پنجشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  Thursday, 22 April 2021

دیباچه

کد خبر: ۴۷۱۵۱
تاریخ انتشار : ۰۴ : ۱۷ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۶
درباره گرامی داشت یاد بزرگان
روز گذشته چهارم شهریورماه مراسم اهدای نشان داوود رشیدی، بهانه ای بود برای حضور بزرگان اهل هنر؛ اتفاقی که این روزها کمتر می افتد و مبارک است.

به گزارش خبرنگار سینمایی دیباچه، روز گذشته چهارم شهریورماه اولین سال درگذشت داوود رشیدی بازیگر سه عرصه تئاتر، تلویزیون و سینما بود و اتفاق جالبی که در این روز افتاد برگزاری مراسم نخستین جایزه اهدای نشان داوود رشیدی بود که با استقبال بزرگان و هنرمندان در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار شد.

وقتی یاد «داوود خان رشیدی» بزرگان را دورهم جمع می کند!

این مراسم تنها یک تشکل گردهمایی اهدای نشان نبود بلکه بهانه ای برای دیدار بزرگان هنر بود. دراین مراسم می شد جواد مجابی نویسنده و منتقد بزرگ معاصر، سعید پورصمیمی بازیگر کاربلد سینما، علیرضا داوود نژاد کارگردان و بسیاری دیگر از بزرگان هنر در این مراسم حضور داشتند.

در مراسم دیروز، پیش از ورود به سالن اتفاق های جالبتری افتاده بود. مخاطب در بدو ورودش به لابی بزرگ تئاتر شهر با عکسی بزرگ از داوود رشیدی مواجه می شد و پس از آن دست نوشته هایی از او...؛ نامه ای به فرزندش! یا یادداشتی برای احترام برومند همسرش که در یادداشتی کوتاه «اتی» خطابش کرده بود.

کمی آنطرف تر،عکس هایی از نمایش های قدیمی داوود رشیدی روی صحنه های تئاتر، تا عکس های شخصی و خانوادگی اش مخاطب را به سالها پیش می برد، انگار نه انگار که او مرده و در میان ما نیست!

مخاطب می بیند و می خواند و از دیدن آن همه جایزه و نشان تعجب می کند که مگر یک مرد چقدر می تواند کار کند و کار کند و کار کند و خسته نشود؟ و زندگی اش در ادبیات و تئاتر و سینما غرق شود؟

البته داوود رشیدی پیش از آنکه بازیگر سینما باشد یک تئاتری به تمام معنا است. او دغدغه مند تئاتر است و این را می توان از مرور زندگی هنرمندانه اش فهمید. نمایش «ریچارد سوم» او را چگونه می توان فراموش کرد و از یاد برد؟

اما، از همه اینها گذشته، بهترین اتفاق، اعطای نشان از سوی خانواده زنده یاد داوود رشیدی است که روز گذشته به چهار هنرمند اهدا شد.

خانواده زنده یاد داوود رشیدی با ایجاد چنین روندی و اعطای چنین نشانی، نام او را در تاریخ تئاتر و سینما ماندگار کرده اند زیرا با این کار تئاتری های دغدغه مندی چون رشیدی ارج نهاده می شوند و تفکر داوود رشیدی که تئاتر و ارتباط با مخاطب بود همچنان زنده نگاه داشته می شود.

البته همکاری مرکز هنرهای نمایشی و تئاترشهر با خانواده رشیدی نیز تبادل هنرمندانه ای است که نتیجه اش مراسم آبرومندانه و درخوری است که برای داوود خان رشیدی برگزار شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
حسین تبریزی کارگردان سریال « صبح آخرین روز » در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

شبکه یک بناست ،«صبح آخرین روز» را اواخر اردیبهشت ماه روانه آنتن کند | قصد دارم یک سریال برای ماه محرم و صفر بسازم!

۱۰:۲۷  -  ۳۰ فروردين ۱۴۰۰
تهیه‌کننده «بزرگراه» در گفتگو با دیباچه :

«بزرگراه» یکی از حقوق از قلم افتاده زنان ایران را به چالش کشیده است !

۱۰:۱۶  -  ۲۹ فروردين ۱۴۰۰
« بامداد افشار» آهنگساز سریال " قورباغه" در گفتگویی با دیباچه گفت :

ایده ساخت موسیقی سریال « قورباغه » بر مبنای موسیقی کوچه بازاری شکل گرفت | قرار است در رابطه با موسیقی افغانستان کار کنم!

۱۰:۳۷  -  ۲۸ فروردين ۱۴۰۰
گفتگو اختصاصی دیباچه با فاطمه گودرزی بازیگر نقش حورا در سریال حورا

ما بازیگران  بیشتر در معرض آسیبیم! | برخی مواقع، تصمیمات ما در بازیگری، موجب ناراحتی بعضی از نویسنده‌های آماتور می شود!

۱۱:۵۲  -  ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
کارگردان فیلم «تو مشغول مردنت بودی» در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

ایده «تو مشغول مردنت بودی» از یک ماجرای واقعی می‌آید | محدودیت‌هایی که زنان برای حل مشکلات خود دارند!

۱۱:۳۵  -  ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
حسین علیشاپور خواننده موسیقی اصیل ایرانی در گفت و گو اختصاصی با دیباچه مطرح کرد:

دست بحران مشروعیت را باید از گلوی موسیقی بردارند

۱۵:۰۳  -  ۲۵ فروردين ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها