چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰  |  Wednesday, 08 December 2021

دیباچه

کد خبر: ۴۶۹۸۸
تاریخ انتشار : ۴۹ : ۱۳ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۶
گفتگو با کارگردان فیلم «ماه در جنگل»
سیامک شایقی کارگردان قدیمی سینما که آخرین فیلمش «ماه در جنگل» با بازی لادن مستوفی و آزیتا حاجیان از چهارشنبه یکم شهریور اکران می شود از چگونگی و نحوه اکران ها در سینمای ایران گفت.

سیامک شایقی کارگردان قدیمی سینما که در دهه هفتاد یکی از پرکارهای سینما به شمار می رفت و طی سالهای اخیر آثاری چون «باغ فردوس، ساعت پنج عصر»، «خواب زمستانی» و «ابرهای ارغوانی» را کارگردانی کرده است، پس از وقفه ای تقریبأ طولانی قرار است آخرین اثر سینمایی اش «ماه در جنگل» را از چهارشنبه یکم شهریور در گروه آزاد اکران کند.

سیامک شایقی درباره رضایتش از زمان اکران فیلم «ماه در جنگل» به خبرنگار سینمایی دیباچه گفت: اصلأ مهم نیست که از زمان اکران فیلم رضایت دارم یا خیر! آنچه اهمیت دارد این است که پس از دوسال فیلمم به روی پرده سینماها می رود!

سیامک شایقی: شرایط اکران عادلانه نیست!/ سینمادارها و پخش کنندگان اعمال سلیقه نکنند!

شایقی افزود: شرایط مطلوب عادلانه ای وجود ندارد و سیستم اکران، دچار مشکلات و تناقضاتی است که پس از گذشت بیش از 20 سال هنوز وجود دارند؛ به طور مثال در عرصه تولید انواع محدودیت ها اعمال می شود از گرفتن تصویب فیلمنامه گرفته تا پروانه ساخت و پروانه نمایش! پس از آن نیز برای اکران شرایط متفاوت و اعمال سلیقه های بسیاری وجود دارد و در نهایت می گویند خودت برای اکران فیلمت به صورت شخصی اقدام کن!

شایقی در توضیحات بیشتر گفت: پیش از قوانین فعلی، جدولی وجود داشت که در آن فیلمها را بر اساس «الف» و «ب»...درجه بندی می کردند و مدت زمان اکران بر اساس درجه بندی ها تعیین می شد که این هم عادلانه نبود زیرا فیلم اکران شده اگر هم پرفروش بود باید پس از مدت تعیین شده از پرده سینما پایین می آمد و جای خود را به فیلم بعدی می داد.

سیامک شایقی در ادامه گفت: حال نیز کاستی هایی وجود دارد و به نظرم باید جدولی تنظیم شود تا هر اثری که پروانه نمایش می گیرد حداقل دو هفته بر پرده سینماها بماند؛ و لازم است قانونی تصویب شود که شرایط عادلانه ای را برای اکران فیلمها در نظر بگیرند یا اینکه همانطور که در سینمای جهان مرسوم اس محدویت های تولید را بردارند که طی این سالها عملأ ثابت شده که این سیستم در ایران اجرایی نیست و اگر هم امکانپذیر باشد تحقق آن سالها طول می کشد!

این کارگردان در پاسخ به این سوال که مدیریت و برنامه ریزی سینماهای خصوصی و دولتی چقدر بر نحوه اکران عادلانه فیلمها تأثیر می گذارد، گفت: سینمای خصوصی و غیر خصوصی دیگر تعریف خاصی ندارد زیرا بیشتر سینماها در اختیار ارگان ها هستند و کمتر سینمایی را می توان سراغ داشت که به صورت شخصی اداره شود؛ اما نکته اصلی این است که سلیقه سینمادار و پخش کننده است که تعیین کننده است و همین موضوع به این شرایط نابسامان دامن می زند.

سیامک شایقی درباره زمان تولید و فاصله زمانی اکران آخرین اثر سینمایی اش «ماه در جنگل» گفت: دو سال از تولید این فیلم می گذرد و یک سال پیش برای اکران آن اقدام کردم که تعداد زیاد فیلمها باعث شد به اکران نرسم و در نهایت آن را در گروه سینمایی آزاد اکران کردم.

فیلم سینمایی «ماه در جنگل» که قصه آن در شمال می گذرد، به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی سیامک شایقی با بازی لادن مستوفی، آزیتا حاجیان، فربد فرهنگ، کیوان زند، مهسا طهماسبی، رزگار خاطری، آرمان سلطانزاده، علی عظیمی، مهتاج نجومی و کیانوش گرامی از چهارشنبه یکم شهریور در سینماهای کشور اکران می شود.


نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو « دیباچه » با شاهین فرهت موسیقی دان برجسته کشورمان

هنرمند در شرایط سخت نمی‌تواند اثر ماندگار خلق کند/ باید بودجه مناسبی به فرهنگ و هنر اختصاص یابد

۱۹:۱۱  -  ۱۶ آذر ۱۴۰۰
کیوان ساکت نوازنده مطرح تار و سه تار در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

هیچ تهیه کننده ای از انتشار آلبوم حمایت نمی کند/ جای سواله که چرا در تمامی این سالها فکری برای قانون کپی رایت در ایران نشده است !

۱۶:۲۹  -  ۱۴ آذر ۱۴۰۰
فیلم | آیا چیزی بنام ناظر کیفی در پلتفرم‌های نمایش خانگی و ساترا وجود دارد؟

گاف عجیب کارگردان و تدوینگر سریال « جزیره » ؛ وقتی میترا حجار دیالوگ اش را از روی کاغذ می خواند و به راحتی هم پخش می شود!

۱۷:۵۹  -  ۱۶ آذر ۱۴۰۰
گفت و گو « دیباچه » با بازیگر نقش امام خمینی ( ره )

صحبت‌های جالب "شکرخدا گودرزی" درباره نوع شخصیت پردازی در آثار تاریخی و معاصر

۱۵:۱۶  -  ۱۶ آذر ۱۴۰۰
گفتگو «دیباچه» با "مهرداد فرید" نویسنده، کارگردان و تهیه کننده سینما

کارکردن با صدا وسیما بروکراسی حجیم وسنگینی می‌طلبد |  گره برخی مشکلات سینما، فقط به دستان شخص اول و یا دوم مملکت باز می‌شود

۱۶:۴۰  -  ۱۵ آذر ۱۴۰۰
صحنه‌های تاسف آور در جریان رقابت‌های قهرمانی کشتی استان اردبیل

اخلاق پهلوانی در رقابت‌های کشتی، این روزها فراموش شده است !

۱۷:۳۸  -  ۱۴ آذر ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها