سه‌شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲  |  Tuesday, 26 September 2023

دیباچه

کد خبر: ۴۷۷۳۷
تاریخ انتشار : ۲۰ : ۱۳ - ۳۱ شهريور ۱۳۹۶
به بهانه تب و تاب این روزهای «اسکار»
بی شک اسکار یکی از بزرگترین رویدادهای سینمایی جهان است و هر ساله تعداد زیادی از سینماگران ملل مختلف برای راه یابی به آن و کسب جایزه تلاش می کنند.

به گزارش خبرنگار سینمایی دیباچه، این روزها تب و تاب رفتن فیلمی ایرانی به اسکار بخشی از اخبار هنری رسانه ها را به خود اختصاص داده و بالاخره پس از حاشیه های بسیار قرار است فیلم «نفس» ساخته نرگس آبیار به مراسم اسکار امسال برود.

جدا از جذابیت های مختلف این مراسم، بخش بازیگری مرد و زن یکی از پرطرفدارتین قسمتهای آن است و طرفداران بسیاری دارد. حال نیز با وجود گرم بودن بازار اسکار، نگاهی به رکوردداران بازیگری این رویداد جذاب سینمایی خالی از لطف نیست.

هفت بازیگرِ مردِ رکوردار اسکار چه کسانی هستند و چند بار این جایزه را گرفته اند؟

گزارش پیش روی درباره 7 بازیگر مردی است که در تاریخ جوایز سالانه اسکار، رکورددار بیشترین تعداد نامزدی این جایزه هستند.

این بازیگران رکوردار، پس از چند بار نامزد اسکار شدن چند جایزه به خانه برده اند؟

1-جک نیکلسون

جک نیکلسون بازیگر مطرح سینما و تئاتر اهل نیویورک است. او تاکنون در فیلمهایی چون «محله چینی ها» ساخته رومن پولانسکی، «مدیریت خشم» ساخته پیتر سگال، «درخشش» ساخته استنلی کوبریک و «رفتگان» ساخته مارتین اسکورسیزی بازی کرده است.

جک نیکلسون تا کنون 12 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده و 3 بار این جایزه را به خانه برده است.

نیکلسون برای بازی در فیلم «دیوانه از قفس پرید» اسکار بهترین بازیگر ، برای بازی در «شرایط مهرورزی»، اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد و برای بازی در فیلم «درباره اشمیت» برنده اسکار بهترین بازیگر مرد شده است.

2-لارنس الیویه

لورنس کر آلیویه، بازیگر، نویسنده و کارگردان انگلیسی است که در سال 1989 درگذشت. او طی دوران فعالیتش در فیلمهایی چون «اتللو»، «دیوید کاپرفیلد»، «ریچارد سوم» و «هملت» ایفای نقش کرده است.

لارنس الیویه 10 بار نامزد اسکار بازیگری شده و دوبار جایزه اسکار بهترین بازیگر را به خانه برده است؛ آنهم برای بازی در فیلم «بخاطر مارتن من» در سال 1976که جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد را برایش به ارمغان آورده و برای بازی خوبش در فیلم «هملت» در سال 1948، که جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را برایش به همراه داشته است.

3-اسپنسر تریسی

اسپنسر تریسی، بازیگر تئاتر و سینماست که در سال 1900 به دنیا آمد و در سال 1976 درگذشت.

اسپنسر تریسی، طی سالهای حضورش در سینما در آثار مختلفی بازی کرد که «خشم»، «سان فرانسیسکو»، «مردی به نام جو» و «دکتر جکیل و آقای هاید» برخی از آنهاست.

اسپنسر تریسی 9 بار نامزد دریافت اسکار شده و 2 بار این جایزه را کسب کرده است. تریسی در سال 1937 و 1938 برای بازی در فیلمهای «کاپیتان های شجاع» و «شهر پسران» جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرده است.

4-مارلون براندو

مارلون براندو یکی از بازیگران مطرح سینما و یکی از شاگردان خلف مکتب «آکتورز استودیو» یا همان بازیگری شیوه گراست. او پس از سالها فعالیت در 1 ژوئیه 2003 در گذشت.

براندو طی سالهای فعالیتش در عرصه سینما در آثار بسیاری بازی کرد که «اتوبوسی به نام هوس»، «جولیوس سزار»، «دزیره»، «پدرخوانده» و «شورش در کشتی بونتی» برخی از آثار مطرح اوست.

مارلون براندو 8 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد و در نهایت 2 اسکار به خانه برد؛ آنهم برای فیلمهای «در بار انداز» و «پدرخوانده» که جایزه بهترین بازیگر مرد را برایش به ارمغان آورد.

5-پل نیومن

پل نیومن با نام کامل پل لئونارد نیومن، بازیگر امریکایی است و فیلمهای «نیش»، «بوچ کسیدی و ساندیس کید» و «گربه روی شیروانی داغ» از آثار مطرح اوست.

پل نیومن در سال 2008 در سن 83 سالگی پس از مدتی مبارزه با سرطان ریه در گذشت.

پل نیومن 9 بار نامزد جایزه اسکار شد و فقط یک بار این جایزه را به خانه برد، آنهم در سال 1987، برای بازی در فیلم «رنگ پول» که جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای او به ارمغان آورد.

6-جک لمون

جک لمون نویسنده، بازیگر و کارگردان، اهل بوستون آمریکا است که در سال 1935 متولد شد و در سال 2001 درگذشت.

«بعضی ها داغشو دوست دارند»، «آپارتمان» و «ایرما خوشگله» از آثار مطرح این بازیگر و کارگردان است.

جک لمون طی سالهای فعالیتش در عرصه سینما 8 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد و 2 بار این جایزه را به خانه برد. او در سال 1973 برای بازی در فیلم «آقای رابرتز» و در سال 1973 برای بازی در فیلم «ببر را نجات بده» جایزه بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد.

7-آل پاچینو

آل پاچینو با نام کامل آلفردو جیمز پاچینو، اصالتأ ایتالیایی است و کودکی خود را در سیسیل گذرانده است. پس از مارلون براندو، پاچینو یکی از مطرح ترین بازیگران مکتب «متد اکتیگ» یا همان بازیگری شیوه گراست .

آل پاچینو تاکنون در آثار بسیاری ایفای نقش کرده که «بعد از ظهر سگی»، «سرپیکو»، «راه کارلیتو»، «بوی خوش زن»، سه گانه های «پدرخوانده»، «صورت زخمی»، «مخمصه» و «دانی براسکو» از بقیه مطرح ترند.

آل پاچینو تاکنون 8 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده و تنها یک بار موفق به کسب آن شده است، آنهم در سال 1992 برای بازی در فیلم «بوی خوش زن».

برچسب ها: دیباچه ، اسکار ، بازیگر
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
مظفر شفیعی، خواننده و مدرس آواز در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

فعالیت هنرمندان موسیقی سنتی و کلاسیک محدود شده است | وظیفه هنرمند این نیست که برای برگزاری کنسرت به دنبال تهیه کننده باشد!

۱۶:۳۶  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با ناصر عطاپور، خواننده و سرپرست گروه موغام

«هفت شهر عشق» در تبریز به صحنه می‌رود

۱۴:۱۲  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان جوانِ فیلم کوتاه «ژیان»

مسئولان سینمایی، موانع را از سر راه فیلمسازان جوان بردارند

۱۳:۴۹  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
در گفت و گو دیباچه با کارگردان مجموعه انیمیشن "دشت پرماجرا" مطرح شد

مخاطبان، تفاوت‌های قابل توجهی را در انیمیشن « دشت پرماجرا » مشاهده می کنند!

۱۷:۰۱  -  ۱۹ شهريور ۱۴۰۲