سه‌شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲  |  Tuesday, 28 November 2023

دیباچه

کد خبر: ۴۳۷۰۲
تاریخ انتشار : ۴۹ : ۱۲ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۶
به مناسبت هشتاد و هفتمین بهار یک هنرمند
محمدعلی کشاورز یکی از کارکشته های سینماست که مقابل دوربین کارگردان های معتبری ایفای نقش کرده است؛ او با کارنامه وزین و پربارش امسال هشتاد و هفتمین بهار زندگی اش را دید تا سینمای ایران همچنان به وجودش ببالد!

به گزارش خبرنگار سینمایی دیباچه، محمدعلی کشاورز یکی از بازیگران نسل درخشان سینمای ایران است؛ هم دوره بزرگانی چون علی نصیریان، جمشید مشایخی، داوود رشیدی که سریال ماندگار «هزار دستان» ساخته فاخر علی حاتمی یادگار خوبی است برای دیدن این جمع قدرتمند در کنار هم. بازیگرانی که نام خود را در سینمای ایران ماندگار و ابدی کرده اند.

محمدعلی کشاورز پیشینه قرص و محکمی دارد و یکی از معتبرترین بازیگران سینماست که به جز علی حاتمی با کارگردان های شاخصی چون ناصر تقوایی، عباس کیارستمی و داریوش مهرجویی همکاری کرده است.

محمدعلی کشاورز شهرآشوب سینمای ایران!

کشاورز 53 سال پیش با فیلم «شب قوزی» ساخته فرخ غفاری به سینما آمد؛ اثری که اگر چه در اکران موفق نبود اما در جشنواره‌های کن، کارلوی‌واری و بروکسل مورد تحسین قرار گرفت.

محمدعلی کشاورز هنرمندی است که در «خشت و آیینه» ابراهیم گلستان با پرویز فنی زاده و جمشید مشایخی که نخستین حضور سینمای شان را تجربه می کردند، هم بازی شد. «خشت و آیینه» یکی از آثار ماندگار سینماست که در سال 1343 ساخته شد و نسخهٔ ترمیم شده اش در ژانویهٔ سال ۲۰۱۶ میلادی در جشنواره بین‌المللی فیلم روتردام به نمایش درآمد و مورد استقبال قرار گرفت.

کشاورز در آثار بسیاری بازی کرده و نام بردن و پرداختن به هرکدام از آنها زمانی طولانی می طلبد فیلمهایی چون «آقای هالو» ساخته داریوش مهرجویی، «صادق کرده» ساخته ناصر تقوایی، «رگبار» ساخته بهرام بیضایی؛ «شام آخر» ساخته شهریار قنبری که هرکدام تجربه ای گرانبها برای محمدعلی کشاورز جوان محسوب می شدند؛ بی شک هر بازیگری شانس هم زیستی با کارگردان های بزرگ را ندارد اما کشاورز چنین شانسی داشته و در آثار کارگردان های بزرگ و مولف بیشتر درخشیده است.

نقش شعبان بی مخ او و عربده کشی ها و شهرآشوبی اش و جولان دادن هایش را در هزار دستان مگر می شود فراموش کرد؟ سکانس های طلایی بازی اش با رضا تفنگچی که مشایخی بازی اش می کرد! بازی روان و بیان کوبنده اش با آن عکس العمل های به جا و آن گریم به چهره نشسته اش در فیلم شاعرانه «مادر» را چگونه می توان از یاد برد؟ یا بازی او در فیلمهای «ناصرالدین شاه آکتور سینما»، «کمال الملک»، «برزخی‌ها»، «دلشدگان»، «زیر درختان زیتون» را مگر می توان دید و به خاطر نسپرد!

محمد علی کشاورز بخشی از سینمای ایران است، با همان اقتدار و صلابت و جذبه! هرچند این سالها او را بر پرده سینما یا صفحه تلویزیون نمی بینیم اما یادمان هست که او پدر سالار سینمای ایران است.

پدر سالار سینمای ایران امسال هشتاد و هفتمین بهار زندگی اش را می گذراند؛ با آرزوی سلامتی برای او؛ و اینکه تنش به ناز طبیبان نیازمند مباد!


یادداشت وحید خانه ساز


نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
تیرانداز المپیکی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

خوشحالم که قرار است کنار بهترین‌های جهان تیر بزنم/ فکر نمی‌کردم روزی نفر دوم جهان شوم!

۱۱:۰۲  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
پس لرزه های یک مصاحبه تلویزیونی!

آب خوردن مثل صِغَرِسنی!

۱۸:۰۱  -  ۰۵ آذر ۱۴۰۲
آرامشی که دیگر در پرسپولیس وجود ندارد!

خانه پرسر و صدا!

۱۶:۳۹  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با تهیه کننده مجموعه پویانمایی« شکرستان »

دغدغه حفظ محیط زیست و بحران کم آبی، به شکرستان رسید!  

۱۵:۵۸  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
بهت جامعه سینمایی کشور از درگذشت بیتا فرهی

خداحافظی با بازیگر «هامون» و «بانو»

۱۵:۰۵  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با دیباچه:

جشنواره سرود فجر برگزار می‌شود/ سرود، قابلیت داشتن یک جشنواره بزرگ و مستقل را دارد!

۱۵:۴۱  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گزارش ویدئویی دیباچه

موجوداتی عجیب در صحنه تئاتر/ از اسفرود بی دم چه می دانید؟

۱۶:۴۶  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
سرمربی تیم‌ملی تکواندو در گفت‌وگو با «دییاچه» مطرح کرد؛

سهمیه ناهید کیانی ۹۹ درصد قطعی شده است/ در ۲ تورنمنت اخیر به اهدافمان رسیدیم

۱۱:۲۰  -  ۲۷ آبان ۱۴۰۲