چهارشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳  |  Wednesday, 24 April 2024

دیباچه

کد خبر: ۲۶۴۲۶
تاریخ انتشار : ۴۰ : ۰۹ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۵
دیباچه: آیین معرفی کتاب «از نیمه خرداد» (طرحی از اندیشه و رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و سیاست در فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار شد.

به گزارش دیباچه، آیین معرفی کتاب «از نیمه خرداد» با حضور محمدجواد لاریجانی، حجت الاسلام علی ذوعلم، محمود صلاحی، علیرضا مختارپور قهرودی، حجت الاسلام محمود دعایی، امیر خوراکیان، حجت الاسلام حسن ناصری‌پور و جمعی از شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی امروز نهم شهریور در فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار شد.

دیباچه-رونمایی از کتاب از نیمه خرداد


ذوعلم: ولایت فقیه نقش پیش برنده جامعه را دارد

در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام علی ذوعلم، معاون آموزش و پژوهش موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی، گفت: خداوند توفیق زندگی در دوره‌ای را به ما داده که ولایت و راهبری انقلاب اسلامی در اختیار یک چهره عالم انقلابی مجاهد فی سبیل الله است و خداوند را به دلیل نعمت ولایت، شکر می کنیم.

وی با طرح این سوال که کتاب «از نیمه خرداد» چه نیازی را پاسخی می دهد، اظهار داشت: انتخاب عنوان «از نیمه خرداد» برای این کتاب چندین بُعد دارد. از یک سو می‌توانند از نیمه خرداد سال ۱۳۴۲ تلقی شود که بذر انقلاب اسلامی به ثمر نشست؛ چهره‌ای که در این کتاب معرفی می شود یکی از برجسته‌ترین رویش های ۱۵ خرداد ۴۲ است است که خودشان هم در شکل‌گیری آن حماسه نقش ایفا کردند. وجه دیگر نامگذاری این کتاب می‌تواند تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ باشد که بار گران مسئولیت رهبری به عهده زعیم حکیم ما امام خامنه‌ای قرار گرفت و اکنون ۲۷ سال است که نه فقط رهبری یک کشور بلکه رهبری یک انقلاب و جریان فکری سیاسی در مقابله سلطه‌گران را به عهده داشته‌اند.

معاون موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی با اشاره به اهداف تالیف این کتاب گفت: شخصی که کتاب درباره او نوشته شده فقط یک چهره فرهنگی و سیاسی نیست بلکه امام امت هستند و توانستند مسیر نورانی حضرت امام را با اخلاص، هوشمندی، آینده‌نگری و عمق راهبردی مدیریت کنند. شاید این پرسش برای همه ما مطرح می شود که پشت سر این مدیریت موفق و کارآمد چه اندیشه‌ای نهفته است؟ در پاسخ می‌توان گفت پشت سر این توانمندی، حکمتی نهفته است که هم بعد نظری و هم بعد عملی دارد. امروز به اذعان همه سیاست‌شناسان در همه جناح‌ها تدبیر و دوراندیشی مقام معظم رهبری در کشوری که همواره از سوی دشمنان با چالش‌های مختلف مواجه بوده بسیار خوب بوده است، این کتاب می‌توانند پاسخ مناسبی به این پرسش باشد.

ذوعلم تاکید کرد: ولایت فقیه در فلسفه سیاسی اسلام ناب کارکرد تربیتی، جامعه‌سازی و ارتقای توانمندی فکری و اجتماعی جامعه را دارد. فقط این نیست که ولی فقیه جامعه را مدیریت و از پیچ و خم‌ها عبور دهد بلکه نقش پیش برنده را دارد. این کتاب می تواند برای نسل های آینده و حتی امروز نقش های مغفول مانده رهبری را تبیین کند.

دیباچه-رونمایی از کتاب از نیمه خرداد


 

غفاری: ادبیات سیاسی رهبر معظم انقلاب نیاز به پژوهش دارد

مصطفی غفاری، نویسنده کتاب «از نیمه خرداد» نیز دراین مراسم، گفت: پژوهش و نگارش کتاب از نیمه خرداد حدود یک سال به طول انجامید و باید از مدیران و کارشناسان موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی تشکر کنم.

