يکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹  |  Sunday, 27 September 2020

دیباچه

کد خبر: ۲۷۴۹۴
تاریخ انتشار : ۴۶ : ۱۴ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۵
دیباچه: نشست خبری فقه وموسیقی  سه شنبه 16 شهریورماه با حضور دکتر پیروز ارجمند مدیر سابق دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجه السلام والمسلمین دکتر ابوالقاسم حسینی ژرفا مدرس ومحقق حوزه فقه در پژوهشگاه فرهنگ وهنر وارتباطات وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ساعت 17 برگزار خواهد شد.

photo_2016-09-05_13-14-39

پیروز ارجمند آهنگساز ومدرس دانشگاه  در خصوص برگزاری این نشست به خبرنگار موسیقی دیباچه گفت: نشست فقه وموسیقی به تبیین وبررسی موضوع غنا وموسیقی وهمچنین نقش آن در سیاست گذاری فرهنگی خواهد پرداخت.

وی در ادامه در خصوص موسیقی وغنا گفت:  غنا و موسیقی یکی از مباحث مطرح در حوزه فقه هستند .موسیقی از معدود هنرهایی است که در باب حلیت آن به طور مشخص در احادیث ، روایات وکلام خداوند رجوع می شود .تعابیر وتفاسیر مختلفی از موسیقی وغنا در دیدگاه علما وفقهای اسلام وجود دارد، ولی عموم این بزرگان به حرمت غنا وحلیت موسیقی غیر غنایی تاکید کرده اند.

مدیر سابق دفتر موسیقی در پایان خاطر نشان کرد: بعد از انقلاب اسلامی سیاست گذاری در عرصه موسیقی مبتنی بر تفسیر ونگاه ولی فقیه از موسیقی وغنا بوده است.فتاوای مهم وتاثیر گذار حضرت امام خمینی (ره) ومقام معظم رهبری در باب موسیقی وغنا مسیرپویایی ومشروعیت موسیقی هنری ومتعالی خصوصا موسیقی فاخر ملی ایران را هموار نموده است .

لازم به ذکر است که : با توجه به تخصص وتجربه ی سخنرانان این نشست خصوصا حضور پیروز ارجمند که سابقه ی موثر وقابل توجهی در پژوهش های جامعه شناختی موسیقی ایران ومدیریت در عرصه ی موسیقی دارد ، این نشست می تواند چشم اندازی واقع بینانه از برنامه ریزی وسیاست گذاری حوزه موسیقی مبتنی بر فقاهت ترسیم کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده