جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹  |  Friday, 30 October 2020

دیباچه

کد خبر: ۴۶۱۷۳
تاریخ انتشار : ۱۳ : ۱۷ - ۲۸ تير ۱۳۹۶
بازیگر نمایش «مفیستو» در گفتگو با دیباچه
مرتضی اسماعیل کاشی بازیگر نمایش «مفیستو»، آخرین اثر نمایشی دکتر مسعود دلخواه از چگونگی همکاری اش با این کارگردان و چند و چون نقشش گفت.

«مفیستو» یکی از نمایش های روی صحنه در تالار مولوی و آخرین اثر مسعود دلخواه در حوزه کارگردانی است. 

مرتضی اسماعیل کاشی یکی از بازیگران این اثر نمایشی که نقش های متفاوتی را در کارنامه کاری اش دارد، درباره ویژگی های کارگردانی مسعود دلخواه به خبرنگار تئاتر دیباچه گفت: مهمترین تفاوت مسعود دلخواه با دیگر کارگردان های عرصه تئاتر بازیگر بودن اوست. در واقع می توان اینگونه گفت که مسعود دلخواه بیش از توجه به عناصر دیگر به بازیگران و بازیگری توجه دارد.

مرتضی اسماعیل کاشی: تمرینات مسعود دلخواه، نوعی ورکشاپ آموزشی است

اسماعیل کاشی افزود: مسعود دلخواه علاوه بر آنکه شکسپیر را خوب می شناسد و از آثار چخوف درک درستی دارد(، تحلیگر خوبی است که با درک درست موقعیت ها، لحظاتی خوبی را در جهت کامل تر شدن به نمایش اضافه می کند.

مرتضی اسماعیل کاشی با اشاره به اینکه دلخواه، مدرس کاربلدی است گفت: از آنجایی که بازیگران نمایش «مفستیو» از میان انبوهی از دانشجویان و آماتورها گزینش شده اند کار کردن با آنها آسان نبود و به آموزش نیاز داشتند که مسعود دلخواه با روش ورکشاپ مانندش و با شیوه های درست آنها را به سمت نقش هدایت کرد و در نهایت به اجرا رساند.

مرتضی اسماعیل کاشی، در ادامه درباره چگونگی حضورش در نمایش «مفستیو» گفت: یکی از دلایل حضورم نقش در نمایش «مفیستو» شخص دکتر دلخواه و سابقه پربارش در عرصه کارگردانی است .

اسماعیل کاشی کیفیت نمایشنامه را یکی دیگر از دلایل انتخابش دانست و در اینباره گفت: نمایشنامه یکی از عناصر مهم اجرایی موفق است و «مفستیو» همه فاکتورهای یک اثر موفق را دارد.

مرتضی اسماعیل کاشی ادامه داد: نمایشنامه «مفستیو» که آریان منوشکین از رمانی قدرتمند به همین نام نوشته کلائوس مان اقتباسش کرده و به صورت کارگاهی با اعضای گروهش آنرا نوشته است، آنقدر قوی است که در مرحله خوانش نیز مخاطب را با خود همراه می کند.

این بازیگر و کارگردان تئاتر درباره نقشش در نمایش «مفیستو» نیز گفت: کاراکتر من یک بازیگر تئاتر است و بازی در چنین نقش هایی برای بازیگران تئاتر جذابیت دارد.

اسماعیل کاشی توضیح داد: در اغلب آثار سیر تحول شخصیت در مدت زمانی کوتاه اتفاق می افتد، اما در نمایش «مفیستو» شخصیت من در مدت زمانی طولانی متحول می شود و همین موضوع من بازیگر را با فراز و نشیب هایی روبرو می کند که برایم جذاب است.

مرتضی اسماعیل کاشی که علاوه بر بازیگری در عرصه کارگردانی نیز کارنامه پر و پیمانی دارد در پاسخ به این سوال که کدام یک از این دو مقوله برایش مهم تر است، گفت: اصولأ تمرکزم روی تئاتر است و بازیگری و کارگردانی برایم فرق نمی کند، هرچند طی این سالها، بازیگری فعالیت عمده ام بوده است.

مرتضی اسماعیل کاشی در پایان درباره دیگر فعالیت هایش در عرصه تئاتر گفت: نمایشنامه ای را خوانده ام و امسال برای اجرای آن اقدام خواهد کرد.

نمایش «مفستیو» یکی از آثار شاخص آرین منوشکین با ترجمه ناصر حسینی مهر و کارگردانی دکتر مسعود دلخواه است که بازیگرانی چون مرتضی اسماعیل کاشی، محمدرا علی اکبری، پریسا رضایی، ژیلا آل رشاد و امیرحسن سرداریان در آن ایفای نقش می کنند.

نمایش «مفیستو» تا جمعه 13 مردادماه در سالن اصلی تالار مولوی به روی صحنه است و رأس ساعت 19:00 اجرا می شود.


نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده