شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳  |  Saturday, 20 July 2024

دیباچه

کد خبر: ۴۲۳۱۲
تاریخ انتشار : ۲۳ : ۱۱ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۵
همزمان با 22 بهمن نمایشگاه‌های متنوعی از هنرهای تجسمی میزبان علاقه‌مندان به هنر در گالری‌ها، فرهنگسراها و مراکز هنری تهران هستند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه دیباچه، در ادامه می توانید با برنامه های گالری ها و فرهنگسراهای تهران آشنا شوید.

گالری گردی در تهران با حال و هوای انقلاب

گالری «آ»

مجموعه‌ای از طراحی‌های بهرام کلهرنیا - گرافیست و مدرس دانشگاه - در نمایشگاه «سهم شک» به‌نمایش درآمده است.

این نمایشگاه تا ۲۲ بهمن‌ماه در گالری «آ» به نشانی خیابان کریمخان زند، خیابان عضدی (آبان جنوبی)، ‌کوچه ارشد، شماره ۷ میزبان علاقه‌مندان است.

موزه هنرهای معاصر

نمایشگاه آثار نهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در موزه هنرهای معاصر تهران برپا شده است.

این نمایشگاه تا ۳۰ بهمن‌ماه در محل این موزه واقع در خیابان کارگر شمالی، بوستان لاله برپا خواهد بود.

گالری شکوه

یک نمایشگاه گروهی شامل نقاشی کارهای کوچک توسط گروهی از هنرجویان آتلیه «آهو» برپا می‌شود. این سومین نمایشگاه گروهی این آتلیه است که در آن ۶۰۰ اثر از ۵۹ هنرجو روی دیوار می‌رود. در این نمایشگاه، آثاری با تم موضوعی متنوع در ابعاد کوچک و با تکنیک‌های مختلفی مانند آبرنگ، اکریلیک، رنگ روغن، کلاژ و چاپ روی بوم و کاغذ به تماشای عموم گذاشته می‌شود.

این نمایشگاه از ۲۲ تا ۲۷ بهمن‌ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری «شکوه» به نشانی خیابان فرمانیه، بلوار اندرزگو، کوچه سلیمی شمالی، کوچه امیرنوری، شماره ۱۹ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. گالری پنجشنبه‌ها تعطیل است.

گالری ساربان

نمایشگاهی از نقاشی های یک هنرمند، با عنوان آپوریا، در جمعه 22 بهمن در گالری ساربان برگزار می شود. زروان روح بخشان، هنرمند این مجموعه است که تا 29 بهمن با نقاشی هایش در این گالری حضور دارد.

در بخشی از معرفی نامه این نمایشگاه نوشته شده است: آپوریا تأمل بر ابهام و پیچیدگ‌ی تجربیات بشر‌ی، هنگام مواجهه با امر تصم‌یم ناپذ‌یر است. آپوریا ط‌یف وسیعی از معانی از جمله سرگشتگی، سردرگمی، بلاتكل‌یفی، بیان ترد‌یدآمیز و دشوار‌ی در گز‌ینش را در بر می‌گیرد. این واژه که ر‌یشه در ‌یونان باستان دارد، از دو جزء «a» به معنا‌ی «بدون» و poros به معنا‌ی «راه» گرفته شده و بنابراین به معنا‌ی «نا‌راه» ‌یا «هیچ‌راه» بوده و برخی آن را گذرگاه مسدود یا بُن‌بست ترجمه کرده‌اند؛ خاصه در ادبیات، به معنای معما، ابهام و پرسش بی‌پاسخ به‌ کار می‌رود. اگر ابهام باعث وفور معناها و ادبی بودن متون می‌شود، آپوریا، باعث از هم‌گسیختگی و قطعه‌قطعه بودن آن‌ها می‌گردد. آپوریا چنان كه در‌یدا می‌گو‌ید مستلزم «تجربه‌ا‌ی پا‌یان‌ناپذ‌یر» است

گالری شلمان

نمایشگاه تخصصی اسکیس طراحی شهری شامل مجموعه آثار حمید دانش‌پژوه و منتخبی از دانشجویان گشایش می‌یابد.