وی با بیان اینکه هدف از تالیف کتاب این بود که صخره ای را بشکافیم و راهی برای انجام پژوهش‌های بیشتر درباره زندگی، شخصیت و الگوی رهبری حضرت آیت الله خامنه ای باز کنیم، اظهار داشت: زمانی که تالیف این کتاب را آغاز کردیم احساس این بود که خلأ وجود دارد و باید کار نویی انجام شود. خلا این بود که دریچه‌ای درباره ابعاد مختلف اندیشه و رهبری حضرت آیت الله خامنه ای وجود ندارد و ادعای کتاب این است که توانسته طرح کلی از هدف اولیه ای که وجود داشته را ترسیم کند. پژوهش های آینده می توانند تکمیل کننده خطوطی باشد که در این کتاب مطرح شده است. متاسفانه بعد از انقلاب اسلامی پژوهش های نظری کمی در حوزه ولایت فقیه وجود داشته و مبتنی بر انچه تجربه کرده‌ایم، غنای پژوهش‌ها کم است.

این پژوهشگر با اشاره به لذتی که از نگارش این کتاب برده است، اظهار داشت: بعد از تالیف کتاب احساس قرابت بیشتری به شخص رهبری پیدا کردم. لذت نزدیکی و قرابت به رهبری بعد از پژوهش‌ها و مطالعات با احساس قرابت و نزدیکی قبل از پژوهش از نظر کیفیت و کمیت قابل مقایسه نیست.

غفاری بیان کرد: فکر می‌کنم می‌توان پژوهش‌های بیشتری درباره اندیشه و کنش‌های رهبر معظم انقلاب در نظر گرفت و از جمله مهم‌ترین سرفصل‌ها، بحث ادبیات سیاسی خاصی است که در عصر جمهوری اسلامی با آن مواجه هستیم و منبع تولید این ادبیات بیش از همه رهبران کشورها هستند. در دوره ۱۰ ساله حضرت امام خمینی(ره) و از سال ۱۳۶۸ حضرت آیت الله خامنه‌ای بار اصلی تولید این ادبیات را به دوش کشیده‌اند. فکر می‌کنم یکی از مولفه‌های قدرت ملی ادبیات خاص سیاسی خودمان است و این جای پژوهش دارد.

 

امیری اسفندقه: رهبر انقلاب هرگز اجازه ندادند شاعران مدح بگویند

مرتضی امیری اسفندقه شاعر انقلاب نیز در این مراسم با بیان اینکه به سفارش شاعر نامدار علیرضا قزوه در مراسم شرکت کرده است، گفت: با همه عشق و علاقه‌ای که رهبر معظم انقلاب به شعر و ادبیات دارند هرگز اجازه ندادند تا شاعران مدح ایشان بگویند. مقام معظم رهبری در جلسات شعر، مراقبت ویژه ای داشته اند تا شاعرانی که ایشان را دوست می دارند، اجازه نداشته باشند شعر انقلاب را به مداحنه تبدیل کنند. البته با وجود همه این روایت ها خیلی از شاعران درباره ایشان شعرهایی سروده اند. به خاطر دارم در جلسه ای شعر بسیار خوبی درباره حضرت آقا گفته شد و ایشان خطاب به شاعر فرمودند، اصلاً راجع به ما شعر نگویید.

وی تصریح کرد: شعر انقلاب شعر مدح نیست و رهبر معظم انقلاب بارها فرمودند «متأذی» می شوم اگر شاعری برای من شعر بگوید. با این وجود خیلی از خطبه های مقام معظم رهبری بسیاری را به شعر وادار کرده است اما آن شعرها اجازه بروز پیدا نکرده است.

این شاعر با اشاره به نظر رهبر انقلاب درباره اشعار، گفت: رهبر معظم انقلاب تاکید دارند شعر انقلاب را نباید به مدح افراد آلوده کرد اما مدح شهدا، آرمان ها و ارزش ها همواره از سوی ایشان با استقبال مواجه شده است. خیلی از شاعران بزرگ پیش و بعد از انقلاب اشعار زیادی را در مدح رهبر معظم انقلاب سروده اند که روزی بازگوخواهد شد.

