يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  Sunday, 09 May 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۰۵۲۰
تاریخ انتشار : ۳۳ : ۱۲ - ۲۸ فروردين ۱۴۰۰
مدیرگروه ادب و هنر رادیو فرهنگ از بخش‌های مختلف برنامه «هفت شهر عشق» که از ۲۵ فروردین همزمان با سالروز تاسیس رادیو فرهنگ روی آنتن رفته است، سخن گفت.

مرتضی صداقت‌گو مدیرگروه ادب و هنر رادیو فرهنگ در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری دیباچه درباره برنامه «هفت شهر عشق» که از ۲۵ فروردین ماه همزمان با سالروز تاسیس رادیو فرهنگ جایگزین برنامه «ققنوس» در این شبکه رادیویی شده است، مطرح کرد: در اولین قسمت از این برنامه صدا و بخشی از اجرای بزرگانی را که در گذشته با رادیو فرهنگ همکاری می‌کردند و اکنون یا بازنشسته شده و یا به دیار حق شتافته‌اند، در رادیو پخش و با برخی از پیشکسوتان گفتگو کردیم.
 
رسالت‌ رادیو، انعکاس درست و صیانت از فرهنگ و زبان ملی است که متاسفانه در معرض آسیب‌های مختلفی قرار دارد!

وی در ادامه به بخش‌های مختلف این برنامه اشاره و اظهار کرد: «آیینه‌داران طلعت یار» نام یکی از بخش‌های «هفت شهر عشق» است که موضوع تجلی نام مبارک حضرت علی (ع) را در آیینه ادبیات فارسی با کارشناسی عبدالرضا مدرس زاده نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه بررسی می‌کند. همچنین امین خرمی در بخش «نردبان معرفت» به معرفی و تفسیر قصص قرآنی و متون عرفانی ادبی می‌پردازد.

مدیرگروه ادب و هنر رادیو فرهنگ افزود: «سی روز سی غزل» که به خوانش غزل‌هایی با درونمایه روزه و رمضان از گنجینه شعر فارسی می‌پردازد، عنوان یکی دیگر از بخش‌های این برنامه است. جایگاه روزه و رمضان در کشور‌های اسلامی و مسلمان نشین نیز در بخش «هزار آیینه» بررسی می‌شود.


صداقت‌گو به دیگر بخش‌های «هفت شهر عشق» اشاره و مطرح کرد: بهروز رضوی گوینده پیشکسوت رادیو در بخش «برگی از دفتر معرفت» به خوانش متن کشف الاسرار میبدی می‌پردازد و مرتضی امیری اسفندقه نیز از جلوه‌های روزه و رمضان در شعر فارسی در بخش «سیمرغ» می‌گوید.
وی ادامه داد: «چهارده روایت» عنوان یکی دیگر از بخش‌های این برنامه است که به خوانش غزلیات لسان الغیب حافظ شیرازی اختصاص دارد. اجرای این بخش برعهده علی موسوی گرمارودی است. پخش شعرخوانی شاعران در محضر مقام معظم رهبری در «در ساحت حضور» و پخش صدای مجموعه‌های تلویزیونی پخش شده در ماه مبارک رمضان به همراه موسیقی این سریا‌ل‌ها در بخش «نما‌ها و نواها» از دیگر بخش‌های «هفت شهر عشق» است.

مدیرگروه ادب و هنر رادیو فرهنگ در پایان با بیان اینکه رسالت رادیو فرهنگ حفظ و صیانت از فرهنگ است، عنوان کرد: یکی از رسالت‌های رادیو انعکاس درست و صیانت از فرهنگ و زبان ملی است که متاسفانه در معرض آسیب‌های مختلفی قرار دارد. در همین راستا تمامی برنامه‌های رادیو فرهنگ نیز رسالت این شبکه را پیگیری می‌کنند.

برنامه «هفت شهر عشق» در ایام ماه مبارک رمضان هر روز ساعت ۱۷:۰۰ به مدت یک ساعت روی آنتن رادیو فرهنگ می‌رود.
گفت و گو از : سپیده شریعت رضوی 
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گپ و گفت صمیمی دیباچه با امیر کربلایی‌زاده درباره وضعیت سخت این روزهای تئاتر

طی سالهای اخیر ،هیچ برنامه درستی برای معرفی هنر ناب تئاتر نداشتیم | هنرمندان این عرصه در شرایط کرونا، شناسایی و کُددار شوند تا حقوق ماهیانه بگیرند

۱۱:۴۸  -  ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰
«فقیهه سلطانی»، بازیگر تلویزیون، تئاتر و سینما در گفتگو با دیباچه گفت:

تحمل ریتم کُند سریال‌های اخیر را ندارم | تصویری که از زن در سریال‌ها به نمایش در می‌آید را نمی‌پسندم!

۱۰:۴۰  -  ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
«اصغر پیران»، خواننده و بازیگر سینما و تئاتر در گفتگو با دیباچه گفت:

بامداد افشار می‌گوید " جنس صدای من با آهنگسازی او سازگارتر است | من نه سبک دارم و نه تعزیه­ خوان هستم!

۱۲:۵۴  -  ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
گفتگو «دیباچه» با لیلا صبوحی نویسنده «نیوتن زیر دختر گردو»

 خودسانسوری در زنان نویسنده بیشتر است | این روز‌ها مشغول بازنویسی خاطره‌های پدرم هستم!

۱۱:۰۴  -  ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار