چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰  |  Wednesday, 01 December 2021

دیباچه

کد خبر: ۴۶۳۱۳
تاریخ انتشار : ۳۹ : ۱۵ - ۰۳ مرداد ۱۳۹۶
گردشگری
طبق آمار و ارقام به دست آمده استان کرمان یکی از غنی ترین شهر ها در اماکن تاریخی می باشد ،این استان بیش از 660 اثر ملی ثبت شده دارد که در این میان سه اثر جز میراث جهانی یونسکو نیز می باشد.


به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه دیباچه، امروز در دومین  قسمت  به سراغ «قلعه دختر» که یکی از اماکن تاریخی شهر کرمان است می رویم.

 «قلعه دختر» کرمان در شهر کرمان را بیشتر بشناسیم

طبق آمار و ارقام به دست آمده استان کرمان یکی از غنی ترین شهر ها در اماکن تاریخی می باشد ،این استان بیش از 660 اثر ملی ثبت شده دارد که در این میان سه اثر جز میراث جهانی یونسکو نیز می باشد.

قلعه دختر یا آتشکده آناهیتا‌، از یادگاران تاریخی پیش از اسلام یکی از آثار تاریخی مرتبط به زرتشتیان در شهر کرمان می باشد.

این قلعه بر فراز تپه‌های مرتفعی در شرق استان کرمان قرار دارد‌، مصالح به کار رفته در ساخت قلعه دختر تنها خشت خام و گل رس بوده و به عقیده مورخان در حدود 220 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده‌ است.

قلعه فوق دو قسمت مجزا دارد. قسمتی که بر تپه مرتفع جنوب شرقی قرار گرفته‌،‌ در گذشته قلعه کوه نامیده می‌شد و قسمت دوم که بر تپه‌ای کوتاه‌تر واقع شده به قلعه دختر شهرت یافته است.


 برخی از کارشناسان معتقدند که در گذشته هر مکان بلند مرتفعی که به نوعی صعب‌العبور بوده به نام دختر نام‌گذاری می‌شده اما گروهی دیگر بر این باورند که علت این نام‌گذاری فتح نشدن این قلعه این توسط دشمنان در دوران آبادی آن بوده است.
البته هنوز کارشناسی لازم در خصوص قدمت این بنا صورت نگرفته است.

بنابر منابع تاریخی این قلعه در هنگام فتح کرمان توسط اردشیر بابکان در منطقه‌ای به نام گواشیر در مرکز ولایت کرمان بوده است.

دو در ورودی که ارتفاع آنها به 3 متر می‌رسد، در دیوار این قلعه ساخته شده‌اند و بر بالای یکی از این ورودی‌ها کتیبه‌ای روی سنگ نوشته شده است، ظاهرا قلعه دختر به نام ساسان از سرداران مشهور بابک خرم دین تعلق داشته و زمانی به قلعه ساسان معروف بوده است.


در زمان حکومت سلجوقیان، ساکنان کرمان از « قلعه دختر» بعنوان پناهگاه استفاده می‌کرده‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو دیباچه با "آرش آصفی" بازیگر سینما و تلویزیون

« سرجوخه » در تلویزیون تابوشکنی کرد | پرداخت به شخصیت‌های امنیتی در تولیدات نمایشی کم رنگ است

۱۳:۱۰  -  ۰۹ آذر ۱۴۰۰
سوال و جواب دیباچه با بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون

«شیوا خنیاگر»: با گذشت سال ها، سوژه‌ها به سمت تکرار رفتند و اصالت خود را از دست دادند!

۱۴:۰۳  -  ۰۷ آذر ۱۴۰۰
گپ خودمانی «دیباچه» با علی مشهدی درباره سریال‌های طنزی که روزگاری «خیابان خالی کن» بودند

بازیگران مطرح ِحوزه طنز ، به خاطر متن و قصه خوب سریالها ،درخشیدند/مجری «سریالیست» ایرادهایی ازسریالم گرفت که منطقی نبود/ذره ای تلویزیون ما را درک کند

۱۱:۵۸  -  ۰۶ آذر ۱۴۰۰
بازیگر فیلم سینمایی «منصور» در گفتگو با دیباچه مطرح کرد:

محسن قصابیان: «منصور» عِرق ملی وامید را در جامعه بسط می‌دهد

۱۰:۳۷  -  ۰۶ آذر ۱۴۰۰
گفت و گو « دیباچه » با اسفندیار قره باغی ،خواننده پیشکسوتی که به صدای انقلاب مشهور است

معاونت هنری وزیر، پیشنهاد پست اداره کل موسیقی را به من داد | اولین کاری که می کنم، جلوی برگزاری کنســـرت ها را می گیرم؛زیرا همه آن ها پلی بک است!

۱۶:۴۵  -  ۲۹ آبان ۱۴۰۰
گلایه‌های بازیگر سریال"داستان یک شهر" و فیلم سینمایی"سجاده آتش" در گفتگو با پایگاه خبری دیباچه

ایرانمنش : مسئولان کشورمان برای مقابله با تهاجم فرهنگی فقط  شعار می‌دهند | دست‌اندرکاران  تولید برنامه‌های تلویزیونی محدود به افرادی خاص شده‌!

۱۳:۱۳  -  ۰۱ آذر ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها