سه‌شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱  |  Tuesday, 31 January 2023

دیباچه

کد خبر: ۴۷۹۷۳
تاریخ انتشار : ۴۱ : ۱۶ - ۱۴ مهر ۱۳۹۶
به بهانه پخش یک تله تئاتر با حضور بزرگان
تله تئاتر «چند حکایت از چندین حکایت رحمان» یکی از آثار با ارزش درباره جنگ است. نمایشنامه این اثر چند بار اجرا شده و تله تئاتر آن توسط نویسنده آن، علیرضا نادری کارگردانی شده است. این تله تئاتر شب گذشته پنجشنبه 13 مهرماه از شبکه چهار سیما به روی آنتن رفت. یادداشت پیش رو درباره این اثر نمایشی، تلویزیونی؛ و ارزشها و ویژگی های آن است.

به گزارش خبرنگار تئاتر دیباچه، تله تئاتر «چند حکایت از چندین حکایت رحمان» به نویسندگی و کارگردانی علیرضا نادری با بازی انوشیروان ارجمند، فرهاد اصلانی، علی اوسیوند و حمیدرضا آذرنگ، شب گذشته، پنجشنبه 13 مهرماه از شبکه چهار سیما به روی آنتن رفت

چرا تله تئاتر «چند حکایت از چندین حکایت رحمان» یکی از آثار مطرح عرصه جنگ است؟

این تله تئاتر درباره جنگ است و به زندگی و مقاومت مردم خرمشهر می پردازد. داستان تئاتر تلویزیونی «چند حکایت از چندین حکایت رحمان» در قهوه خانه ای بین راهی که توسط خالو و عباسو اداره می شود، می گذرد. مطیر، راننده کامیون و شاگردش حسون نیز از مشتریان ثابت قهوه خانه هستند که مجبور می شوند چند روزی را در قهوه خانه بمانند. این چهار نفر به کمک هم راوی چهار داستان از یک واقعه هستند. آنها چگونگی حمله عراقی ها را به محل زندگیشان روایت می کنند و از ایستادگی و مقاومتشان در برابر دشمن می گویند که در این میان دروغ ها و واقعیت هایی که بر مخاطب پنهان است آشکار می شود.

این تله تئاتر از چند وجه اثری ممتاز به حساب می آید. نمایشنامه «چند حکایت از چندین حکایت رحمان» یکی از آثار قابل اعتنای عرصه جنگ است و علیرضا نادری که تجربه زیادی در نگارش نمایشنامه های جنگی دارد آنرا به بهترین شکل نوشتهو از منظر متفاوتی به جنگ نگریسته و به زوایای پنهان آن پرداخته است. در این نمایشنامه هرکدام از بازیگران حکایت خود را از روزهای اول جنگ بیان می کنند.

این نمایشنامه برای اولین بار در سال 1374، توسط انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر دفاع مقدس با نام «دو حکایت از چندین حکایت رحمان» منتشر شد و مورد توجه کارگردان های تئاتر قرار گرفت و اجرا شد.

علیرضا نادری پس از انتشار نمایشنامه اش یک بار دیگر بازنویسی اش کرد و در جشنواره بیست و یکم تئاتر فجر آن را به روی صحنه برد.

نمایشنامه «چند حکایت از چندین حکایت رحمان» در سال 1382 توسط کانون ملی منتقدان تئاتر به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد. این اثر نمایشی در سال 1384 نیز باز هم منتشر شد و این بار دو انتشارات با همکاری هم آنرا به چاپ رساندند.

تله تئاتر «چند حکایت از چندین حکایت رحمان» نیز اثر با کیفیت و با ارزشی است؛ زیرا علیرضا نادری خود آن را کارگردانی کرده و حسین فرخی، نویسنده، مدرس و کارگردان تئاتر تهیه کنندگی آنرا به عهده داشته و بازی خوب زنده یاد انوشیروان ارجمند، فرهاد اصلانی، علی اوسیوند و حمیدرضا آذرنگ از دیگر نقاط قوت این تئاتر تلویزیونی است.

به هرحال علیرضا نادری را به عنوان نویسنده عرصه جنگ می شناسند و او با تجربیات گرانبهای که در هشت سال جنگ به دست آورده توانسته به روایت اتفاقاتی بپردازد که کمتر کسی تجربه آنرا داشته است.

تله تئاتر «چند حکایت از چندین حکایت رحمان» شب گذشته پنجشنبه 13 مهرماه رأس ساعت23:00 از شبکه 4 سیما به روی آنتن رفت.

بی شک، پخش آثاری چون «چند حکایت از چندین حکایت رحمان» می تواند برای نسلی که جنگ را ندیده اند و تصوری از آن ندارند جذاب باشد و آنها را نسبت به گذشته خود آگاه کند. با آرزوی اینکه تلویزیون با پخش آثار فاخر و با ارزش دین خود را نسبت به مخاطبان فرهیخته تلویزیون ادا کند و در ارتقاء ذائقه بینندگان جعبه جادویی موثر باشد. به امید ادامه این روند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گیتا ویسی، سرمربی تیم لوکس شمشیری یاس در گفت وگو با دیباچه

برای رسیدن به قهرمانی هر ریسکی را به جان می‌خریم/ لازمه ی  داشتن یک تیم ملی خوب، داشتن لیگ مناسب است

۱۷:۰۶  -  ۰۴ بهمن ۱۴۰۱
مدیر تولید وتهیه کننده گروه هوروش باند، در گفتگو با دیباچه گفت

امیدواریم "زانکو"طلسم محجوریت کنسرت‌ها را در هم بشکند!

۱۷:۴۰  -  ۰۲ بهمن ۱۴۰۱
در آستانه برگزاری متفاوت ترین رویداد سینمایی ایران!

وقتی با سکوت خبری روابط عمومی، اعضای هیات انتخاب جشنواره فجر ۴۱، بالاخره معرفی شدند!

۱۰:۳۷  -  ۲۸ دی ۱۴۰۱
کاپیتان سابق تیم‌ملی والیبال در گفت وگو با «دیباچه»

حضور داورزنی در فدراسیون خلاف قانون است/ پیکان شانس بیشتری برای قهرمانی دارد

۱۵:۲۳  -  ۲۵ دی ۱۴۰۱
پشت پرده سپرده بیشتر  و سود بیشتر ! سرمایه مردم و کشاکش بانک ها 

برخورد با بانک‌های متخلف توسط بازرسان بانک مرکزی / مدیریکی از شعب بانک آینده: سیستم این بانک با بانک‌های دیگر متفاوت است

۱۶:۵۳  -  ۲۱ دی ۱۴۰۱
نوازنده پیشکسوت سنتور در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

هنر روز به روز بیشتر در انزوا فرو می‌رود!

۱۷:۰۱  -  ۱۸ دی ۱۴۰۱
پرطرفدار ترین ها