این مجموعه شامل ۱۵ اثر در اندازه ۹۰ در ۱۲۰ سانتی‌مترو نیز هفت اثر در اندازه ۶۰ در ۸۰ سانتی‌متر با موضوع اسکیس طراحی شهری از نظریه تا طراحی است که به گفته هنرمند، در جهت توسعه روزافزون علم آکادمیک و نیز افزایش کیفی فضای آموزشی دانشگاهی در معرض نمایش گذاشته می‌شوند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن این نمایشگاه از ۲۲ تا ۲۷ بهمن‌ماه به گالری «شلمان» واقع در خیابان میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبارغربی (جنوبی)، کوچه کاووسی، شماره ۲۷ مراجعه کنند.

گالری شیرین

نمایشگاهی با عنوان "روزانه" در گالری شیرین برگزار می شود. در این مجموعه که تا 4 اسفند برقرار است، آثاری از داریوش قره زاد وجود دارد که در خصوص آن ها نوشته است: حوادث و رویدادهای زندگی از وقتی شکل می گیرند که از کنار دیوار می گذری و به آن خیره می شوی. دیوارها بهترین نماد شهری معاصر هستند که دغدغه ها و هرج و مرج های ذهنی بشر امروز را تعریف می کنند. همه چیز تغییر کرده است روزمرگی هم تنوع دارد دیوارها تغییر می کنند دختران شهری هویتی تازه به خود می گیرند آنها نیز در خاطرات روزمره خود در جنگ هستند.

خط کشی های خیابان، زبری آسفالت زمین، زرد و سفید و قرمز پررنگ و یا پل آهنی کوچک راه راه از لگدپای عابران بعد از باران، با عبور یک موتور سیکلت، تصویر قشنگی از زندگی را ایجاد می کند. سانسور یک شعار، تصویر ایجاد می کند؛ معنا می دهد. انگیزه خلق یک اثر از لایه لایه های این عناصر مفهومی متفاوت و جذاب از دیوارها را تداعی می کند.

خانه هنرمندان ایران

چهارمین کارنمای پژوهشی اعضای زیر ۴۰ سال انجمن هنرمندان نقاش ایران در خانه هنرمندان ایران برگزار شده است. در این کارنما ۳۶ هنرمند نقاش با ۱۹۶ اثر حضور دارند.

از هنرمندان حاضر در این دوره می‌توان به رضا صیاد صوفدوست، رضوان بوستانی، سهیلا شولی، مجتبی شفایی، مریم بیگمرادی، بهنوش کاظمی، پویا رضی، فاطمه معیدفر، مهناز جاوید، مونا میرجهانگیری، زهرا فریدونی، امیر سقراطی، گلناز عنبری عطار، سارا شهریاری‌راد و... اشاره کرد.

چهارمین کارنمای پژوهشی اعضای زیر ۴۰ سال انجمن هنرمندان نقاش ایران تا ۲۶ بهمن‌ماه ادامه دارد.

نمایشگاه آثار منتخب هنر انقلاب با عنوان «برای آزادی» در خانه هنرمندان ایران افتتاح شده است. در این نمایشگاه بیش از ۶۰ اثر نقاشی ماندگار سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است.

در این نمایشگاه، آثار هنرمندانی مانند ابوالفضل عالی، حسین خسروجردی، حبیب‌الله صادقی، مصطفی گودرزی، کوروش شیشه‌گران، غلامعلی طاهری، مرتضی ممیز، عباس سارنج، علی وزیریان، مصطفی ندرلو، حجت‌الله شکیبا، هانیبال الخاص، سیروس مقدم، ایرج اسکندری، حمید قدیریان، ناصر پلنگی، حمید شریفی، مرتضی اسدی، محمد خزایی، اسماعیل شیشه‌گران، محمدعلی رجبی، مرتضی کاتوزیان، صدیقه سلمان، محمدعلی ترقی‌جاه و احمد آقاقلی‌زاده در معرض دید قرار گرفته است.

علاقه‌مندان برای حضور در نمایشگاه «برای آزادی (آثار منتخب هنر انقلاب)» می‌توانند تا ۲۲ بهمن‌ماه به خانه هنرمندان مراجعه کنند.

گالری ویستا

نمایشگاهی در قالب مجسمه-چاپ دستی و کلاژ از 22 بهن در گالری ویستا برگزار می شود.

