پنجشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۳  |  Thursday, 18 July 2024

دیباچه

کد خبر: ۴۱۷۱۲
تاریخ انتشار : ۴۳ : ۰۸ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۵
در گفتگو با دیباچه
رسول کاهانی کارگردان نمایش«اسکورسیزی» با اثری متفاوت در جشنواره تئاتر فجر اجرا می رود و تماشاگر را در جریان روند تولید یک فیلم کوتاه قرار می دهد.

نمایش «اسکورسیزی» یکی از آثار شرکت کننده در سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر است که قرار است در بخش مسابقه تئاتر جوان و مرور تئاتر ایران در سال 95 به روی صحنه برود.

رسول کاهانی: بازیگرانم روی صحنه فیلم می سازند!/ سالن سمندریان برای اجرایم مناسب تر بود

رسول کاهانی کارگردان این نمایش درباره قصه و ویژگی های اثرش به خبرنگار تئاتر پایگاه خبری دیباچه گفت: نمایشم درباره یک گروه فیلم ساز جوان است که عوامل تولید و بازیگران آن با نام اصلی خود در نمایش حضور دارند و مخاطب در طول اجرا روند ساخت یک فیلم کوتاه را با همه جزئیات از زوایای مختلف می بیند؛ که البته نامش را قصه نمی گذارم، بلکه آنرا مجموعه ای از اتفاق ها و رویدادهایی می دانم که به متفاوت بودن نمایش می انجامد و همین برایم مهم است.

کاهانی در ادامه گفت: نمایش «اسکورسیزی» ایده ای بود که در طول تمرینات رشد کرد و شکل گرفت که البته برای اجرا در جشنواره فجر تغییراتی در آن ایجاد کرده ایم تا آنجا که مخاطبی که پیش تر نمایش را دیده تفاوت ها را احساس می کند.

کاهانی که از تصویرآنلاین در نمایشش استفاده کرده درباره استفاده از تکنیک در تئاتر گفت: درست است که تکنیک بخشی از تئاتر امروز است اما نکته مهم این است که درست و به موقع از آن استفاده کنیم و همه عناصر را در خدمت متن و مضمون آن به کار گیریم. بی شک می توان تماشاچی را با یک صندلی و یک بازیگر نود دقیقه پای نمایش نشاند بی آنکه از تکنیک و ابزار خاصی استفاده کنیم؛ و اتفاقأ همین نمایش اثر قابل قبولی می شود اگر همه چیز در خدمت متن باشد.

کاهانی درباره کیفیت جشنواره تئاتر فجر امسال گفت: به دلیل تمرینات نمایش خودم هنوز موفق به دیدن اثری نشده ام، اما تصورم این است که امسال آثار متفاوتی در جشنواره حضور دارند و از لحاظ سبک و سیاق تنوع بیشتری وجود دارد.

کاهانی در توضیحات بیشتر گفت: همین که سعید اسدی برای دومین سال متوالی دبیر جشنواره است یعنی اتفاق های خوبی در راه است زیرا او می تواند در زمانی تعیین شده برنامه هایش را عملی کند و به اهدافش جامه عمل بپوشاند.

این کارگردان، در پاسخ به این سوال که چقدر به اجراهای برون مرزی فکر می کند گفت: اجرای برون مرزی یک ایده آل است و من نیز به ایده آل ها فکر می کنم؛ حال اینکه این اتفاق به وقوع بپیوندد یا خیر، به شرایط و سلیقه ها بستگی دارد.

کاهانی در پایان گفت: با توجه به نوع اجرای نمایشم، مایل بودم آن را در سالن استاد سمندریان واقع در مجموعه ایرانشهر به روی صحنه ببرم و درخواستش را به مسئولان جشنواره داده بودم که به دلیل تعدد آثار، مورد موافقت قرار نگرفت و در نهایت سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر را به ما دادند.

نمایش «اسکورسیزی» روز سه شنبه پنجم بهمن ماه در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه می رود و در دو سانس 17:30 و 19:30 اجرا می شود. این نمایش که بازیگرانی چون خاطره حاتمی، عطا عمرانی، کوروش شاهونه در آن بازی می کنند قرار است در بخش مسابقه تئاتر جوان سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به روی صحنه برود


نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفتگو دیباچه با شیوا ایوبی بازیگر نمایش «دریاکنار»

بیشترین شاخصه ی " دریاکنار" توجه به خانواده و ارزش نهادن به این بستر تربیتی است

۱۷:۲۰  -  ۲۳ تير ۱۴۰۳
ملی پوش ریکرو ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

حضور در المپیک رویای هر ورزشکاری است/مطمئن بودم سهمیه می‌گیرم

۱۷:۵۶  -  ۲۱ تير ۱۴۰۳
کارگردان مجموعه "فراری " در گفتگو با دیباچه مطرح کرد؛

مایل نیستم رسانه ها و بویژه صدا و سیما عنوانی را به سریال « فراری » نسبت دهند!

۱۲:۵۷  -  ۱۳ تير ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با نگین صدری زاده، از پژوهشگران و نویسندگان موفق و پرکار عرصه کودک و نوجوان

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، طرح توسعه زبان و ادبیات فارسی را در سطح ملی برگزار می‌کند/ کتاب گلستان سعدی به شیوه آسان خوانی برای کودکان عرضه می‌شود

۱۸:۳۶  -  ۲۱ تير ۱۴۰۳
عضو تیم ملی تکواندو در گفت وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

هرگز قول مدال ندادم و اینبار هم هیچ تضمینی نیست!

۲۳:۳۴  -  ۱۶ تير ۱۴۰۳
پربازدیدها
آخرین اخبار