وی در این مراسم رباعی را به شهدای تفحص شده تقدیم کرد:

ای همسفران هلال یا بدر شدید

آیینه آستانه یا صدر شدید

از جای شما فقط خدا با خبر است

پنهان مانند لیله القدر شدید

این چفیه پاره بود پنهان در خاک

یا ابر بهاره بود پنهان در خاک

باور کن استخوان پوسیده نبود

یک مشت ستاره بود در خاک

 

لاریجانی: نقش مهم رهبر معظم انقلاب در توسعه تکنولوژی اینترنت

سخنران ویژه این نشست محمد جواد لاریجانی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر بود که در این سخنرانی به ذکر خاطراتی از توجه رهبر انقلاب به لزوم پیشرفت علمی کشور پرداخت.

لاریجانی در ابتدای این نشست گفت: خدا را شاکرم که توفیق مطالعه کتاب آقای غفاری را داشتم و می توانم چند نکته راجع به این کتاب صحبت کنم..دل‌های ما متوجه تجربه بزرگ ملت مسلمان ایران در تاسیس یک نظام اسلامی است و ان شاءالله در این زمینه  مفید باشد.

وی با اشاره به به حرف تازه کتاب «از نیمه خرداد»، گفت: ابتدا می خواهم به نکته ای اعتراف کنم. زمانی که اولین بار کتاب را تورق می کردم احساسم این بود که این کتاب برای نسل ما حرف مهمی ندارد چرا که می توانم بگویم تمامی مطالبی که از حضرت آیت الله العظمی خامنه ای قبل و بعد از پیروزی انقلاب منتشر شده، دنبال کرده ام و احساس می کردم با توجه به مطالبی که در جلسات خصوصی از ایشان شنیده ایم و یا منابعی موثق روایت کردند، این کتاب نمی تواند حرف تازه ای برای ما داشته باشد. بنابر این با تکبری شروع به تورق کتاب کردم و بعد به این نتیجه رسیدم که اتفاقا این کتاب برای ما مطالب آموزنده و جدیدی دارد. شاید کلید اصلی این بود که مولف کتاب تلاش کرده بود منظومه فکری رهبر معظم انقلاب را تشخیص و منطق عملی برای کارهای ایشان تدوین کند. اگر در همین چهارچوب شروع به مطالعه کتاب کنیم حتی اگر مانند بنده تمامی سخنان و بیانات رهبر معظم انقلاب را مطالعه کرده باشید، باز هم این تنظیم استنباط های خوبی به همراه دارد.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه با اشاره به بخشی از این کتاب درباره نهاد ولایت فقیه گفت:  مولف در بخشی از کتاب،  رهبری را یک مدیریت کلان ارزشی معرفی کرده است و استنباط های عملی ارائه داده است. البته استثناهایی هم در این زمینه وجود دارد. رهبری فرماندهی کل قوای مسلح را به عهده دارد و آنجا فقط مدیریت کلان ارزشی نیست چرا که علاوه بر آن، یک مدیریت دقیق همه جانبه و روزمره وجود دارد. نکته جدیدی که در این کتاب برای مسئولان کشور و در آینده‌های دور برای افرادی که می‌خواهند رهبری جامعه را به عهده بگیرند، تعریف رهبری به عنوان یک مدیر کلان ارزشی است.