در این مجوعه آثاری از ثمیلا امیرابراهیمی وجود دارد که حاوی مروری بر دو دوره کار چاپ دستی و مجسمه های چوبی است

گفتنی است این نمایشگاه تا 15 اسفند برقرار است و همزمان، کتابی از این مجموعه کارها تحت عنوان «باستانی‌ها» با پیشگفتار هنریک مجنونیان رونمایی خواهد شد.

برج میلاد

گروهی از طراحان گرافیک در حاشیه جشنواره فیلم فجر و در ستایش جان‌فشانی آتش‌نشانان در حادثه پلاسکو، نمایشگاهی از پوسترهای مرتبط با این موضوع را با عنوان «آتش‌نشان فداکار» برپا کرده‌اند. در این نمایشگاه ۶۰ پوستر از آثار برتر هنرمندان گرافیست کشور در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار گرفته است.

نمایشگاه پوستر «آتش‌نشان فداکار» از ۲۰ تا ۲۶ بهمن‌ماه از ساعت ۱۰ تا ۲۲ در مرکز همایش‌های برج میلاد که اکنون به‌عنوان سینمای اهالی رسانه و منتقدان و هنرمندان جشنواره فیلم فجر است، میزبان علاقه‌مندان است.

نگارخانه الهه
نگارخانه الهه نمایشگاهی از نقاشی های یک هنرمند را از جمعه 22 بهمن تا 2 اسفند برپا می کند
.

شهره قنبری هنرمند این مجموعه است که درخصوص کارهایش نوشته: جموعه حاضر با نام "حاجی فیروز" نگاهی سمبولیک به یک پرسوناژ قدیمی ایرانی دارد.

حاجی فیروز در آتشکده ها نگهبانی و محافظت از آتش را بر عهده داشت تا این عنصر اصلی طبیعت همچنان پا برجا بماند و خاموش نشود .همچنین سیاهی صورتش حکایت از دود آتشی بود که از آن نگهبانی میکرد .

به روایت آیین میتراییسم سرخی پوشش اش آتش را تداعی میکند .

قبل از سال نو حاجی فیروز با آمدنش به کوچه و خیابان ها همراه با رقص و شعرخوانی علاوه بر ایجاد شور و هیجان با چهره سیاهش پیام آور پایان زمستان وتاریکی ها و شروع سال نو ,رویش زندگی و باروری بود .

آیا در این عصر و زمان همچنان پیام و دعوت او شنیدنی و نوید بخش است یا در غوغای فناوری و پیچیدگی های زندگی معاصر کمرنگ و محو شده است؟

گالری نقش جهان

نمایشگاه گروهی نقاشی «خط سبز ۲» با موضوع «آیین‌ها و سنت‌های نوروزی» (عیدانه) ۲۲ بهمن‌ماه افتتاح می‌شود. این نمایشگاه با قرار دادن هنرمندان جوان در کنار اساتید، قصد دارد فاصله را کم کند و به جوانان نیز فرصت دهد جایگاه هنری خود را بالاتر ببرند. در این نمایشگاه حدود ۴۰ اثر با تکنیک و سبک‌های مختلف ارائه شده که قیمت آن‌ها بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است.

نمایشگاه گروهی نقاشی «خط سبز ۲» جمعه ۲۲ بهمن از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری «نقش جهان» به نشانی نیاوران، کوچه همایونفر، کوچه سعدی، کوچه حافظ، خیابان محمودی۲، شماره ۹ افتتاح می‌شود و تا ۲۷ بهمن از ساعت ۱۶ تا ۱۹ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. گالری شنبه‌ها تعطیل است.

گالری خاک

نمایشگاهی از اردشیر رستمی از 22 بهمن تا 29 ام این ماه در گالری خاک برگزار می شود.

در این نمایشگاه آثاری در قالب نقاشی و تصویرسازی وجود دارد که با عنوان دیدار به نمایش گذاشته می شود.

گالری سیحون

آثار ۵۵ هنرمند معاصر به‌مناسبت پنجاهمین سالگرد فعالیت گالری «سیحون» به‌نمایش گذاشته شده است. این هنرمندان کسانی هستند که در ابتدای تاسیس گالری در این محل نمایشگاه انفرادی داشته‌اند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن آثار هر روز از ساعت ۱۱ تا ۱۹ به گالری سیحون واقع در خیابان وزراء، کوچه چهارم، شماره ۱۱ و گالری سیحون ۲ به نشانی مقدس اردبیلی، خیابان کیهان، کوچه سینایی، شماره ۲۴ مراجعه کنند. نمایشگاه تا ۲۱ بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت. گالری روزهای دوشنبه و جمعه‌ها (به‌جز افتتاحیه‌ها) تعطیل است.

