يکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲  |  Sunday, 03 March 2024

دیباچه

کد خبر: ۲۳۷۰۷
تاریخ انتشار : ۰۴ : ۱۱ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۵
دیباچه:معصومه آشتیانی‌زاد گفت: مجموعه عروسکی «ماماهوت» برنامه‌ای عروسکی است که برای مخاطبان کودک ساخته نشده و بیشتر نوجوانان، جوانان و خانواده‌ها را به عنوان مخاطب مدنظر دارد.

این روزها مجموعه برنامه‌ای عروسکی با عنوان «ماماهوت» از شبکه دو سیما در حال پخش است که بر خلاف ساختار عروسکی که دارد و مخاطب این برنامه کودکان به نظر می‌رسد مباحثی در آن مطرح می‌شوند که مناسب کودکان نیست و گویا این برنامه در مشخص کردن محدوده سنی مخاطبان خود بلاتکلیف است و برای مشخص کردن این مسأله خبرنگار رادیو و تلویزیون دیباچه گفتگویی با معصومه آشتیانی زاد مدیر گروه خانواده و فرهنگ شبکه دو داشته که در ادامه می‌خوانید.

photo_2016-08-16_11-49-34

با توجه به اینکه برنامه «ماماهوت» برنامه‌ای عروسکی است و پیش از این برنامه‌های عروسکی برای مخاطبان کودک ساخته شده‌اند توضیحاتی درباره مخاطبانی که این برنامه مدنظر دارد ارائه دهید چرا که احساس می‌شود «ماماهوت» در انتخاب مخاطبانش بلاتکلیف است.

برنامه «ماماهوت» به کارگردانی رزیتا غفاری ساخته شده که این روزها از شبکه دو پخش می‌شود. با توجه به اینکه «ماماهوت» مباحث سبک زندگی را مطرح می‌کند کمتر در حوزه کودک قرار می‌گیرد و بیشتر مخاطبان آن را می‌توان نوجوانان، جوانان و خانواده‌ها دانست.

مسائلی چون سبک پوشش، رفت و آمد، خورد و خوراک و مسائلی از این دست در دیدگاه طنز و فانتزی در حوزه خانواده در این مجموعه تلویزیونی روایت و مطرح می‌شوند که بیش از هر چیز می‌تواند برای خانواده‌ها حائز اهمیت باشد. «ماماهوت» در انتخاب مخاطبش بلاتکلیف نیست و اگر به ساعت پخش برنامه نیز توجه کنید متوجه می‌شوید که ساعت پخش این برنامه ساعت مناسبی برای پخش برنامه کودک نیست.

برنامه «ماماهوت» برنامه‌ای عروسکی نمایشی است و با توجه به ساختاری که این برنامه دارد چطور این امکان می‌تواند وجود داشته باشد که چنین برنامه‌ای مخاطبان بزرگسال را مدنظر دارد؟

بیشتر برنامه‌های عروسکی که ساخته شده‌اند مختص کودکان هستند ولی در دنیا برنامه‌های عروسکی بسیاری ساخته شده‌ و می‌شوند که مربوط به مخاطب بزرگسال هستند. همانطور که مخاطب برنامه‌های انیمیشن را نمی‌توان محدود به کودکان و نوجوانان دانست برنامه‌های عروسکی نیز تنها به مخاطبان کودک مربوط نمی‌شوند. همانطور که عرض کردم «ماماهوت» نیز برنامه‌ای عروسکی است که همانند بسیاری از برنامه‌های دنیا مختص مخاطبان بزرگسال است.

دیباچه - ماماهوت

ساخت برنامه‌های عروسکی برای مخاطب بزرگسال تا امروز در تلویزیون ایران دیده نشده، آیا «ماماهوت» تجربه‌ای جدید محسوب می‌شود؟

در ایران خیلی کمتر شاهد برنامه‌های عروسکی برای مخاطب بزرگسال بودیم اما این مسأله در کشورهای دیگر کاملاً مرسوم است و برنامه‌هایی عروسکی در دنیا ساخته می‌شوند که فقط مخاطب بزرگسال را مدنظر دارند. البته پیش از این نیز تجربه برنامه‌های عروسکی مختص بزرگسالان را در تلویزیون خودمان نیز داشته‌ایم که بسیار کم بوده و عروسک‌ها در غالب شخصیت‌های مختلف مسائل سیاسی و اجتماعی را مطرح می‌کردند که این برنامه همانند همان برنامه‌ها با موضوعی متفاوت به بیان مسائل خانواده و سبک زندگی می‌پردازد.