لاریجانی با بیان اینکه نقش رهبری در توسعه علمی کشور می توانست یکی از سرفصل های مهم این کتاب باشد اظهار داشت: بنده این توفیق را داشتم که در ۳۰ سال گذشته به طور مستمر در عرصه علمی کشور سربازی کنم درنتیجه می‌توانم نکات مهمی از توجه رهبر انقلاب به پیشرفت علمی کشور را به شما عرضه کنم. زمانی که جمهوری اسلامی تاسیس شد بنای یک نظام سیاسی- مدنی بر اساس عقلانیت اسلامی مورد تردید خیلی ها بود. به ویژه افرادی که تحت تاثیر تفکر غربی بودند و گرایش سکولار و لیبرال در آنها رسوب کرده بود بیان می کردند آیا می شود با اسلام یک ملت و کشور پیشرفته درست کرد؟ و در نهایت حتی تردیدی در خود ما درست کرده بودند که مگر می شود کشور پیشرفته ای ساخت. بعضی ها هم می گفتند اگر ایران را ول کنیم چند وقت دیگر مثل «کابل مندرس» خواهد بود اما بعد از مدتی چشمان خود را باز کردند و امروز جمهوری اسلامی به پیشرفته‌ترین کشور در غرب آسیا تبدیل شده است. این را بر اساس اطلاعات موثق میدانی می‌گویم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ادامه داد: فشارهای هسته ای به ایران دلیلش این نیست که ما به دنبال بمب بودیم بلکه از نظر آنها قد ما زیادی بلند شده است و می‌خواهند این قد را کوتاه کنند. یکی از دلایل بلند شدن قد ایران در منطقه پیشرفت های شگرف علمی کشور است. رهبر معظم انقلاب به طور مستمر در بیش از ربع قرن استراتژی روشن راجع به پیشرفت علمی داشتند و آن استراتژی را به طور منظم در دولت های مختلف پیگیری کردند. البته از نقشه و خواسته ایشان چیزی حدود ۳۰ درصد تحقق پیدا کرده اما همین ۳۰ درصد، کشور را به درجه بالایی از پیشرفت در علوم مختلف رسانده است.

وی با اشاره به استراتژی علمی رهبر انقلاب برای پیشرفت کشور، گفت: ایشان معتقد بودند علوم پایه همواره باید مورد حمایت قرار بگیرد و علوم پایه را حساب پس اندازی عنوان می کردند که باید پس انداز کرده و از آن در طول زمان استفاده کرد. رهبر معظم انقلاب تاکید می کردند نمی شود در داخل چیزی درست کرد که فقط خودمان برای خودمان کف بزنیم و باید همواره نوآوری وجود داشته باشد تا در سطح جهانی قابل طرح باشد.

لاریجانی به نظر رهبر انقلاب در باره رقابت بین المللی در حوزه علم اشاره کرد و افزود: ایشان از ابتدا میدان مبارزه در حوزه علم را جهانی تعریف کردند و معتقد بودند مسابقه در حوزه علم و فناوری باید جهانی باشد. ایشان همچنین میدان داری به جوانان در حوزه علم را مسئله مهمی می دانستند. پیشرفت ایران در حوزه علمی نتیجه یک رهبری و مدیریت کلان، استراتژی مشخص و پیگیری بیش از ربع قرن حضرت آیت الله خامنه ای است. حتی ایشان بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم سه اولویت مطرح کردند که یکی از آنها اهمیت شتاب علمی کشور بود.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در ادامه با اشاره نقش مهم رهبر معظم انقلاب در توسعه تکنولوژی اینترنت در کشور گفت: ۲۶ سال پیش زمانی که مسئولیت پژوهشگاه دانش های بنیادی را به عهده داشتم، برای اولین بار اینترنت را وارد ایران کردیم و 4هزار دانشگاهی مورد تعلیم قرار گرفتند. مناقشه ای میان بنده و آقای غرضی که آن زمان وزیر مخابرات بود به وجود آمد. آقای غرضی معتقد بود که تکنولوژی اینترنت همان فکس است. من گزارشی 15 صفحه ای خدمت آقا نوشتم و تشریح کردم که اینترنت با فکس تفاوت دارد، آینده بسیار شگرفی دارد و باید در کشور توسعه دهیم. وزارت مخابرات هم باید در امر زیر ساختی کمک کند. مدتی گذشت و احساس کردم شاید به دلیل مسائل مختلف در کشور آقا توجهی به این موضوع نشان نداده اند. دو یا سه هفته بعد از نامه همراه با آقای غرضی بعد از نماز مغرب و عشا خدمت آیت الله خامنه ای رفتیم. ایشان سه مطلب در حاشیه گزارش بنده نوشته بود. مطلب اول این بود که تکنولوژی اینترنت فناوری مهمی است و باید سرمایه‌گذاری بر آن شروع شود. الزامی به انحصار در وزارت مخابرات هم نیست.

