شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹  |  Saturday, 30 May 2020

دیباچه

کد خبر: ۴۰۵۴۸
تاریخ انتشار : ۱۴ : ۱۰ - ۱۷ آذر ۱۳۹۵
نگاهی به مسابقات تلویزیونی
در سال های دهه هفتاد و اوایل هشتاد برخی مسابقات تلویزیونی به یُمن فراگیر نبودن رسانه های دیگر، توانستند دربین مخاطبان نفوذ خوبی پیدا کنند.
به گزارش رادیو و تلویزیون دیباچه، مسابقات تلویزیونی که یکی از بخش های ثابت شبکه های مختلف تلویزیونی در سراسر دنیا می باشد، در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هم در برهه های مختلف و با موضوعات،قالب و مخاطبین در سنین مختلف مسابقات مختلفی تهیه و پخش شده است که بعضا موفق و عمدتا ناموفق بوده است.

پایان دوران مسابقات تلویزیونی در سیما!

در سال های دهه هفتاد و اوایل هشتاد برخی مسابقات تلویزیونی به یمن فراگیر نبودن رسانه های دیگر، توانستند دربین مخاطبان نفوذ خوبی پیدا کنند و حتی به عنوان پربیننده ترین برنامه های سیما در زمان خود مبدل شوند به طوری که مانند سریال های پربیننده، مخاطبان را در زمان پخش به جلوی تلویزیون بکشانند.

«مسابقه هفته»، «مسابقه بزرگ»، «تلاش»، «رازسیب» برخی از مسابقاتی بودند که در زمان خود توانستند بسیار دیده شوند و اثر گذاری زیادی داشته باشند، اجرای جذاب مجری، آیتم های متنوع و جدید، جوایز قابل توجه و ندیدن مسابقات تلویزیون های خارجی توسط مخاطب ایرانی، همگی باعث موفقیت قابل توجه این برنامه ها شد.

اما در سال های گذشته انگار مسابقات تلویزیونی در رسانه ملی آن طور که باید دیده نمی شود، علت این موضوع را از چند زاویه می توان بررسی نمود. اولویت نداشتن مسابقات جذاب برای مدیران تلویزیون، هدف درست نداشتن این برنامه ها که مشخص نیست برای سرگرمی مخاطب است یا صرفا تبلیغ اسپانسر، رواج و تماشای مسابقات تلویزیونی خارجی توسط بینندگان ایرانی، کپی برداری دست چندم از نمونه های خارجی دربرنامه های داخلی، نبود اسپانسر و عدم اهدای جوایز وسوسه انگیز و بسیاری دلایل دیگر میتوانند از علل ناکامی این قالب برنامه ها باشند.

به هرحال با گسترش رسانه های مختلف و دردسترس بودن انواع برنامه های جذاب برای مخاطب، شاید وقت آن فرا رسیده تا برنامه سازان رسانه ی ملی یا به تولید مسابقاتی جذاب اقدام کنند یا در حرکتی قابل درک و معقول همین تعداد مسابقات بی مزه و دم دستی که عمدتا به صورت تلفنی و بیشتر با هدف پر کردن زمان پرت آنتن می باشد، را تعطیل کنند تا بودجه ی این برنامه ها به سمت دیگری تزریق شود.


میلادنجفی
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
وقتی خوانندگان ما هم مثل سایر خوانندگان کشورها به احترام کادر درمانی می خوانند

ویدئو | اجرای قطعه زیبای « امیدواران » توسط علیرضا عصار همراه با پیانونوازی این خواننده

۱۳:۰۵  -  ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹
استاد دانشگاه گلاسکو در گفتگو با دیباچه مطرح کرد:

کیارستمی غول سینمای جهان است! | از فیلمهای ایرانی برای تدریس در دانشگاه گلاسگو استفاده می کنم

۱۱:۰۲  -  ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹
وقتی انزوا خلاقیت را شکوفا می کند

نگاهی به ده شاهکار هنری که در قرنطینه خلق شدند!

۱۸:۰۶  -  ۲۲ فروردين ۱۳۹۹
فیلم | گفتگو ویژه برنامه «مدیا» با فاطمه مسعودی فر بازیگر فیلم دلهره آور «پوست»

بازیگر ۲۳ ساله‌ای که با گریم سنگین، نقش زن ۳۶ ساله را بازی کرد | خاطره یک اتفاق عجیب و واقعی برای خانم بازیگر توسط یک زن فالگیر

۱۶:۴۱  -  ۲۰ اسفند ۱۳۹۸
یک اتفاق تلخ بین دو بازیگر | جدال لفظی بین هانیه توسلی و امین زندگانی به چه قیمت؟

توسلی : مسخره بازی کافیه |زندگانی : به توصیه خانم توسلی شاد نباشید!

۱۶:۳۶  -  ۱۹ اسفند ۱۳۹۸
رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم :

این یک باور غلط است که شُرب الکل می­تواند در پیشگیری از بیماری کرونا موثر باشد!!

۱۴:۲۰  -  ۱۹ اسفند ۱۳۹۸
سپند امیرسلیمانی در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد :

شبکه نمایش خانگی به مسائل سطحی، مثل روابط دختر و پسر جوان محدود شده است!

۱۰:۴۶  -  ۱۹ اسفند ۱۳۹۸