ایام مختلف مثل نوروز چه برنامه‌ای ساخته شود اما الان اتاق فکری در صدا و سیما وجود وجود ندارد و بیشتر برنامه‌ها در بخش سیاسی و اخبار دغدغه دارند و تلویزیون برای ساخت سریال‌ها و برنامه‌های نمایشی هزینه نمی‌کند.

این منتقد سینما و تلویزیون در پایان با اشاره به جای خالی برنامه‌سازان و کارگردان‌های پُر مخاطب در صدا و سیما، گفت: آدم‌های سرشناس، صاحب سبک و صاحب امضا کار سفارشی و کار ضعیف نمی‌سازند و سعی می‌کند اعتبار خودشان را حفظ کنند. تلویزیون به سمتی رفته است که با آدمای سفارش پذیر و کم تجربه و بدون شناخت هنری کار می‌کنند در حالی که یک زمانی در تلویزیون افرادی که نمی‌خواهم اسم ببرم و همه اسم آن‌ها را می‌دانند کارگردان درجه یک سریال طنز و برنامه ساز برنامه بزرگ ورزشی بودند اما الان افرادی در تلویزیون کار می‌کنند که توانایی و تخصص ندارند ولی سفارش شده و سفارش پذیر هستند برای همین کیفیت آثار تلویزیونی و سریال‌ها کاهش پیدا کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو «دیباچه» با علیرضا رئیسیان تهیه کننده و کارگردان مطرح سینمای ایران

اتفاقی که سال ۵۶ در سینمای ایران افتاد، درحال تکرار است / سازمان سینمایی نمی‌تواند مانع حضور فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های بین المللی شود

۱۷:۰۸  -  ۱۲ تير ۱۴۰۱
سید شاهین موسوی، بوکسور ملی پوش کشور و نفر پنجم بوکس جهان در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

برای حضور در المپیک فرانسه باید تغییر وزن بدهم / متاسفانه ما در هیج مسابقه ای با رقبای خود حضور پیدا نمی کنیم

۱۲:۳۱  -  ۱۲ تير ۱۴۰۱
حمیدرضا مهدی پور تهیه کننده برنامه طنز «دی بی سی فارسی» در گقت و گو با دیباچه مطرح کرد:

هدف اصلی ما از تولید برنامه «دی بی سی فارسی» شکستن هژمونی شبکه‌های معاند بود / با استقبال خوب مدیران جدید رسانه ملی به تلویزیون آمدیم

۱۵:۳۳  -  ۰۸ تير ۱۴۰۱
غفلت بزرگ در حوزه نمایشنامه نویسی

چرا بیشتر نمایش‌های روی صحنه، برگرفته از نمایشنامه‌های خارجی است؟

۱۳:۰۱  -  ۰۸ تير ۱۴۰۱
احمد شفیعی، تهیه کننده سریال « آقای قاضی » در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

این اولین ژانر درام قضایی در قالب یک سریال است / بهزاد خلج در نقش یک قاضی واقعی ظاهر شد / فصل دوم سریال آقای قاضی بزودی ساخته می‌شود

۱۷:۰۸  -  ۰۶ تير ۱۴۰۱
پربازدیدها
آخرین اخبار