دوشنبه ۰۷ فروردين ۱۴۰۲  |  Monday, 27 March 2023

دیباچه

کد خبر: ۲۸۷۷۰
تاریخ انتشار : ۰۱ : ۱۰ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۵
دیباچه:مراسم بزرگداشت روز ملی سینمای ایران با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، مدیران فرهنگی و اهالی سینما (۲۱ شهریورماه) در موزه سینما برگزار شد.به گزارش خبرنگار سینمایی دیباچه؛در ابتدای این مراسم که اجرای آن را احسان کرمی بر عهده داشتبسیار صحنه زیبایی است ، پس از خوشامدگویی و پخش کلیپ درگذشتگان سینما طی یک سال گذشته، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی گفت: در آستانه اعیاد مختلف هستیم، ببخشید که از جای بالا با شما صحبت می کنم و از اینکه از بالا صحبت می کنم عذر می خواهم ولی بسیار صحنه زیبا، امیدبخش و امیدآفرینی است، دیدن چهره های فرهنگ و هنر و به خصوص سینمای ایران.

وی ادامه داد: در روز ملی سینما و در آستانه عید قربان و عید غدیر هستیم؛ این اعیاد را به شما تبریک می گویم. به یاد داریم که سال گذشته بعد از آن حادثه تلخ همراه با سینماگران جمع شدیم، تسلیت گفتیم، اندوه خود را اعلام کردیم که سینماگران جواب این ددمنشی ها را خواهند داد. موفقیت های شما سینماگران در سال گذشته نام ایران و مردم را بلندآوازه کرد و دیدید و دیدم رقبایمان را و خواندید و خواندیم مقاله هایی را که در عربستان نوشتند و گفتند که شهاب حسینی و شهاب های ایران خطرهای بزرگی هستند.

57350054

رئیس سازمان سینمایی افزود: خوشحالیم که در سال رونق سینما روز سینما را جشن می گیریم. خوشحالیم که مردم به شما و سینما انرژی مثبت دادند. ما به عنوان سینمای ایران مفتخریم اعلام کنیم که هویت دینی و ایرانی ما در دست همین کسانی است که دور این میزها نشسته اند.

وی اظهار کرد: اگر ما با هژه مونی آمریکا مخالف هستیم که هستیم و آنها در تمامی عرصه ها توانسته اند هژه مونی خود را برقرار کنند اما سینما گران ایرانی توانستند مرزهای امریکا را به عقب برانند. در جهانی که تمام کشورها با سینمای هالیود فتح شده سینماگران ایرانی فیلم هایی می سازند که پیر و جوان ساعت ها صف می کشند تا آثار هنرمندان ایرانی را ببینند.

ایوبی ضمن بیان اینکه امروز روز هویت ما است، گفت: خوشحالیم ملتی متمدن و با فرهنگ امسال یکصد و شانزدهمین سال سینمای خود را  جشن می گیرد. ملتی که با گرفتاری های فراوان می آفرینند و خلق می کنند.

وی ادامه داد: دست مریزاد و خسته نباشید می گویم به سینماگرانی که تلاش می کنند سینمای ایران روزهای خوبی را بگذراند. سینمای ایران حرکت کرده و با سرعت و پرشتاب به حرکت خود ادامه می دهد. قول می دهم دهه نود جزو دهه های باشکوه سینمای ایران باشد.

معاون وزیر و فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: امسال سینمای ایران  مصیبت های بزرگی را دید. جای بزرگان و پیشکسوتانی که از کنار ما رفتند خالی است اما نگاه و راهشان در بین ما هست.

وی در ادامه از هنرمندان سایر رشته ها که به دعوت سازمان سینمایی در این مراسم حضر یافتند تشکر کرد و گفت: امیدوارم همه دستگاه هایی که به ما کمک کردند به کمک های خود ادامه دهند.

ایوبی همچنین از مدیران و همکاران سازمان سینمایی و همچنین برگزارکنندگان جشن خانه سینما که از علیرضا رضاداد در مراسم بزرگداشت های این جشن تجلیل کردند سپاسگزاری کرد و اظهار امیدواری کرد این روند ادامه داشته باشد.

وی در پایان بیان کرد: روزها و ماه های خوب در انتظار سینمای ایران است. نهضت تولید در سینمای کا ادامه دارد، امروز روز هویت ما است.