از آنجا که در ایران چنین تجربه‌ای وجود نداشته عنوان کردن این مسأله که «ماماهوت» برنامه‌ای برای مخاطبان کودک نیست در ابتدای برنامه ایده بهتری بود چرا که مخاطبان نیز از این مسأله آگاهی پیدا کرده و به اشتباه برنامه عروسکی «ماماهوت» را برای کودکان تصور نمی‌کردند.

با توجه به اینکه تا امروز چنین تجربه‌ای کمتر در تلویزیون داشته‌ایم شاید این اشتباه در بین مخاطبان به وجود آید که برنامه «ماماهوت» از آنجا که برنامه‌ای عروسکی است مختص کودکان است اما خانواده‌ها با سبکی که رزیتا غفاری برنامه را شروع می‌کند و دیالوگ‌هایی که در برنامه گفته می‌شود می‌توانند به راحتی متوجه این مسأله شوند که مخاطب مورد نظر برنامه، کودک نیست اما شاید نظر شما نیز درست باشد و بهتر بود که در ابتدای این برنامه این مسأله با زیرنویس یا به شکلی دیگر عنوان می‌شد که «ماماهوت» برنامه‌ای عروسکی مختص مخاطبان بزرگسال است.

ساخت این برنامه در زمان مدیریت شما آغاز شد؟

شروع ساخت این برنامه در زمان مدیریت مریم جلالی در بخش گروه خانواده و فرهنگ شبکه دو صورت گرفت و بیشتر زحمات را مریم جلالی برای ساخته شدن این برنامه متقبل شد که من در انتهای ساخت مجموعه «ماماهوت» مدیریت گروه خانواده و فرهنگ شبکه دو را بر عهده گرفتم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
صحبت های صریح آرمین رحیمیان، بازیگر و فیلمساز خوش آتیه ی سینمای ایران در گفتگو با ویژه برنامه مدیا

قشر متوسط در حال از بین رفتن است / پدرم با حقوق کارمندی برادرهایش را داماد کرد، اما امروز یک کارمند، با نشان ندادن دست تنگی‌اش، شاهکار کرده است!

۱۳:۴۱  -  ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
متفاوت‌ترین گفتگوی ملیکا شریفی نیا در مصاحبه با ویژه برنامه ویدئویی «مدیا»

از استرس‌های شبانه سر پروژه «پروین» تا حواشی بامزه برنامه «کودک شو»!

۱۳:۳۳  -  ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با دبیر بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر

بین الملل؛ بخشِ تازه نفسِ جشنواره مد و لباس امسال

۱۲:۳۳  -  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
گفت و گو ویدئویی ویژه برنامه مدیا با تینو صالحی بازیگر نقش شهید احمد کاظمی در فیلم احمد

بدلیل فشار کار فیزیکی زیاد،  پارگی همسترینگ  گریبان گیرم شد / وقتی به دفاتر سینمایی مراجعه می کردم و می فهمیدند که تئاتری هستم، نقشی به من نمی‌دادند!

۱۶:۵۸  -  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با امین میری بازیگر سینما

"نپتون" ترسیم گر موضوع انسانیت است/ دوست دارم گریمی متفاوت داشته باشم که شناخته نشوم!

۱۸:۱۱  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
ملی‌پوش دوچرخه سواری ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

لیاقت این را دارم که در المپیک رکاب بزنم/ باشگاه از من حمایت میکند ولی نه برای المپیک!

۱۴:۱۶  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
صحبت‌های متفاوت آزیتا حاجیان درباره جدایی از محمدرضا شریفی نیا در گفتگو با «مدیا»

۲۰ سال زندگی خیلی خوبی داشتیم / طلاق یک زمانی برا ما تابو وحشتناکی بود!

۱۹:۱۶  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
سکوت « اسکندر کوتی»  گزارشگر قدیمی فوتبال در گفتگو با ویژه برنامه ویدئویی « مدیا » شکست

تلویزیون پولم را به موقع پرداخت نمیکرد و به این خاطر از سال ۸۵ قطع همکاری کردم / هنوز توان گزارشگری دارم / « عادل»، نیروی مستعدی برای صدا وسیما بود

۱۸:۵۰  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو ویدئویی ویژه برنامه « مدیا » با بهروز شعیبی

کارگردانی در زمان حاضر اولویت بیشتری برایم پیدا کرده تا بازیگری / قطعا من از سفارش پرهیز نمی‌کنم!

۰۹:۳۰  -  ۲۶ بهمن ۱۴۰۲