دوشنبه ۰۷ فروردين ۱۴۰۲  |  Monday, 27 March 2023

دیباچه

کد خبر: ۴۰۰۴۳
تاریخ انتشار : ۴۶ : ۱۲ - ۱۹ آبان ۱۳۹۵
مصاحبه اختصاصی دیباچه با مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت:مدیریت دوره من میراث دار حدود70 فیلم سینمایی است که متاسفانه در سال های گذشته سفارش داده شده و از فیلمسازان با عجله خواسته می شده است که تولید داشته باشند و تا امروز بیشتر آنها رنگ اکران ندیده است.

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در گفت‌وگو با خبرنگارسینمایی دیباچه در خصوص شایعات منبی بر جایگزینی‌اش با حجت‌الله ایوبی، سیاست‌های تولیدی فارابی،حجم انبوه فیلم‌های اکران نشده و عدم تحت‌الشعاع قرار گرفتن فعالیت فارابی در زیر سایه اوج و حوزه هنری به صحبت پرداخت.

دیباچه-علیرضا تابش

جایگزینی من در سازمان سینمایی بی‌اساس بود

از ماجرای جایگزینی شما در سازمان سینمایی به جای آقای ایوبی و هم چنین علت حضورهمزمان شما با ایشان در نمایشگاه بفرمائید.

همانطور که قبلا هم به دیگر رسانه ها گفتم این شایعات تماما بی پایه و اساس است و بی اخلاقی بود که متاسفانه توسط برخی رسانه ها صورت گرفت و من از این اتفاقات و حواشی تعجب کردم، هم چنین حضور هم زمان من و آقای ایوبی در نمایشگاه هم اتفاق عجیبی نیست زیرا من یک بار هم جمعه به نمایشگاه آمده بودم و سال گذشته هم مثل الان با آقای ایوبی به بازدید از نمایشگاه مطبوعات آمدیم.

*درحوزه دفاع مقدس و کودک ونوجوان فعال خواهیم بود

در مورد پروژه‌های آینده فارابی توضیح بدهید و تمرکز شما بر کدام موضوعات خواهد بود؟

در حوزه حمایت از برخی آثار مربوط به دفاع مقدس و تولیدات استراتژیک، کودک و نوجوان و موضوعات دینی حمایت های خوبی را داریم که از جمله میتوان به خانم منیر قیدی که فیلمی را با ایشان مشارکت کردیم و چند روز پیش هم من این اثر را دیدم و به نظرم بسیار قابل قبول بود و این موضوع خوبی هست که یک بانوی فیلمساز اولین اثر خود را در حوزه دفاع مقدس تولید کرده است بعد از آن فیلم آقای باشه آهنگر است که قراردادی است بین ما، موسسه تصویر شهر و حوزه هنری که با موضوع دفاع مقدس است و همانطور که قبلا عرض کردم آثار دیگری از جمله پروژه خانم قیدی هم هست که انشالله به جشنواره فیلم فجر ارسال خواهد شد. در حوزه انیمیشن اقدامات خوبی انجام دادیم که به احیای سینمای کودک و نوجوان منجر شد و تا این لحظه ما از 12 اثر حمایت کردیم و روی هم رفته به 37 اثر وام اعطا کردیم و دو حدود 8 فیلم هم مشارکت کردیم.

*در بررسی کیفیت فیلمنامه‌ها سخت گیر هستیم

درباره استراتژی تولید فارابی درسال آینده به لحاظ کمی و کیفی توضیح دهید.

با همین تعداد حمایتی که به لحاظ کمی صورت گرفته بیشترین توجه ما به فیلم نامه است، و در شوراهای تخصصی در زمینه بررسی فیلم نامه بیشترین سخت گیری را داشته ایم و همین سیاست در آینده هم ادامه خواهد داشت و حمایت از فیلم سازان جوان و هم چنین ارتقای کیفیت سینمای کودک در بحث اکران آثار و جشنواره های آن توجه زیادی خواهیم داشت. مدیریت دوره من میراث دار حدود70 فیلم سینمایی است که متاسفانه در سال های گذشته سفارش داده شده و از فیلمسازان با عجله خواسته می شده است که تولید داشته باشند و تا امروز بیشتر آنها رنگ اکران ندیده است، ولی ما با تدبیری که داشته ایم توانستیم برخی ازآنها را به اکران برسانیم و چند اثر دیگر هم درزمان مناسب اکران خواهد شد و مابقی به صدا و سیما و شبکه نمایش خانگی می رود. آمارها نشان می دهد که در دوران مدیریت ما کمیت تولید بیشتر شده است ولی این به معنای غفلت از کیفیت نیست و ما به جای اینکه به برخی از معدود آثار بودجه های گزاف بدهیم آن را به تعداد بیشتری از فیلمنامه ها با همان معیار تقسیم کرده ایم و البته همچنان این توزیع عادلانه حمایت منوط به کیفیت مطلوب فیلمنامه است.

*رویکرد چابک سازی و به روزشدن داریم

درباره فعالیت های برخی مجموعه ها مثل اوج و حوزه هنری و اینکه فارابی تحت الشعاع آنها قرار گرفته چه نظری دارید؟

من این موضوع که فارابی در مقابل فعالیت های اوج و حوزه هنری به حاشیه رفته است را اصلا قبول ندارم و آنها هم استراتژی های خود را دارند و بنیاد سینمایی فارابی هم دراین دوسال با رویکردهای جدید که اعمال کرده است به فکراین هست که با چابک سازی و نگاه به آینده سینما متناسب با ماموریت ها و اهداف بنیاد سینمایی فارابی، چابکی و به روز شدن در این بنیاد هرچه بیشتر صورت پذیرد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
یوسف کرمی، در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

برای پس گرفتن قهرمانی جهان باید صبور باشیم/ تکواندو در کشور پاکستان خیلی غریب است

۱۶:۲۴  -  ۰۴ فروردين ۱۴۰۲
فدراسیون فوتبال با چه ملاکی به « قلعه نویی » رضایت داد؟

امیر قلعه نویی سرمربی تیم ملی ایران شد / اختلاف بر سر مدت و مبلغ قرارداد مانع از نشستن سانچز روی نیمکت تیم ملی شد!

۱۲:۱۵  -  ۲۱ اسفند ۱۴۰۱
با مشخص شدن مجریان ویژه برنامه های سال تحویل شبکه های سیما؛

پروژه حذف احسان علیخانی، علی ضیا و دیگر چهره‌های سرشناس حوزه اجرا در صداوسیما جدی‌تر شد؟

۱۲:۵۱  -  ۲۱ اسفند ۱۴۰۱
رهبر انقلاب در حاشیه مراسم روز درختکاری مطرح کردند + فیلم

مسئولین مسمومیت دانش‌آموزان را با جدیت دنبال کنند/ این جنایت بزرگی است/عوامل این جنایت به اشد مجازات برسند

۱۲:۰۱  -  ۱۵ اسفند ۱۴۰۱