دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳  |  Monday, 17 June 2024

دیباچه

کد خبر: ۵۰۷۲۴
تاریخ انتشار : ۳۹ : ۱۴ - ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
ارزیابی روند اجرای طرح‌های فصلی کتاب از زبان یک ناشر

مدیرمسئول انتشارات « مجد » معتقد است در صورت تنظیم نشدن آئین‌نامه‌ای برای نحوه اختصاص یارانه به فعالان صنعت چاپ و نشر، شاهد بروز فساد در این حوزه خواهیم بود.
سید عباس حسینی نیک مدیرمسئول انتشارات مجد در گفت‌وگو با پایگاه خبری دیباچه میزان تأثیرگذاری اجرای طرح‌های فصلی فروش کتاب روی میزان سرانه مطالعه اقشار مختلف جامعه و وضعیت بازار کتاب را چنین ارزیابی کرد: به هر حال فروش و توزیع کتاب یکی از مشکلات همیشگی دست‌اندرکاران صنعت چاپ و نشر کشورمان بوده است.وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،نهادها و تشکل‌های نشر تلاش زیادی کردند که این مسئله حل شود .یکی از کارهای وزارت ارشاد برای تحقق این هدف برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب بود که اگرچه کلمه بین‌الملل در عنوان آن به چشم می‌خورد اما در سال‌های اخیر هیچ نشانی از بخش بین‌الملل در آن دیده نمی‌شد.

تخصیص یارانه باید نظارت شود!

ناشر نمونه سال کشور در سال های ۹۳ و ۹۴ و ۹۷ افزود: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در دو سال گذشته به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا برگزار نشد.طبیعتا با تعطیلی این نمایشگاه بخشی از بازار کتاب حذف شد زیرا هر ساله ناشران داخلی 30درصد فروششان را در این نمایشگاه می‌کردند. بنابراین طرح‌های فصلی کتاب بیش از پیش مطرح شدند البته این طرح ،یک طرح ابتدایی و اولیه است ولی به هر حال در وضعیت موجود به فروش کتاب کمک می‌کند.
وی تشریح کرد: وزارت ارشاد و نهادها تلاش می‌کنند در قالب طرح‌های فصلی کتاب با تقویت کتابفروشی‌ها که آخرین حلقه فرآیند توزیع کتاب به حساب می‌آیند، به فروش بیشتر کتاب کمک کنند در این میان به نظر می‌رسد نظارت کافی و مناسبی روی کنترل روند اختصاص یارانه به کتابفروشی‌های وجود ندارد. در چنین شرایطی امکان تخلف زیاد است و آمار واقعی از فروش کتاب توسط کتابفروشی‌های مشارکت‌کننده در طرح‌های فصلی کتاب به دست نمی‌آید.
حسینی نیک ادامه داد: خانه کتاب به طور ویژه یارانه ای را در قالب طرح فصلی کتاب در اختیار برخی از ناشران و کتابفروشان می‌گذارد. این بودجه بیش از 30 برابر مبلغ یارانه عموم کتابفروشی‌ها بوده که این بسیار فسادزا است.
برخی از کتابفروشی‌های متعلق به ناشران بزرگ که در داخل مجتمع‌های تجاری چون کوروش و ایران‌مال قرار گرفته‌اند، اگرچه در طرح فصلی زمستانه، مجتمع‌های مذکور بسته بودند اما مبلغی در حدود ۴۰ میلیون تومان یارانه دریافت کرده‌اند. این کتابفروشی‌ها با گرفتن این میزان یارانه باید ۲۰۰ میلیون تومان کتاب فروخته باشند که با توجه به شرایط و وضعیت موجود، چنین امری بسیار بعید به نظر می‌رسد.
حسینی نیک گفت:من به وزارت ارشاد پیشنهاد کردم حداکثر تخصیص یارانه به کتابفروشی‌های مشارکت‌کننده در طرح‌های فصلی کتاب بیشتر از ۱۰ میلیون تومان نباشد.
وی تأکید کرد: باید آیین‌نامه‌ای برای مصرف یارانه کتاب تنظیم شود. یارانه‌ها باید صرف زیرساخت صنعت نشر شوند تا شاهد بروز فساد در این صنعت نباشیم.

گفت وگو از : نسرین خدایاری

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

امیدوارم که رئیس جمهور بعدی، راه شهید جمهور را ادامه بدهد

۱۶:۲۳  -  ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش

کار سنجش نزدیک به ۲۰ هزار نوآموز عشایری انجام شده است!

۱۶:۳۵  -  ۱۲ خرداد ۱۴۰۳
گزارش دیباچه از نشست خبری رئیس پلیس راهور تهران بزرگ

تمهیدات ترافیکی  سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) اعلام شد

۱۶:۱۲  -  ۱۲ خرداد ۱۴۰۳
عضو تیم‌ملی فوتسال بانوان در گفتگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

به همه آرزوهایم در فوتسال رسیدم/ کسب موفقیت همیشه دشوار است

۱۷:۱۶  -  ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
حادثه تلخ برای عمو قناد

مجری خاطره ساز، از تصادف جان سالم به در برد

۱۱:۲۴  -  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
کارگردان میرو در گفتگو با دیباچه:

آثارم بر اساس قصه‌های استان سیستان و بلوچستان و فرهنگ بلوچ است

۱۷:۰۲  -  ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
کاپیتان تیم‌ملی تنیس در گفتگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

صعود به دسته ۲ جهان دشوار است/ شرایط فعلی ادامه یابد پیشرفت تنیس متوقف می‌شود!

۱۲:۴۹  -  ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
رهبر انقلاب در دیدار خانواده‌های شهدای خدمت:

تشییع باشکوه شهدا نشان داد ملت ایران زنده است

۱۷:۰۰  -  ۰۵ خرداد ۱۴۰۳