گالری دید

نمایشگاهی با عنوان صلح با شاهنامه از 22 بهمن در گالری دید برگزار می شود.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با اجرای شاهنامه‌خوانی توسط نقالان نوجوان مهدیس و مهبد کرمی‌پور، محمدامین نخعی

به همراه گروهی موسیقی مانا به رهبری هادی فدایی برگزار میشود.

برای بازدید از این مجموعه نقاشی تا 28 بهمن فرصت باقی است.

گالری های جرجانی، گلستان، آیریک، نگر، ثالث، مهروا و ... نیز میزبان نمایشگاه ها و هنرمندان تازه ای شده اند.

فرهنگسرای نیاوران

بخش بین‌الملل و مفاخر نهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در فرهنگسرای نیاوران گشایش یافته است.

در این بخش از نمایشگاه جشنواره نهم، آثاری از علی قلم‌سیاه، علی‌اصغر تجویدی، ابوالفضل همتی آهویی، احمد عربانی، مجتبی ملک‌زاده و مسعود نجابتی در کنار ویدئوآرت‌های اسپانیا و آثاری از مکزیک به‌نمایش درآمده است.

بخش بین‌الملل و مفاخر نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تا ۳۰ بهمن‌ماه در فرهنگسرای نیاوران برپاست.

گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران در نمایشگاهی با عنوان «چه دانم‌های بسیار» میزبان آثار منتخب نقاشی‌خط فاطمه حسنی است که این آثار برای اولین‌بار به‌نمایش درمی‌آیند. این آثار که به‌صورت نقاشی‌خط اکریلیک و ترکیب مواد رنگ روغن هستند، آثاری انتزاعی با دستمایه هنر مدرن به‌شمار می‌روند.

این نمایشگاه تا ۲۳ بهمن‌ماه در فرهنگسرای نیاوران برپا خواهد بود. ساعت بازدید برای علاقه‌مندان از ١٠ تا ۲۰ در ایام هفته و جمعه‌ها از ساعت ١٤ تا ٢۰ است.

گالری فردا
گالری فردا از جمله مجموعه هایی است که از جمعه نمایشگاهی را با عنوان شکاف ماضی، تا 28 بهمن ماه برگزار می کند
.

در این نمایشگاه آثاری از لیلی حفیظی راد وجود دارد که وی در خصوص آن ها نوشته است: آنچه بيش از همه بناها و ساختارهاي كالبدي را با مفاهيمي ژرف تر درمي آميزد، ارتباط انسان با مکان و توصيف او از حس مکان است. ماهيت آدمي به گونه ي غير قابل انکاري با مکان پيوند خورده است و مي‌توان گفت انسان به واسطه ادارک حسي در مکان و از مکان "خود" را تجربه مي‌کند. انسان بوسيله ي بدن خود با محيط مواجه مي‌شود؛ پاهايش طول كريدورها و عرض اتاق ها را اندازه مي‌گيرند... او خود را در مكان تجربه مي‌کند و مكان از طريق تجاربِ متراكم انسان بار ديگر جان مي گيرد.

شهر کتاب فرشته

نمایشگاه گروهی «ادراک» با محوریت هنرهای تجسمی و نقاشی افتتاح شده است. مجموعه «ادراک» شامل آثار ۱۴ هنرمند جوان در زمینه هنرهای تجسمی و نقاشی است که گرد هم آمده تا با دست و قلم‌شان، پلی بزنند میان ادراک و نگاه تا مفاهیم رنگ و بوی عینیت بگیرند.

این مجموعه آثاری از علیرضا آدم بکان، شهریار احمدی، امیرمسعود اخوان جم، گلی توکلی، وحید چمانی، الهه حیدری، علی ذاکری، حامد رشتیان، حامد صدرارحامی، محسن فولادپور، نیلوفر قادری نژاد، کوروش گلناری، احمد مرشدلو، دانا نهداران، لیلا ویسمه و شیدا یزدی را در خود جا داده است.