57350097

به گزارش خبرنگار دیباچه؛در ادامه مراسم بعد از تشکر های ایوبی از سینماگران و هنرمندان جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت سینمای ایران در سخنانی کوتاه گفت:امشب در اینجا بی نهایت گورد آفرید داریم.
در ادامه استاد مشایخی شعری از حافظ خواند و ویدئو مپ به نمایش در آمد. سپس نوبت به اجرای شهرام ناظری و اجرای وی رسید که پیش از اجرایش از این که در جمع هنرمندان و سینماگران حضور پیدا کرده است ابراز خرسندی کرد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آخرین سخنران این مراسم بود. علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در اواسط جشن به مراسم رسید بعد از اجرای شهرام ناظری طی سخنانی گفت:‌ ابتدا روز ملی سینما را به همه سینماگران تبریک می‌گویم و در قطعاتی که استاد شهرام ناظری اجرا کرد و فضای ما را با ترانه‌هایی که خواندند معطر کردند جای صحبت ما نیست.

وی در ادامه افزود: ادعایی نداریم که همه اهدافی را که در نظر داشتیم برآورده کردیم و به آنها رسیدیم اما احساس می‌کنم قدم‌های بلندی برداشته شده همانطور که در سطح کلان کشور 3 سال قبل در این دولت شاهد مانع‌های مختلفی من‌الجمله تحریم‌های همه جانبه بودیم همچنین جایگاه ایران در جهان خدشه‌دار شده بود و رقیبان ما در منطقه آرزو می‌کردند وضعیت ایران همچون عراق شود خوشبختانه با تلاش‌هایی که صورت گرفت اتفاقات خوبی رخ داد. تحریم‌ها برداشته شد و فشارهای زیادی از بین رفت امروز کشورهای منطقه به ایرانی نگاه می‌کنند که همچون یک جزیره دارای امنیت و آرامش است.

57350055

جنتی با اشاره به اینکه کشورهای منطقه نسبت به ایران غبطه می‌خوردند و با کینه و حسادت به ما نگاه می‌کنند، گفت: باید قدردان کسانی باشیم که این امنیت را برای ما به ارمغان آوردند موج تعطیلی‌ها، بی‌ارزش شدن پول ملی، موج مهاجرت و دلسردی و ناامیدی تا اندازه زیادی وجود داشت که البته متوقف شد. نسیم امید را می‌بینیم که وزیدن گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه عنوان کرد:‌ در عرصه فرهنگ علی‌رغم کارشکنی‌هایی که صورت می‌گیرد گام‌های بلندی نیز برداشته شده است و دیوار بلند بی‌اعتمادی را که بین دولت و هنرمندان بود به یاد دارید. سیاست‌های اختلاف و تفرقه‌افکنانه را به خاطر دارید، وقتی زیادی صرف شد تا این وحدت بین اهالی سینما و اهالی هنرمندان دوباره برقرار شد. امروز احساس می‌کنیم که شکافی بین دولت و هنرمندان وجود ندارد و مدیران ما در شادی‌ها و غم‌های شما شریک هستند.

وی در ادامه با اشاره به تحولات سینما در سال‌های اخیر گفت: در سینما تحولات زیادی رخ داده است. رونق سینما و آشتی مردم با سینما را شاهد بودیم. تشکیل گروه هنر و تجربه و همچنین مدرسه ملی سینما و حرکت پرشتاب به سمت سینمای دیجیتال و موج ساخت و ساز سینما به همراه فروش حیرت‌انگیز آثار سینمایی بخشی از موفقیت‌هایی است که می‌توان به آن اشاره کرد. همچنین باید بگویم در 6 ماه اول سال جاری فروش آثار سینمایی از مرز 100 میلیارد تومان فراتر رفته است. بخش خصوصی نیز وارد سینما شده و مطمئن باشید مشکل زیرساخت‌های سینما حل خواهد شد و بیش از 100 سالن سینما در بخش خصوصی در حال ساخت است.

جنتی ادامه داد: من می‌خواهم همه کسانی که ناراحت هستند از جمله ائمه جمعه، روحانیون و نمایندگان مجلس به عنوان فردی که همه عمر خود را در انقلاب گذاشته تأکید کنم و بگویم سینمای ایران با افتخار پرچم مقابله با تهاجم فرهنگی را بالا گرفته است. اگر سینماگران ما نبودند همه پرده‌های سینما را هالیوود فتح کرده بود اگر آنها نبودند جوانان ما مصرف‌کننده تولیدات آمریکایی بودند. امروز افتخارمی‌کنیم که مردم خودشان ماهواره‌های خود را خاموش می‌کنند و شب‌ها در جلوی سینما برای دیدن آثار ایرانی صف می‌کشند. باید قدر این سینما را بدانیم.