وی ادامه داد: مطلب دوم ایشان آن بود که این میدان را برای جوانان باز کنید و به نظر می آید که برای جوانان جالب باشد. ۲۶ سال پیش خیلی از رهبران غربی نمی دانستند که اینترنت چیست ولی در کشورما همان موقع ایشان تشخیص دادند که اینترنت می تواند برای جوانان جذاب باشد.

مطلب سوم ایشان این بود که از ابتدا دغدغه آلودگی های این تکنولوژی را داشته باشید و اینگونه نباشد که مانند سایر صنایع اول آسیب ها وارد شود و بعد به فکر بیفتیم.

حتی امروز که این تکنولوژی به نقاط خیلی بالایی رسیده باز هم آن سه نکته مسئله امروز است. نتایج ان دیدار باعث شد تا اینترنت وارد ایران و دامنه ملی ir طراحی شود.

لاریجانی تصریح کرد: خیلی ها شعار دسترسی آزاد به اطلاعات را می دهند اما کمتر کسی می داند که پشت توسعه معقول اینترنت در کشور سید بزرگواری است که هدایت کشتی انقلاب را دارد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بصیرت سیاسی یکی از منظومه های فکری رهبر معظم انقلاب است، گفت: بر اساس تجربه انقلاب اسلامی، تجربه بنای یک نظام سیاسی مدنی جامع بر اساس عقلانیت اسلامی در دنیایی که مارکسیست ها و لیبرال ها سیطره داشتند، شروع شد و تا به امروز ادامه دارد. دلایل سرزندگی این تجربه در خود اسلام است چرا که دین اسلام هیچگاه کهنه نمی شود و جامع است یعنی هم بخش خصوصی و هم بخش عمومی را شامل می شود، در مقابل لیبرال‌های سکولار معتقد بودند که اسلام نباید در صحنه عمومی جامعه حضور داشته باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با تاکید بر اینکه در مکتب اهل بیت دغدغه اساسی با عنوان مشروعیت وجود دارد و به همین دلیل این مکتب کاملاً مدرن است، افزود: دغدغه مشروعیت آغاز بیداری سیاسی و راهنمای ما در حفظ پرچم ولایت است.

در انتهای برنامه محمود صلاحی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، علیرضا مختار پور دبیر نهاد کتابخانه های عمومی کشور و حجت الاسلام سید محمود دعایی سرپرست موسسه اطلاعات برای تجلیل از مصطفی غفاری در جایگاه حاضر شده و با ارائه لوح و تندیسی از تألیف این کتاب توسط وی تقدیر کردند.

این کتاب که به کوشش مصطفی غفاری فراهم شده را می‌توان نخستین نمونه در مطالعات رهبری پژوهی مبتنی بر تجربه انقلاب اسلامی دانست که نه تنها به اندیشه بلکه به الگوی کنش و سازوکارهای رهبری آیت الله خامنه‌ای نیز می پردازد.

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
به بهانه پخش سریال "نون خ"، دیباچه بررسی کرد

آیا احیای طنز‌های تلویزیونی، تضمینی بر بازگشت مخاطب به سمت صداوسیماست؟

۱۷:۲۰  -  ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
مسئول کمیته رتبه‌بندی مرشدان فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در گفتگو با دیباچه:

ورزش زورخانه ای باید به المپیک راه پیدا کند/ هزاران سال است ورزش باستانی از موسیقی و آوای حماسی بهره می‌برد

۱۷:۵۴  -  ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
سرمربی تیم ملی هندبال جوانان دختر ایران در گفت‌وگو با«دیباچه» مطرح کرد؛

تیم ملی در گروه مرگ قرار دارد/ بازی با تیم‌های اروپایی محک خوبی است

۱۸:۱۷  -  ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
یک کارشناس فوتسال در گفت ‌و‌ گو با «دیباچه» مطرح کرد؛

ایران تیم بهتری نسبت به رقبای آسیایی دارد/باید به تصمیم شمسایی احترام بگذاریم

۱۱:۲۹  -  ۲۵ فروردين ۱۴۰۳
ادبیات عجیب ژیلا صادقی!

جنجال خانم مجری بعد از درگذشت رضا داوودنژاد چه بود؟

۱۲:۲۹  -  ۱۵ فروردين ۱۴۰۳