دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  Monday, 17 May 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۰۳۰۱
تاریخ انتشار : ۳۸ : ۱۱ - ۰۴ شهريور ۱۳۹۹

به گزارش دیباچه، چندی قبل ویدیویی از علی زندوکیلی (خواننده) در صفحه اینستاگرام او منتشر شد که واکنش‌های بسیاری را در پی داشت. زندوکیلی در این ویدیو که در دهکده طبیعت ضبط شده بود، توله شیری به نام «شیر دل» را در آغوش داشت و به صراحت اعلام کرد که قصد نگهداری از این حیوان را دارد؛ قصدی که ظاهرا بعدا تغییر کرد...

اقدام علی زندوکیلی که از جدا کردن توله شیری از پدر و مادرش حکایت داشت، واکنش‌های بسیاری را در سطح جامعه و همچنین فضای مجازی به همراه داشت.

تصمیم گیری اشتباهی که « علی زندوکیلی»  را به حاشیه برد!

برخی از فعالان محیط زیست این کار او را مصداق حیوان‌آزاری دانستند و گفتند که جای حیوانات وحشی در خانه نیست، برخی معتقد بودند همزیستی چنین حیواناتی با انسان در یک شب پدید نمی‌آید و حاصل هزاران سال ارتباط است و حیوان وحشی را باید در طبیعت آزاد گذاشت. عده‌ای هم گفتند که ثروت و یا شهرت نمی‌تواند دلیلی برای نگهداری شیر و پلنگ در خانه باشد؛ چراکه خیلی از این افراد علم نگهداری از حیوانات وحشی را ندارند. در این میان، جدا کردن فرزند یک پدر و مادر، ولو حیوان، مصداق خودخواهی یک فرد خاص توصیف شد.

البته در کنار دیگر انتقادهایی که درباره این اقدام خواننده کشورمان مطرح می‌شد، صحبت‌هایی هم درباره شرایط بد نگهداری از حیوانات و قاچاق آنها در چنین دهکده‌هایی دیده می‌شد و برخی معتقد بودند علی زندوکیلی با انتشار این ویدیو در حقیقت قاچاق حیوانات را تبلیغ کرده است.

در ادامه موج انتقادات وارد شده، هدیه تهرانی ـ بازیگر و فعال محیط زیست ـ در واکنش به این اقدام آقای خواننده در اینستاگرام خود با یک نگاه میانه نوشت: «جناب آقای زندوکیلی که قصد نگهداری بچه شیری را داشتند و در این خصوص فیلمی را در صفحه خود به اشتراک گذاشتند، از نابهنجار بودن این موضوع آگاه نبودند و شاید واگذارکنندگان این بچه شیر جدا کردنش را از مادر نابهنجاری نمی‌دانستند و یا دلایل دیگری داشتند که به راحتی امکان انتشار این ویدیو را نیز دادند! ‌چرایی و سوالات بسیاری در این خصوص وجود دارد؛ البته نه از جناب آقای زندوکیلی که به‌نظر بسیار علاقه‌مند به حیات وحش هستند. اما ظاهرا ناآگاهی از اصول زیست آنها، باعث بحث از طرف کارشناسان و برخی علاقه‌مندان به حیات وحش بر سر این موضوع شد، البته این ناآگاهی در بسیاری از علاقه‌مندان به حیوانات نیز دیده می‌شود!»

در نهایت با اوج گیری انتقادها، زندوکیلی سرانجام پستی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت که تمایلی به نگهداری این بچه شیر نداشته و به‌شدت هم مخالف این کار است و صحبت‌هایش در آن ویدیو تنها از روی عشق و علاقه بوده است.

که البته این متن نیز با سیلی از انتقادات از این خواننده رو به رو شد؛ چراکه او قبلا صراحتا اعلام کرده بود که قصد نگهداری از بچه شیر را دارد و به دلیل فشارها حرف خود را پس گرفته است و حتی اگر قصد نگهداری و علاقه‌ای به نگهداری حیوانات وحشی را ندارد ولی با نشر چنین ویدیویی، یک اقدام تجاری مخرب را تبلیغ کرده است.

و در نهایت با اعلام سازمان محیط زیست برای پیگیری این ماجرا، حاشیه‌های خواننده ایرانی و بچه شیر حداقل فعلا به پایان رسیده است؛ ماجرایی که درس‌های بسیاری در دل خود، برای همگان دارد.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
نویسنده «توفان سال موش» در گفتگو با دیباچه :

 رمان در دنیا بیشتر از داستان کوتاه مخاطب دارد/ ما عادت نداریم در خلوت، وقتمان را با کتاب پُر کنیم!

۱۳:۴۳  -  ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰
« مائده طهماسبی » بازیگر سینما ، تئاتر و تلویزیون در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

ناراحتم از اینکه در سریال "می‌خواهم زنده بمانم" نقشم سانسور شد و از سر و ته آن زدند! | تلویزیون باید تکانی به خود بدهد و کیفیت کار‌ها را بالاتر ببرد

۱۲:۴۳  -  ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
برنامه «مدیا» | گفتگو منتشر نشده دیباچه با معصومه ابتکار«معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری»

فیلم‌هایی که با مسئولین شوخی می‌کنند اگر جهت دار نباشند دوستشان دارم | سینمای رخشان بنی اعتماد برایم جذاب است| کیمیا علیزاده خطای محاسباتی کرد!

۱۵:۴۷  -  ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
گپ و گفت « دیباچه » با سیروس همتی

بودجه یکسال تئاتر را بین هنرمندان این حوزه تقسیم کنیم |  موافق تئاتر آنلاین هستم!

۱۱:۲۶  -  ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
اندرحکایت بازگشایی دوباره سینماهای ایران

این سینما دیگر سینما نمی شود!

۱۳:۲۷  -  ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
نویسنده «کابوس‌های درخت پرتقال» در گفتگو با دیباچه:

زنگ تفریحم، ترجمه آثار کودک و نوجوان است | رمان سوم من، موضوع پیچیده ومتفاوت تری دارد!

۱۰:۳۸  -  ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
« بابک کریمی» بازیگر مطرح سینمای ایران در گفت و گویی اختصاصی با " دیباچه " گفت :

فیلم‌هایی که در ایران بازی کرده‌ام تأثیر بیشتری در کسب موفقیت‌های کاری من داشته‌اند | سریال های نمایش خانگی شبیه به سریال‌های آبکی تلویزیونی نیستند!

۱۲:۲۹  -  ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
پربازدیدها