دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹  |  Monday, 08 March 2021

دیباچه

کد خبر: ۴۳۰۹۶
تاریخ انتشار : ۵۹ : ۱۲ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
به بهانه راه اندازی کمپین «از خودمان شروع کنیم»
کمپین«ازخودمان شروع کنیم» با هدف بالا بردن سطح فرهنگ ترافیکی توسط معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران راه اندازی شده و هنرمندان زیادی به آن پیوسته اند.

به گزارش خبرنگار تئاتر پایگاه خبری دیباچه، چند روزی است کمپینی به راه افتاده که شرکت کنندگان در آن سعی دارند فرهنگ ترافیک را ارتقاء دهند؛ در این میان تئاتر خیابانی سهم به سزایی دارد و هنرمندان آن سعی دارند به وسیله تئاتر، مردم را نسبت به برخی از کاستی ها آگاه کنند و در حد توان خود ریزه کاری های فرهنگ ترافیک را به آنها بیاموزند.

تأثیر نمایش خیابانی بر فرهنگ مردم

تئاتر خیابانی چیست؟

تئاتر خیابانی، تأثیرگذارترین راه انتشار یک اثر هنری و به دنبال آن یک تفکر انسانی در اجتماع است و شاخصه اصلی آن، قابلیت اجرا در کوچه و بازار و در میان مردم است.

تئاتر خیابانی در واقع یک گونه اعتراضی است که به دنبال جنگ جهانی اول و انقلاب شوروی در اروپا طرفداران بسیاری داشت و پس از جنگ جهانی دوم، در طول زمان شکل و شمایل کامل تری یافت و این روزها به یکی از گونه های تئاتر تبدیل شده و وسیله ای است برای بیان انتقادات اجتماعی به زبان عامه مردم.


تئاتر خیابانی در ایران

تئاتر خیابانی در ایران به تازگی شکل نگرفته و سابقه آن به 400 سال پیش می رسد؛ و در اینباره منابعی از دوران صفویه وجود دارد که ثابت می کند این گونه از تئاتر یک هنر وارداتی و غربی نیست؛ اما با این وجود، تاکنون نتوانسته هم پای تئاتر دیگر کشورها پیش برود و خود را به روز کند تا در خدمت فرهنگ اجتماعی مردم باشد.

با این حال طی سال های اخیر، تئاتر خیابانی توانسته نظر مسئولان دولتی و غیر دولتی را به خود جلب کند تا از آن به عنوان یکی از ابزارهای مفید آموزشی استفاده کنند.


# از خودمان شروع کنیم

بهترین مثالی که می توان درباره تأثیر کاربردی تئاتر خیابانی زد ایجاد کمپینی است که در راستای آموزش های همگانی و فرهنگ سازی در حوزه رفتارهای ترافیکی، در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بین هنرمندان و اقشار مختلف مردم تشکیل شده است.

این کمپین توسط معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران راه اندازی شده و قرار است با همکاری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و همراهی پلیس راهور تهران بزرگ، در پایان سال و در ۱۵ نقطه پر تردد شهر و ۵ ایستگاه مترو به اجرای تئاترهای خیابانی با موضوع ارتقای فرهنگ ترافیک بپردازد.

این برنامه از ۱۸ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ با حضور گروه‌های نمایشی در سراسر کشور برگزار می‌شود و هنرمندانی چون تهمین میلانی،

کمند امیر سلیمانی، کوروش زارعی، سحر زکریا، مژده لواسانی، منصور ضابطیان، مهتاب کرامتی، امیرحسین رستمی به آن پیوسته اند.یادداشت وحید خانه ساز
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
در پی آتش سوزی بامداد امروز رخ داد

وارد شدن خسارت جدی به سالن « هادی حجازی فر »

۱۴:۳۱  -  ۰۸ آذر ۱۳۹۹
در دومین سال نبود جمشید مشایخی ،نادر مشایخی از پدر گفت

بهترین هدیه عمرم را از پدرم گرفتم

۱۰:۰۶  -  ۰۶ آذر ۱۳۹۹