او اظهار کرد: بدانیم تیراژ فیلم‌های آمریکایی در شبکه نمایش خانگی کاهش یافته و آثار ایرانی در آن رونق پیدا کرده است. ما با افزایش 218 درصدی تیراژ فیلم‌های ایرانی در شبکه نمایش خانگی روبه‌رو بودیم این در حالی است که آثار خارجی 41 درصد کاهش داشته است. اینکه جوانان ما میل به دیدن آثار خارجی ندارند و آنها خود ماهواره‌ها را خاموش می‌کنند نیز می‌تواند از نکات مهم باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان صحبت‌هایش عنوان کرد: به فردی اجازه دخالت در ترکیب شورای پروانه نمایش و ساخت را نمی‌دهیم و وظیفه خود می‌دانیم از هنرمندان دفاع کنیم البته طبیعی است که فیلم‌هایی که از خط قرمز‌های واقعی و نه توهمی عبور کرده‌اند نیز حساب‌شان جدا است و دست شما سینماگران متعهد را می‌بوسم.

حاشیه‌های مراسم:

- شیوه حضور بازیگران پیشکسوت و به تعبیر سازمان سینمایی:«ریشه‌های سینمای ایران» بسیار جالب بود و با تشریفات کامل در مراسم حاضر می‌شدند.

- کلیپی از درگذشتگان سینمای ایران در یکسال گذشته در ابتدای مراسم پخش شد که به دلیل جا افتادن نام بهمن زرین‌پور؛ احسان کرمی با نام بردن از این کارگردان و بازیگر فقید سینمای ایران سعی در جبران این اشتباه داشت.

- اجرای ناظری‌ها(شهرام و حافظ) که سورپرایز رئیس سازمان سینمایی بود، از نقاط قوت مراسم محسوب می‌شد.

- حضور آقای بازیگر- عزت‌الله انتظامی- که با وجود بیماری و کمردرد شدید قادر به راه رفتن نبود باعث خوشحالی سینماگران شد بطوریکه همه اهالی سینما حتی رضا رویگری که با کمک همسرش می‌توانست راه برود به عزت سینمای ایران ادای احترام و او را بوسه باران کردند.

- از حدود یک ساعت قبل از شروع رسمی مراسم مردم در ورودی موزه سینما تجمع کرده و طبق معمول چنین مراسم‌هایی برای گرفتن عکس سلفی با بازیگران محبوب خود تلاش می‌کردند.

- شیوه برگزاری جشن از سوی سازمان سینمایی و همچنین نحوه میزبانی موزه سینما برای چنین مراسمی با توجه به حضور گسترده سینماگران و مسولین بسیار خوب بود.

- به نظر می‌رسد باید کم کم مهتاب کرامتی را در بحث های اجرایی مراسم‌های سینمایی دید، چرا که پس حضور در دوره گذشته جشنواره فیلم فجر به عنوان مشاور هنری، در مراسم جشن روز ملی سینما نیز در قامت هیات اجرایی تلاش زیادی داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
یوسف کرمی، در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

برای پس گرفتن قهرمانی جهان باید صبور باشیم/ تکواندو در کشور پاکستان خیلی غریب است

۱۶:۲۴  -  ۰۴ فروردين ۱۴۰۲
فدراسیون فوتبال با چه ملاکی به « قلعه نویی » رضایت داد؟

امیر قلعه نویی سرمربی تیم ملی ایران شد / اختلاف بر سر مدت و مبلغ قرارداد مانع از نشستن سانچز روی نیمکت تیم ملی شد!

۱۲:۱۵  -  ۲۱ اسفند ۱۴۰۱
با مشخص شدن مجریان ویژه برنامه های سال تحویل شبکه های سیما؛

پروژه حذف احسان علیخانی، علی ضیا و دیگر چهره‌های سرشناس حوزه اجرا در صداوسیما جدی‌تر شد؟

۱۲:۵۱  -  ۲۱ اسفند ۱۴۰۱
رهبر انقلاب در حاشیه مراسم روز درختکاری مطرح کردند + فیلم

مسئولین مسمومیت دانش‌آموزان را با جدیت دنبال کنند/ این جنایت بزرگی است/عوامل این جنایت به اشد مجازات برسند

۱۲:۰۱  -  ۱۵ اسفند ۱۴۰۱