این نمایشگاه تا ۱۵ اسفندماه هر روز از ساعت ۱۲ تا ۲۰ در گالری شهر کتاب فرشته به نشانی خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل صدر، شماره ۱۶۷۱ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

نگارخانه لاله

نمایشگاهی از آثار عکاسان رسانه پایگاه عکس چیلیک با عنوان «عکس‌نوشت» در نگارخانه لاله گشایش یافته است. ۲۷ عکاس با نزدیک به ۱۰۰ قطعه عکس و متن با آثاری در اندازه‌های ۵۰ در ۷۰ و ۳۰ در ۴۰ سانتی‌متر در نمایشگاه یادشده حضور دارند.

علاقه‌مندان می‌توانند تا پایان روز چهارشنبه، ۲۴ بهمن‌ماه هر روز به‌جز روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۹ از این نمایشگاه دیدن کنند. نگارخانه لاله در تهران، خیابان فاطمی، ضلع شمالی بوستان لاله، روبه‌روی پارکینگ طبقاتی واقع شده است.

آرت سنتر

رضا کیانیان سومین نمایشگاه عکس انفرادی خود را با نام «دچار آبی بیکران» برپا کرده است. نام این نمایشگاه برگرفته از شعر «مسافر» سهراب سپهری است و در آن ۱۲ عکس از مرداب انزلی و ۱۲ عکس از کهکشان بر دیوار گالری آرت‌سنتر قرار گرفته است.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا ۲۵ بهمن‌ماه هر روز از ساعت ۱۲ تا ۲۰ به آرت‌سنتر باغ واقع در خیابان اندرزگو، سلیمی شمالی، شماره ۱۴۵، باغ انجمن خوش‌نویسان مراجعه کنند.

گالری ایوان

مجموعه‌ای از جدیدترین آثار بیتا وکیلی در نمایشگاه «عبور باید کرد» به‌نمایش درآمده است. این مجموعه شامل آثاری از این هنرمند است که در ادامه آثار قبلی او و با توجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی جهان امروز خلق شده‌اند. «عبور باید کرد» شامل ۱۲ تابلو با تکنیک ترکیب مواد روی بوم است.

گالری «ایوان» مانند نمایشگاه‌های گذشته، درصد متعلق به خود از محل فروش این آثار را به یکی از خیریه‌های معتبر اهدا خواهد کرد.

نمایشگاه «عبور باید کرد» تا ۲۲ بهمن‌ماه هر روز (به‌جز شنبه‌ها) از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری «ایوان» به نشانی الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره ۱ میزبان علاقه‌مندان است.

موزه امام علی (ع)

نمایشگاه دومین مسابقه عکاسی «خانه‌های روستایی» افتتاح شده است. این مسابقه با حضور ۱۳۱۲ نفر و ۵۲۷۸ اثر به مرحله داوری رسید که از این تعداد، ۱۲۲ اثر در محورهای ذکرشده به نمایشگاه راه یافتند.

بخش ویژه نمایشگاه نیز شامل ۲۸ اثر از استادان و هنرمندان مهمان است که با توجه به محورهای مسابقه و فضای کلی نمایشگاه، با انتخاب خود هنرمندان صاحب اثر، در نمایشگاه به‌نمایش گذاشته شده است.

این نمایشگاه تا ۲۱ بهمن در موزه امام علی (ع) واقع در خیابان ولیعصر، بلوار اسفندیار برپاست.

برچسب ها: دیباچه ، گالری ، نگارخانه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
عضو تیم ملی تنیس روی میز ایران به دیباچه پاسخ داد:

تنیس روی میز ایران چه زمانی در المپیک تاریخ ساز می شود؟

۲۰:۵۲  -  ۲۵ تير ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با شیوا ایوبی بازیگر نمایش «دریاکنار»

بیشترین شاخصه ی " دریاکنار" توجه به خانواده و ارزش نهادن به این بستر تربیتی است

۱۷:۲۰  -  ۲۳ تير ۱۴۰۳
ملی پوش ریکرو ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

حضور در المپیک رویای هر ورزشکاری است/مطمئن بودم سهمیه می‌گیرم

۱۷:۵۶  -  ۲۱ تير ۱۴۰۳
پربازدیدها
آخرین اخبار